Výbuch reaktora v atómovej elektrárni v Černobyle je považovaný za jednu z najhorších nukleárnych udalostí za celé desaťročia, ktorá zasiahla milióny ľudí a vyžiadala si tisíce obetí. Dlhé roky po havárií bol reaktor zakrytý špeciálnym oceľovým krytom, ktorý mal zabrániť úniku radiácie, no veľké problémy môže spôsobiť práve stará štruktúra budovy ukrytá pod ním, informuje IFLScience. Spoločnosť spravujúca elektráreň v Černobyle už podpísala zmluvu na 70 miliónov eur, ktoré budú potrebné na opravu vnútornej betónovej konštrukcie.

Prvotné práce na odstraňovaní rádioaktívneho materiálu po výbuchu jadrového reaktora v Černobyle si vyžiadali životy 31 ľudí, ktorí zomreli na následky ožiarenia. Ani dlhé desaťročia po tejto udalosti stále nie je elektráreň zabezpečená a v najbližších rokoch hrozí možný únik radiácie, pokiaľ by sa vnútorná štruktúra pod novým oceľovým krytom zrútila.

Černobyľská elektráreň si vyžiada ďalšie opravy

Práve táto kovová schránka bola budovaná počas posledných rokov. 36 000 ton ťažká konštrukcia nad reaktorom č.4 sa na svoje miesto dostala v roku 2016. Podľa prieskumov a odborných hodnotení však 30 rokov starý „sarkofág“ v jej vnútri nevydrží dlhšie ako do roku 2023. Jeho zrútenie by mohlo spôsobiť únik radiácie, no riziko ohrozenia verejného zdravia je údajne iba minimálne, a to vďaka oceľovému krytu vysokému až 108 metrov.

Nenechaj si ujsť
TOP 10 zaujímavých faktov o hrozivom HBO seriáli Chernobyl

Ukrajinská spoločnosť, ktorá má černobyľskú elektráreň na starosti, už podpísala kontrakt s firmou, ktorá sa postará o demontáž oceľového krytu, jeho dekontamináciu a následné spracovanie či likvidáciu, ale aj čistiace práce pri reaktore a odstránenie lávového materiálu. Ten vznikol po tom, čo sa po explózii snažili súdruhovia schladiť reaktor zmesou piesku, olova a bóru. Tieto práce by mali podľa odhadov trvať až do roku 2065, informoval The Sun. Do tej doby môžu následky rádioaktivity podľa odhadov spôsobiť ďalších 40 000 prípadov rakoviny.

Havária jadrovej elektrárne v Černobyle si do roku 2006 podľa štúdie International Journal of Cancer vyžiadala 16 000 životov ľudí, ktorí zomreli na následky radiácie. Hoci je ťažké vyhodnotiť celkové ekonomické škody spôsobené touto haváriou, podľa odhadov mal výbuch reaktora spôsobiť škody vo výške až 235 miliárd dolárov a len samotné vytvorenie a umiestnenie nového ochranného krytu stálo 2,3 miliardy dolárov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú