Čoraz viac výrobcov a predajcov mobilných zariadení prechádza na riešenie závad tým spôsobom, že namiesto poškodeného smartfónu ponúkne možnosť výmeny za nový. To je však v podstate len mierne zlacnená ponuka a takéto riešenie je len málokedy výhodné a vhodné pre zákazníka. Navyše, kúpou nového zariadenia (pričom zo starého sa stáva “e-odpad”) trpí aj príroda a životné prostredie. Výrobcovia túto ponuku prezentujú ako výhodu, ktorá šetrí čas zákazníka, pričom niektorí sa ju snažia ešte vylepšiť možnosťou odkúpenia starého zariadenia. Tu však výhody a racionalita takejto ponuky bohužiaľ končia.

Naozaj veľké množstvo závad a problémov, ktoré sa na smartfónoch bežne objavujú, je možné jednoducho, rýchlo a najmä finančne nenáročne odstrániť. Zatiaľ čo u predajcu môže zákazník problém poškodeného zariadenia vyriešiť často len kúpou nového, v kvalitnom servise nie sú ani nasledujúce poruchy ničím, kvôli čomu by bola nutná výmena celého zariadenia.

Unsplash.com / Robin Van der Ploeg

Poškodená batéria

Hoci niektoré komponenty moderných smartfónov je možné opraviť a teda zachovať pôvodný diel, u batérie je jediným riešením výmena za nový kus. Ani takéto riešenie však nepredstavuje vysoké náklady a výmenu celého zariadenia len z dôvodu poškodenej batérie teda rozhodne neodporúčame.

Prasknutý/rozbitý displej

Prasknuté či inak poškodené displeje patria medzi najčastejšie poruchy, ktoré sa na smartfónoch vyskytujú a s ich výmenou teda nebudete mať v kvalitnom servise akýkoľvek problém. Výmena je nielenže jednoduchá, ale aj rýchla a pokiaľ si zvyšok zariadenia zachoval svoju funkčnosť a má stále určitú hodnotu, ani tento problém by nemal byť dôvodom na výmenu celého zariadenia.

Nefungujúce tlačidlá alebo reproduktor

Tlačidlá (napríklad vypínacie alebo tlačidlá hlasitosti), prípadne reproduktory (vnútorný alebo vonkajší) predstavujú jednoduché a tým pádom aj veľmi dostupné komponenty, ktorých poškodenie znamená len minimálnu škodu, hoci použiteľnosť takéhoto zariadenia môže byť značne obmedzená. Netreba sa však ničoho báť – opäť platí, že aj tento problém dokáže skúsený technik odstrániť za pár minút.

Unsplash.com / Rohit Tandon
Zadný kryt

Zadný kryt, nazývaný taktiež “housing” tvorí ochrannú konštrukciu, ktorá zabraňuje poškodeniu vnútorných komponentov. V dnešnej dobe sú už zadné kryty veľmi dobre dostupné a ani práca s nimi nie je nijak výrazne náročná. Znovu je tak na mieste spomenúť, že ani poškodenie tejto súčasti smartfónu by nemalo byť dôvodom na výmenu celého zariadenia.

Fotoaparát

Fotoaparát je podobne ako batéria veľmi náročný na opravu, nie však na výmenu. K tomu postačí mať potrebné vybavenie a trochu zručnosti, resp. skúseností s podobnými úkonmi. Výmena celého modulu je potom bezproblémová a zariadenie môže byť rýchlo a s pomocou len malých finančných prostriedkov opäť funčkné.

Oprava zariadenia, resp. výmena poškodeného dielu nemusí byť samozrejme vždy možná, resp. ekonomická a rozumná voľba. Pokiaľ došlo k poškodeniu základnej dosky, prípadne dvoch a viacerých komponentov naraz, náklady na opravu môžu prevyšovať hodnotu nového zariadenia. Aby ste aj v takomto prípade ušetrili, určite zvážte možnosť kúpy repasovaného zariadenia od overeného zdroja – získate tak zariadenie, ktoré bude nielen plnohodnotne funkčné, ale navyše aj ekonomicky a ekologicky prijatelnejšie ako úplne nové.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú