Svet digitálnych technológii čelí veľkému bezpečnostnému riziku. Pri protokole WPA2 používanom na zabezpečenie väčšiny moderných sietí Wi-Fi totiž analytici objavili slabinu, ktorú môžu pomerne jednoduchým spôsobom zneužiť hackeri. V ohrození sú takmer všetky zariadenia od počítačov, smartfónov či routerov. 

Slabinu v protokole WPA2 objavil bezpečnostný výskumník Mathy Vanhoef z holandskej univerzity KU Leuven. Chyba známa pod menom KRACK (Key Reinstallation Attack) umožňuje útočníkom získať po napadnutí siete údaje, ktoré sa doteraz považovali za bezpečne zašifrované. Môže ísť napríklad o čísla kreditných kariet, prihlasovacie údaje, obsah správ, ale aj fotografie či maily.

Vážnosť situácie znásobuje to, že celý útok údajne nie je zložité previesť, pričom najzraniteľnejšie majú byť systémy Android a Linux. Chyba však nie je na strane jednotlivých produktov či implementácii, ale priamo v štandarde Wi-Fi, takže ohrozené sú tiež zariadenia, ktoré využívajú iOS, macOS či Windows. Podľa analytikov nie je možné s určitosťou povedať, či bola slabina vo väčšom meradle doteraz zneužitá.

Útočník musí byť v dosahu, heslo nepotrebuje

Problémovým je 4-krokový proces, ktorý prebieha pri utváraní spojenia medzi používaným zariadením a Wi-Fi routerom, kedy sa vymieňajú informácie o správnosti hesla a použitého šifrovacieho kľúča. Výskumníci zistili, že tento proces (v angl. nazvaný handshake – podanie rúk) nie je protokolom WPA2 dostatočne chránený a môže byť zneužitý hackermi na získanie kontroly nad spojením. Útočník musí byť pri tomto procese v dosahu používanej siete, no nemusí na infiltrovanie siete poznať jej zabezpečovacie heslo. Preto zmena prihlasovacích údajov nebude mať ako ochrana pred týmto útokom efekt.

Ako sa brániť

V ohrození pred útokom KRACK sú prakticky všetky zariadenia, ktoré umožňujú pripojenie Wi-Fi so zabezpečovacím protokolom WPA2. Dobrou správou je, že výskumníci, ktorí chybu odhalili, upozornili jednotlivých dodávateľov ohrozených systémov už v priebehu júla a augusta. Tí by mali postupne začať uvoľnovať aktualizácie, ktoré zaplátajú danú bezpečnostnú hrozbu a v prípade dostupnosti je preto mimoriadne vhodné aktualizovať svoje zariadenia a firmvér používaného routeru.

Napriek odhalenej zraniteľnosti výskumníci naďalej odporúčajú využívať zabezpečenie WPA2 a neprechádzať na niektorý zo starších protokolov. Pri surfovaní na internete je všeobecne odporúčané využívať zabezpečené pripojenie HTTPS, ktoré aj pri chybe KRACK eliminuje hrozbu odpočúvania spojenia.

Čítajte viac z kategórie: Ako na to?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP