Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Naši českí susedia zverejnili svoj plán do budúcnosti, ktorý je zameraný na zníženie emisií skleníkových plynov pre najbližšie tri desaťročia. Spotreba fosílnych palív, osobná doprava a výroba elektriny sú jeho hlavnými cieľmi.

Česká republika je stále závislá od uhoľných elektrární, ktoré predstavujú celkovo 55 % vyrobenej elektrickej energie. Aj vďaka tomu bol doteraz pre Českú republiku prechod na čistú energiu plný komplikácií a neúspechov. Teraz však naši susedia plánujú v rámci Parížskej dohody zaviesť do praxe plán dlhodobej stratégie v oblasti klímy a zaväzujú sa splniť vskutku ambiciózne ciele.

Uhoľné elektrárne sú problémom nie len v Česku ale aj celej Európy

Pre Českú republiku je tento nový plán pokusom o začiatok systémovej zmeny, ktorá by mala viesť k významnému a trvalému zníženiu emisií. Jej úsilím by sa mali inšpirovať viaceré štáty, ako Slovensko a Poľsko. U našich severných susedov predstavujú uhoľné elektrárne celkovo až 80 % vyrobenej elektrickej energie. Celkovo je tak odstránenie závislosti na uhlí a ďalších škodlivých fosílnych palivách veľkým problémom vo východnej a severnej Európe.

Zníženie emisií o 44 ton do roku 2030

Cieľom Českej republiky je tak do roku 2020 znížiť svoje vnútroštátne emisie o najmenej 32 ton oxidu uhličitého (CO2) v porovnaní s rokom 2005. Do roku 2030 naši susedia dúfajú, že zaznamenajú zníženie aspoň na úrovni 44 ton. Emisie skleníkových plynov v Českej republike za posledných 30 rokov výrazne klesli. V roku 2014 boli o 36,7 % nižšie ako v roku 1990. Za rovnaké časové obdobie klesli emisie v 28 členských krajinách Európskej únie len o približne 19 %.

Alternatívne palivá či elektrifikácia národných železníc ako riešenie

Česká republika má teda pred sebou značnú výzvu, keďže spotreba škodlivých palív v doprave, domácnostiach a službách predstavuje 82 % emisií skleníkových plynov. Osobná doprava spôsobuje značné množstvo týchto emisií. Stratégie vlády na zníženie týchto emisií sú založené na alternatívnych palivách a elektrifikácii národných železníc, ako aj zníženie objemu cestnej nákladnej dopravy v prospech železničnej dopravy.

Mali by sa inšpirovať aj ostatné štáty

Priemysel tvorí v Českej republike 11 % emisií skleníkových plynov. Na riešenie tohto problému vláda zaviedla štátnu environmentálnu politiku (SEP), ktorej cieľom je zlepšiť hospodárenie s energiou prostredníctvom auditov a iných opatrení. Česko je tak jednou z krajín, ktorými by sa mali inšpirovať aj ostatné krajiny, vrátane Slovenska. Jedno je ale isté, že vlády po celom svete sa stretávajú a rokujú o týchto problémoch. Otázkou je, či robíme v tejto veci dosť, alebo je už príliš neskoro na to, aby sa veci otočili k lepšiemu?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú