Čo sa týka samotných neutrín, ide o najpočetnejšie častice vo vesmíre, pričom našim telom ich každú sekundu prejdú trilióny. Ide však o veľmi zvláštne častice, ktoré svojou hmotnosťou výrazne zaostávajú za väčšinou elementárnych častíc. Vzhľadom na to, že tieto častice dokážu prechádzať cez hmotu bez toho, aby s ňou interagovali, často sa nazývajú aj „duchovia“.

Phys/AFP

Jedinečný projekt má svoje problémy

Projekt, ktorý začal v roku 2014 s rozpočtom 311 miliónov dolárov je súčasťou širšej stratégie Číny stať sa svetovou jednotkou v oblasti vedy a výskumu. Na projekte spolupracuje viac ako 750 vedcov zo 17 krajín, vrátane dvoch tímov z USA.

Medzinárodná spolupráca však čelí výzvam kvôli politickému napätiu medzi Čínou a Západom, čo spôsobuje byrokratické komplikácie pri získavaní víz pre vedcov. Napriek tomu všetci zainteresovaní veria, že vedecké objavy, ktoré Juno prinesie, môžu prehĺbiť naše chápanie základných princípov vesmíru a kvantovej fyziky.

Phys/AFP

Odhaduje sa, že na zodpovedanie otázky hmotnostnej hierarchie neutrín bude potrebných približne šesť rokov zhromažďovania a analýzy dát. Ak sa však ukáže, že súčasné teórie sú nesprávne, mohlo by to spôsobiť revolúciu v celej oblasti fyziky a otvoriť nové možnosti pre výskum kvantovej mechaniky a evolúcie vesmíru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú