Galaxia 2MASX J21240027+340911, vzdialená miliardu svetelných rokov, ukrýva vo svojom jadre nezvyčajné vesmírne divadlo. Astronómovia nedávno objavili, že tamojšie aktívne jadro nehostí jednu, ale dve supermasívne čierne diery, ktoré si delia jedno „jedlo“.

Tento fascinujúci objav naznačuje, že tieto čierne diery, s hmotnosťou 40 miliónov Sĺnk, sú obklopené obrovským oblakom plynu, ktorý spoločne konzumujú. Na zaujímavý jav, ktorý poriadne potrápil mozgy, ale aj vzbudil veľkú zvedavosť u astronómov, upozornil portál IFLScience.

Opakujúce sa signály odhalili dvojicu čiernych dier

„Je to veľmi zvláštna udalosť,“ uviedla Lorena Hernández-García z Miléniového inštitútu astrofyziky v Čile. „Zdá sa, že plyn v okolí čiernych dier je narušovaný a postupne pohlcovaný, čo vytvára charakteristické oscilácie vo svetle vychádzajúcom z tohto systému.“

ESA/Hubble & NASA

Pôvodne sa predpokladalo, že ide o supernovu, no opakujúce sa výbuchy pozorované v roku 2022 prinútili vedcov zmeniť názor. Zwicky Transient Facility (ZTF) na observatóriu Palomar a následne teleskop NASA Swift tieto javy pravidelne zaznamenávali. „Každé nové pozorovanie nám umožnilo lepšie pochopiť, čo sa v tomto systéme deje,“ dodala spoluautorka Alejandra Muñoz-Arancibia.

Vedci zvažovali viacero scenárov. Mohlo ísť o bežné správanie aktívneho galaktického jadra alebo o hviezdu, ktorá sa priblížila k čiernej diere a bola roztrhaná na kusy. Najpravdepodobnejším vysvetlením však zostáva dvojica čiernych dier, ktoré si delia spoločný plynový oblak.

Pohľad do budúcnosti

Tieto čierne diery, s hmotnosťou 40 miliónov Sĺnk, sú predurčené na zrážku o približne 70 000 rokov. Ich hostiteľská galaxia je navyše v procese zlúčenia, čo robí z tohto objavu ešte významnejšiu udalosť. Vedci plánujú naďalej sledovať tento systém, aby získali podrobnejšie informácie o dynamike galaktických jadier a interakciách medzi čiernymi dierami.

Objavy tohto druhu nám pomáhajú pochopiť, ako sa galaktické jadrá vyvíjajú a aké procesy ovplyvňujú vývoj galaxií vo vesmíre. Tento unikátny pohľad do hĺbky vzdialeného vesmíru ukazuje, ako prepojené sú dynamické sily a zložitá fyzika v srdci galaxií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú