Čína chce vybudovať podmorskú výskumnú stanicu v Juhočínskom mori, v ktorom sa nachádzajú bohaté prírodné zdroje. „Hlbokomorská vesmírna stanica“ by mala byť umiestnená v hĺbke 2 000 metrov pod hladinou a mala by byť dokončená do roku 2030. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Výskumná stanica hlboko v mori

Stanica by počas mesačných misií mala poskytovať priestor pre šiestich vedcov. Stanica by mala byť zameraná najmä na štúdium „studených prameňov“, čo sú ekosystémy bohaté na život a veľké ložiská metánových hydrátov, čo predstavuje potencionálny zdroj energie budúcnosti.

Oceán
Unsplash

Metánové hydráty sú pevné zlúčeniny metánu a vody, ktoré pripomínajú ľad. Podľa odhadov v Juhočínskom mori sa nachádza až 70 miliárd ton metánových hydrátov, čo predstavuje približne polovicu súčasných čínskych zásob ropy a zemného plynu. Okrem toho sa v mori nachádzajú aj ložiská niklu a kobaltu. More je tiež domovom pre stovky druhov živočíchov a niektoré z nich produkujú enzýmy, ktoré by mohli byť kľúčové v liečbe rakoviny.

Vedci na stanici budú vedieť vykonávať experimenty v reálnom čase, pričom budú spolupracovať aj s autonómnymi ponorkami, výskumnými loďami a podmorskými observatóriami.

Stanica bude tiež vybavená pokročilým systémom podpory života, ktorý umožní vedcom dlhodobý pobyt. Súčasťou bude monitorovacia sieť na sledovanie hladiny mora, ekologických zmien či tektonickej aktivity. Výskumná stanica by mala ako zdroj využívať jadrovú energiu a tiež sa plánuje, že bude ako súčasť väčšej prepojenej infraštruktúry. Predpokladá sa, že do projektu bude zapojená aj vrtná loď Mengxiang.

Čína zatiaľ neposkytla úplné konkrétne plány o veľkom projekte. Nejde však o prvý podmorský projekt. Americká spoločnosť Prometheus Ocean Group už predstavila podobnú víziu podmorského výskumného zariadenia. Zatiaľ ale nie je známy časový harmonogram realizácie.

výskum pod morom
Facebook/Prometheus Ocean Group

Taktiež britská spoločnosť DEEP pracuje na modulárnych podmorských kapsulách, ktoré budú tiež slúžiť na podmorské výskumy. Podmorská kapsula Vanguard bude určená na krátkodobé výskumy a kapsula Sentinel už bude schopná poskytnúť priestor pre šesť člennú posádku na 28-dňové misie v hĺbke 200 metrov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP