Na čínskej vesmírnej stanici Tiangong objavili nový mikrób s výnimočnými vlastnosťami. Nový bakteriálny kmeň izolovali v máji 2023 z jedného z obytných modulov stanice, keď na palube pôsobila posádka misie Šen-čou-15. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Doteraz neznámy mikrób Niallia tiangongensis je variantom pozemskej baktérie a prvým svojho druhu v čínskom orbitálnom laboratóriu. V extrémnych podmienkach vesmíru vyvíja jedinečné adaptačné mechanizmy s možným uplatnením na Zemi aj v kozme. Objav zverejnili výskumníci zverejnili v časopise International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology.

Disponuje s unikátnymi vlastnosťami

Nový mikrób Niallia tiangongensis objavili v rámci projektu CHAMP, ktorého cieľom je monitorovať, ako sa mikroorganizmy menia a prispôsobujú počas dlhodobého pobytu vo vesmíre. Astronauti odobrali vzorky zo stien modulov sterilnými tampónmi, zamrazili ich a po návrate na Zem podrobili genetickej a metabolickej analýze. Skúmanie mikróbu je dôležité pre zdravie astronautov aj zachovanie funkčnosti stanice.

mikróby v petriho miske
Freepik

Pomocou sekvenovania genómu a metabolických analýz sa zistilo, že ide o nový kmeň s unikátnymi adaptačnými vlastnosťami. Mikrób odoláva oxidačnému stresu – stavu, pri ktorom nerovnováha medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi poškodzuje bunky a tkanivá. Okrem toho má výnimočnú schopnosť opravovať škody spôsobené radiáciou.

Čínska vesmírna agentúra vo svojom vyhlásení uviedla, že výskum v rámci stanice Tiangong prinesie „bohatú úrodu“ poznatkov o mikrobiálnej aktivite, genetike a metabolizme, čo by mohlo viesť k inováciám v oblasti technológií aj ekológie.

Štúdia ukázala, že baktéria dokáže rozkladať vybrané organické zlúčeniny, čo môže viesť k novým udržateľným spôsobom premeny odpadu na suroviny – dôležitým najmä v uzavretých systémoch, ako sú vesmírne stanice. Vedci preto veria, že Niallia tiangongensis by mohla v budúcnosti pomôcť pri navrhovaní systémov, ktoré premenia organický odpad na vodu, kyslík alebo dokonca palivo. Využiteľnosť by našiel v poľnohospodárstve aj medicíne.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP