Naši českí susedia zverejnili svoj plán do budúcnosti, ktorý je zameraný na zníženie emisií skleníkových plynov pre najbližšie tri desaťročia. Spotreba fosílnych palív, osobná doprava a výroba elektriny sú jeho hlavnými cieľmi.
Česká republika je stále závislá od uhoľných elektrární, ktoré predstavujú celkovo 55 % vyrobenej elektrickej energie. Aj vďaka tomu bol doteraz pre Českú republiku prechod na čistú energiu plný komplikácií a neúspechov. Teraz však naši susedia plánujú v rámci Parížskej dohody zaviesť do praxe plán dlhodobej stratégie v oblasti klímy a zaväzujú sa splniť vskutku ambiciózne ciele.
Uhoľné elektrárne sú problémom nie len v Česku ale aj celej Európy
Pre Českú republiku je tento nový plán pokusom o začiatok systémovej zmeny, ktorá by mala viesť k významnému a trvalému zníženiu emisií. Jej úsilím by sa mali inšpirovať viaceré štáty, ako Slovensko a Poľsko. U našich severných susedov predstavujú uhoľné elektrárne celkovo až 80 % vyrobenej elektrickej energie. Celkovo je tak odstránenie závislosti na uhlí a ďalších škodlivých fosílnych palivách veľkým problémom vo východnej a severnej Európe.
Zníženie emisií o 44 ton do roku 2030
Cieľom Českej republiky je tak do roku 2020 znížiť svoje vnútroštátne emisie o najmenej 32 ton oxidu uhličitého (CO2) v porovnaní s rokom 2005. Do roku 2030 naši susedia dúfajú, že zaznamenajú zníženie aspoň na úrovni 44 ton. Emisie skleníkových plynov v Českej republike za posledných 30 rokov výrazne klesli. V roku 2014 boli o 36,7 % nižšie ako v roku 1990. Za rovnaké časové obdobie klesli emisie v 28 členských krajinách Európskej únie len o približne 19 %.
Alternatívne palivá či elektrifikácia národných železníc ako riešenie
Česká republika má teda pred sebou značnú výzvu, keďže spotreba škodlivých palív v doprave, domácnostiach a službách predstavuje 82 % emisií skleníkových plynov. Osobná doprava spôsobuje značné množstvo týchto emisií. Stratégie vlády na zníženie týchto emisií sú založené na alternatívnych palivách a elektrifikácii národných železníc, ako aj zníženie objemu cestnej nákladnej dopravy v prospech železničnej dopravy.
Mali by sa inšpirovať aj ostatné štáty
Priemysel tvorí v Českej republike 11 % emisií skleníkových plynov. Na riešenie tohto problému vláda zaviedla štátnu environmentálnu politiku (SEP), ktorej cieľom je zlepšiť hospodárenie s energiou prostredníctvom auditov a iných opatrení. Česko je tak jednou z krajín, ktorými by sa mali inšpirovať aj ostatné krajiny, vrátane Slovenska. Jedno je ale isté, že vlády po celom svete sa stretávajú a rokujú o týchto problémoch. Otázkou je, či robíme v tejto veci dosť, alebo je už príliš neskoro na to, aby sa veci otočili k lepšiemu?
Teraz čítajú

Uhlíková stopa ťažby bitcoinu v Číne niekoľkonásobne prevyšuje celé Slovensko. Nová štúdia ukazuje hrozivé údaje

Rusko schválilo bizarný zákon. Všetky zariadenia musia mať predinštalovaný štátny softvér, Apple si to vysvetlil po svojom

Česko bičuje zlyhanie webu na sčítanie obyvateľstva, nefunguje už niekoľko hodín

Na TikToku je už druhé ruské ministerstvo, prvému úvod veľmi nevyšiel

Na Facebooku sa šíril vymyslený citát Vladimira Putina. Zdieľalo ho takmer 30-tisíc ľudí
Články, ktoré hýbu svetom

Neradno sa zahrávať: Policajti zaklopali mladému „internetovému hrdinovi“. Jeho hoax už zdieľali vyše 2000-krát

Z garáže na automobilový piedestál. Z Rimacu sa stáva etalón elektromobility, začne budovať nové futuristické sídlo za stovky miliónov eur

Šimon Šicko: Politici s falošnými diplomami by v mojom svete prežili presne 2 minúty

Nanuk, ktorý si vychutnáš aj v zime. Pečené nanuky dobyli Slovensko, zakladateľka nestíhala prijímať objednávky
