Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Výskumníci z ČVUT a Botanického ústavu akadémie ČR vyvinuli zariadenie s názvom S.A.W.E.R., ktoré dokáže extrahovať vodu zo vzduchu. Využívať sa bude najmä v púštnych oblastiach, informuje Czechcrunch.

Tím vedcov z ČVUT v spolupráci s Botanickým ústavom akadémie ČR tvrdí, že vyvinuli zariadenie, ktoré je schopné odsávať vodu zo vzduchu pomocou systému bežiaceho na solárnu energiu. Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R.) má priemernú výrobnú kapacitu až 100 litrov pitnej vody denne kdekoľvek na planéte.

Hlavnou časťou zariadenia je materiál, ktorý na svoj povrch viaže vodnú paru a zadŕža ju. Zariadenie potom nasáva ďalší vzduch, ktorý zohreje na vysokú teplotu, aby zadržanú vodnú paru uvoľnil vo vzduchu, ktorý sa výrazne zvlhčí. Ten putuje na chladič, ktorý ho premení na vodu. Výskumníci pripojili k zariadeniu aj systém, ktorý nazbieranú vodu využíva na špeciálnu zmes pre kultiváciu púšte, informuje stránka ČVUT vo svojom článku.

Zobraziť celú galériu (1)
Stavba zariadenia / Zdroj: ČVUT

Relatívne nízke prevádzkové náklady

Profesor stavebníctva a environmentálneho inžinierstva z Univerzitného centra energeticky efektívnych budov ČVUT, Tomáš Matuška, pre Czechcrunch povedal, že vývoj S.A.W.E.R.-u ich doposiaľ vyšiel 10 miliónov CZK (388 000 €), ale ďalšie prototypy zariadenia by mali byť o polovicu lacnejšie. V aktuálnej testovacej prevádzke, ktorá prebieha v Spojených arabských emirátoch, dosahuje prevádzkovú cenu asi 30 CZK ( 1,17 €) za liter vyrobenej vody.

Záujemcovia v rôznych kútoch sveta

Skupina zložená z 12 vedcov začala vývoj projektu už v roku 2017, a prvý prototyp je možné prepravovať v dvoch šesťmetrových nákladných kontajneroch, píše portál India.

Napriek tomu že sa zariadenie testuje v Spojených arabských emirátoch, podľa Matušku má S.A.W.E.R. záujemcov už aj z Austrálie a Chile. Oficiálne sa zariadenie však predstaví až na výstave EXPO 2020 v Dubaji, ktorá začne v októbri budúceho roku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú