Umelá inteligencia od spoločnosti OpenAI získala novú funkciu, ktorú mnohí ocenia, no zároveň vyvoláva obavy o súkromie. ChatGPT si po novom o tebe zapamätá všetko, čo mu povieš. Stane sa tak oveľa viac osobnejším, prirodzenejším asistentom, ktorý bude chápať aj kontext z predchádzajúcich chatov aj bez požiadania. O téme informoval portál Tom’s Guide.

V redakcii sme mali novinku možnosť vyskúšať na vlastnej koži a hodnotíme ju nesmierne pozitívne. V praxi si o tebe ChatGPT vytvorí akýsi „profil“, kde zhrnie všetko, čo sa o tebe počas posledných rokov stihol naučiť. Následne, keď mu zadáš prompt, chatbot sa pokúsi tvoj prompt dať do kontextu tvojho profilu a navrhne tzv. „follow-up“ kroky.

Napríklad, v našom prípade ChatGPT presne vedel kde a na akej pozícii pracujeme – čo je mierne znepokojujúce, keďže sme mu to nikdy vedome nepovedali. Avšak je pravda, že ide o verejne dostupné informácie na internete. Pri testovaní novinky sme ho požiadali o analýzu tlačovej správy, pričom umelá inteligencia sa okamžite spýtala, či sa má zamerať na informácie, ktoré by mohli byť zaujímavé pre čitateľov FonTech.sk. Môže sa zdať, že ide o drobnosť, ale práve táto funkcia niekoľkonásobne zjednodušuje komunikáciu s umelou inteligenciou a vďaka tomu vylepšuje kvalitu odpovedí na prompty.

Lepší osobný asistent

ChatGPT mal istú formu pamäte už od minulého roka – napríklad si dokázal zapamätať štýl písania, históriu predchádzajúcich chatov si však nepamätal. Teraz si chatbot dokáže informácie zapamätať z predošlých konverzácií aj bez toho, aby bol o to priamo požiadaný.

pamäť ChatGPT
OpenAI

Cieľom aktualizácie je, aby sa ChatGPT správal menej ako jednorazový chatbot a viac ako komplexný digitálny asistent, ktorý si ťa pamätá, rozumie tvojim zvykom a zlepšuje sa s každým rozhovorom. Pamäť ChatGPT je po novom rozdelená na dve časti:

Reference saved memories (Odkazovanie na uložené pamäte) – ide o konkrétne fakty, ktoré si chatbot pamätá na tvoju žiadosť, napríklad meno, zamestnanie, štýl komunikácie alebo preferovaný typ odpovedí. Funkciu si môžeš zapnúť v nastaveniach na karte Personalizácia.

Reference chat history (Pamäť z histórie konverzácií) – zapnutím funkcie si chatbot začne všímať, ako s ním komunikuješ. Bude sa prirodzene učiť témy, štýl či opakujúce sa potreby a tomu prispôsobí svoje odpovede. Funkcia je voliteľná, no zatiaľ nie je dostupná pre používateľov v Európskej únii.

Zatiaľ si Slováci budú musieť počkať

„ChatGPT si teraz dokáže zapamätať užitočné informácie medzi jednotlivými konverzáciami, vďaka čomu sú jeho odpovede relevantnejšie a viac prispôsobené. Nezáleží na tom, či píšete, hovoríte alebo generujete obrázky pomocou ChatGPT.  Dokáže si zapamätať zdieľané detaily a preferencie a využíva ich na lepšie prispôsobenie odpovedí. Čím viac ho používate, tým užitočnejší sa stáva, pričom zlepšenia si začnete všímať postupom času,“ píše OpenAI.

„Uloženú pamäť a referencie z histórie konverzácií môžete kedykoľvek vypnúť v nastaveniach pomocou samostatných prepínačov. Ak z histórie konverzácií odstránite alebo archivujete rozhovor, ChatGPT naň už nebude odkazovať, pokiaľ ste si z danej konverzácie už neuložili pamäť. Ak chcete uložené pamäte úplne odstrániť, prejdite do časti „Spravovať pamäť“ v nastaveniach, kde môžete vymazať jednotlivé pamäte alebo vyčistiť všetko,“ dodáva spoločnosť.

Používatelia si však môžu vybrať, či chcú, aby AI o nich naozaj všetko vedela. Nová funkcia sa postupne zavádza pre používateľov s predplatným ChatGPT Plus a Pro pre USA a vybrané krajiny. Používatelia v Európskej únii, Spojenom kráľovstve, Nórsku, Islande, Lichtenštajnsku a Švajčiarsku si na túto funkciu ešte budú musieť počkať.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP