Čína sa rozhodla stanoviť nový globálny štandard v oblasti bezpečnosti batérií pre nové energetické vozidlá (NEV). Od 1. júla 2026 totiž vstúpia do platnosti nové predpisy, ktoré sú považované za najprísnejšie na svete a podľa vyjadrení štátnych médií majú “posilniť pozíciu Číny ako priekopníka v oblasti NEV”.

Najvýraznejšou zmenou je, že batérie vozidiel už nebudú môcť v prípade zlyhania vzbĺknuť alebo explodovať – minimálne počas prvých dvoch hodín od vzniku problému. O tomto rozhodnutí informoval portál Interesting Engineering.

Prísne normy ako reakcia

Tento zásadný krok predstavilo čínske Ministerstvo priemyslu a informačných technológií (MIIT) ako reakciu na rastúce obavy verejnosti z bezpečnosti elektromobilov, najmä po sérii medializovaných nehôd. Nové pravidlá tak nahrádzajú pôvodnú normu z roku 2020, ktorá stanovovala len päťminútové varovanie pred potenciálnym vzplanutím. Teraz sa kladie dôraz na prevenciu a elimináciu rizika ešte predtým, než dôjde k nebezpečnému javu.

Najdôležitejšou súčasťou nových pravidiel je požiadavka, aby batéria v prípade tzv. tepelného úniku (jav, pri ktorom zlyhanie článku vedie k prehriatiu a následnému vzniku požiaru) neexplodovala ani nezačala horieť aspoň dve hodiny. Počas toho musí systém aktivovať výstražný alarm, a zároveň zabezpečiť, aby sa z batérie neuvoľňovali zdraviu škodlivé plyny, ktoré by mohli ohroziť pasažierov.

Unsplash/Electric Future/YouTube

Zavádza sa aj niekoľko prísnych testovacích požiadaviek, ako napríklad test nárazu zo spodnej časti vozidla, čo má preveriť odolnosť batérie pri nehode. Táto skúška dáva veľký zmysel najmä v kontexte rastúceho využívania konštrukcie CTB (Cell-to-body), kde sú batériové články integrované priamo do šasi vozidla – zvyčajne v jeho spodnej časti. Práve túto technológiu prvýkrát predstavil výrobca BYD Auto ešte v roku 2022.

Výrobcovia sú pripravení

Ďalšie požiadavky zahŕňajú prežitie 300 rýchlych nabíjacích cyklov a následný test skratu. MIIT v roku 2024 zisťovalo pripravenosť sektora a podľa výsledkov prieskumu až 78 % oslovených výrobcov batérií a automobiliek už má technológie na to, aby zabránili požiarom a explóziám. Ďalších 14 % by malo dosiahnuť požadovanú úroveň do roku 2026 až 2027.

Viaceré firmy už uvádzajú, že sú na prísne požiadavky pripravené. Spoločnosť Svolt Energy sa venuje vývoju bezpečnostne odolných batérií už dva roky a podľa vlastných slov jej zákazníci tieto kritériá bez problémov spĺňajú. Firma CATL, ktorá je lídrom tohto segmentu tvrdí, že ich technológia „No Thermal Propagation“ z roku 2020 už dnes spĺňa nové normy. Okrem toho pracujú na ďalšej generácii tzv. samo-stabilizačných batériových systémov, ktoré budú vybavené plynovo-elektrickou separáciou, aktívnou izoláciou a schopnosťou zabrániť tvorbe dymu počas tepelného úniku.

bateria
JD Power/FonTech (Úprava redakcie)

Zástupca spoločnosti CATL pre denník China Daily uviedol, že “nový štandard výrazne zníži riziko požiarov po kolízii v nových energetických vozidlách a lepšie ochráni životy spotrebiteľov”. Podľa An Conghuia, prezidenta skupiny Geely a CEO značky Zeekr, však bezpečnosť nezávisí len od samotnej batérie, ale aj od elektroniky, mechaniky, senzorov a výpočtovej kapacity celého systému.

Rastúci trh s elektromobilmi a snaha o obnovenie dôvery

Čína zažíva v oblasti elektromobilov výrazný boom – už od roku 2024 prekonávajú mesačné predaje NEV modelov tie benzínové. V prvom kvartáli 2025 sa predalo viac ako 3 milióny kusov, čo predstavuje nárast o 50,4 %. Zároveň sa však zvýšili obavy zákazníkov kvôli medializovaným nehodám, čo motivovalo úrady konať.

Nové pravidlá tak nielen zvyšujú bezpečnosť, ale aj podporujú spoluprácu medzi výrobcami batérií a automobilkami a vytvárajú tlak na celý sektor, aby investoval do pokročilejších technológií a obnovil dôveru verejnosti v budúcnosť elektromobility.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP