Odkedy sa vo filmovom priemysle objavili prvýkrát CGI efekty, môžme ich vídať takmer v každom titule. Od prvých pokusov pred niekoľkými desiatkami rokov sa situácia výrazne zmenila a dnes sú tieto efekty dychberúce a bez nich by len ťažko dokázali niektoré filmy ponúknuť rovnaký zážitok.

Ako by to vyzerá za oponou?

Vytvoriť špeciálne efekty nie je len tak. Je to náročný proces, ktorý si vyžaduje množstvo plánovania, natáčania a následných úprav. Výsledkom sú však zábery, aké by v skutočnosti nemohli nikdy vzniknúť. Dalo by sa tiež povedať, že vo väčšine prípadov je vytváranie scén pomocou známeho zeleného plátna lacnejšie než ich reálne budovanie.

Prítomnosť herca je však nevyhnutná a niekedy to vyzerá až komicky. Pozri si spoločne s nami 15 filmových scén, ktoré zobrazujú to, ako vyzerá scéna bez použitia CGI efektov. Niektoré z nich sú poriadne komické.

Bez CGI vs. S použitím CGI

Kráska a zviera so skvelou Emmou Watson malo veľmi bohaté úpravy. Len Dan Stevens, ktorý stvárňoval Zviera, musel na sebe nosiť takmer 20 kilogramový oblek, ktorý sledoval jeho pohyby a umožnil tak post produkcii vytvoriť digitálnu šelmu.

Bez CGI vs. S použitím CGI

Aj keď by si povedal, že lev vo Vlkovi z Wall Street nebol skutočný, opak je pravdou. Aby však nedošlo k zraneniu žiadneho z protagonistov, bola scéna natočená najprv s ľuďmi, neskôr len s levom a tieto dva snímky sa dali dohromady. Následne sa už len digitálne odstránil leví tréner.

Bez CGI vs. S použitím CGI

Sága Twilight v svojej dobe spôsobila nemalý ošiaľ. No jej natáčanie tiež nebolo jednoduché. Kým Kristen Stewartová to mala ako človek jednoduché, Taylor Lautner ako vlkodlak musel často využívať špeciálny oblek.

Bez CGI vs. S použitím CGI

Thanos je jedným z najsilnejších a najväčších zloduchov Marvelu. Vďaka šiestim kameňom nekonečna sa mu podarilo vytvoriť špeciálnu rukavicu, ktorá ho obdarila mocou ‚‚Boha.’’

Bez CGI vs. S použitím CGI

Všetky lietajúce scény v Harrym Potterovi boli vytvorené pomocou špeciálnych efektov a to na zelenej, alebo modrej obrazovke.

Bez CGI vs. S použitím CGI

Ani David Jones z Pirátov z Karibiku nebol skutočný. Napol človek, napol chobotnica musel mať na sebe make-up a kopec ďalších snímačov.

Bez CGI vs. S použitím CGI

Bengálsky tiger vo filme Pí a jeho život tiež nebol skutočný. Ako predloha bola použitá bábka, ktorá na sebe mala niekoľko čidiel, čím sa mohol tiger neskôr dotvoriť.

Bez CGI vs. S použitím CGI

V kórejskom filme Okja je v hlavnej úlohe mladé dievča, ktoré sa snaží zachrániť obrovského tvora. Čo všetko stálo za jeho vytvorením môžeš vidieť na obrázku. Na hercovom obleku nie je rozhodne čo závidieť.

Bez CGI vs. S použitím CGI

Skvelá retrospektívna trilógia k Pánovi prsteňov. Hobbit bol a je srdcovkou mnohých ľudí, za čo môže vďačiť tiež viacerým špeciálnym efektom. Benedikt Cumberbatch, ktorý svoj hlas prepožičal drakovi Smaugovi, ho tiež aj hral. Nosil pritom špeciálny šedý oblek, ktorý snímal každý jeho pohyb.

Bez CGI vs. S použitím CGI

V ďalšej scéne dáva Hermiona knihy do knižnice tak, že sa sami zasúvajú na svoje miesto. V skutočnosti však boli z druhej strany ruky, ktoré ju chytili a vtiahli späť. Ruky boli samozrejme odstránené, takže to vyzeralo ako kúzlo.

Bez CGI vs. S použitím CGI

Zatiaľ čo pri Strážcoch Galaxie nosil Dave Bautista niekoľko vrstiev make-upu, Sean Gunn ako Rocket nosil zelený oblek, ktorý bol neskôr digitálne dotvorený.

Bez CGI vs. S použitím CGI

cgi efekty vo filmoch

Typická ukážka toho, keď chce niekto vidieť, čo všetko sa dá s CGI urobiť. Na fotke je Two face z filmu Dark Knight, ktorému po nehode zhorela polovica tváre.

Bez CGI vs. S použitím CGI

Donedávna bol Avatar najviac zarábajúcim filmom na svete. Okrem toho že bol v 3D, mal aj obrovské množstvo špeciálnych efektov, ktoré boli robené výlučne digitálne.

Bez CGI vs. S použitím CGI

Film Arrival ukázal prílet mimozemskej civilizácie, ktorej lode sa nachádzali po celom svete. Zaujímavým faktom je, že v danej scéne bola vytvorená len samotná loď. Hmla ktorú môžeš vidieť je skutočná a objavila sa na pľaci z ničoho nič.

Bez CGI vs. S použitím CGI

Jedna z vtipných scén, keď herci stvárňujúc Tweedlov vo filme Alica v krajine zázrakov, museli nosiť vtipné a veľké obleky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom