Spoločnosť Apple urobila v priebehu minulého roka veľký krok, keď vyhlásila, že svojim používateľom umožní domáce opravy produktov s originálnymi náhradnými dielmi. S tými si sa až do oficiálneho spustenia „domáceho servisného programu“ nemohol stretnúť nikde inde, než v autorizovanom servise.

Aj keď si už na svojom iPhone môžeš vymeniť batériu za nový originálny kus aj sám, má to niekoľko háčikov. Ako upozorňuje The Verge, tým prvým je to, že Apple vlastne nechce, aby si to robil. Absolútne sa to neoplatí.

Akonáhle si totiž objednáš náhradný diel a začneš študovať návody, rýchlo zistíš, že technologický gigant za poplatok 49 $ (program je zatiaľ dostupný len v USA) prenajme aj profesionálne servisné nástroje, ktoré budeš potrebovať. Nepredstavuj si však, že k tebe domov dorazí malá krabička so skrutkovačmi, kliešťami a lepidlami.

Apple dbá na to, aby boli všetky úkony dokončené v čo možno najvyššom štandarde kvality. Aj preto doručí dva obrovské kufre s celkovou váhou viac ako 35 kilogramov. Záloha za tieto nástroje je 1 200 $ a prísť o ňu môžeš v prípade, že ich firme nevrátiš do siedmych pracovných dní alebo niečo poškodíš.

YouTube / Snazzy Labs (snímka obrazovky)

V kufroch sa nachádzajú rôzne špecializované zariadenia, s ktorými môže mať „laický“ používateľ problémy. Patrí sem napríklad nahrievač displeja, rôzne lisy, určené pre správne upevnenie komponentov a takisto profesionálne skrutkovače. Pracovať budeš skrátka s prístrojmi, ktoré vyzerajú ako z laboratória.

Je síce pravda, že Apple k všetkému ponúka aj návody, počas opravy môže nastať situácia, kedy skrátka nevieš, ako postupovať ďalej a priložená dokumentácia neponúka odpoveď. No a za predpokladu, že nesprávne použitie nástroja môže poškodiť tvoj iPhone, alebo nástroj samotný, ide o značne rizikovú záležitosť.

YouTube / Snazzy Labs (snímka obrazovky)

Apple nechce aby sme si zariadenia opravovali sami 

Pokiaľ by spoločnosť Apple čelila zákonu, ktorý by ju nútil ponúkať v určitej krajine domáce opravy, bez problémov by sa mohla obrátiť na svoj Self Service Repair program, ktorý aktuálne testuje v USA. Problém je však v tom, že sa to absolútne neoplatí a tak ho zrejme nebude nikto využívať.

Cena za originálny náhradný diel (batérie) bola totiž v tomto prípade 69 $. Ak by sme k nej prirátali 49 $ za servisnú sadu, dostali by sme sa na čiastku 118 $. Ešte stále však musíme brať do úvahy riziko, že sa s opravnou sadou niečo stane, keďže sa na ňu vzťahuje 1 200 $ záloha. Navyše sa pri procese opravy môže poškodiť aj zariadenie, čím vznikne nemalá škoda.

YouTube / Snazzy Labs (snímka obrazovky)

Za zmienku tiež stojí, že keď už všetko dokončíš a telefón spustíš, na obrazovke sa vyskytne informácia, že v ňom boli detegované neznáme náhradné diely. Aby si to vyriešil, musíš ešte kontaktovať servisného partnera spoločnosti Apple, ktorý má celý proces na starosti. Vcelku komplikované, čo povieš?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú