Startup Pacific Fusion, pôvodom zo Spojených štátov, predstavil úplne nový druh fúzneho reaktora, ktorým sa chce firma pokúsiť dopraviť túto inovatívnu formu energetickej produkcie na trh. Podľa Interesting Engineering má zariadenie použiť rýchle pulzy na bombardovanie palivových peliet, pričom vo vývoji a stavbe pomôžu aj doterajšie poznatky z laserových fúznych experimentov v USA. Tie nedávno prekonali aj dôležitú hranicu.

Malý a predsa výkonný

Pacific Fusion pracuje na stavbe reaktora, ktorý použije na spustenie fúzie veľmi rýchle pulzy energie. Hlavnými komponentami tohto zariadenia budú samotné pulzové moduly, fúzna komora s priemerom 1 meter a napokon drobné palivové pelety s veľkosťou len jedného centimetra v priemere. Spomínané pulzové moduly majú ukladať elektrickú energiu, ktorú následne použijú na zapálenie pelety.

Spomínané moduly majú uložiť elektrinu v kondenzátoroch, čo umožní jej rýchle uvoľnenie. Tých bude na jeden reaktor nasadených ohromné množstvo, pričom všetky budú spojené len s dvomi elektródami. Tie vytvoria extrémne vysoký elektrický prúd cez palivovú peletu, čím dôjde k elektromagnetickému stlačeniu a nastane fúzia, objasňuje American Nuclear Society.

Pacific Fusion

Firma už údajne začala pracovať aj na komerčnej verzii takto fungujúcich reaktorov, ktoré sa majú vojsť do typického lodného kontajnera na dosiahnutie čo najvyššej flexibility a modulárnosti. Pulzy energie sa môžu dostať k palivu naraz alebo priebežne, podľa potreby prevádzky, a tvorcovia technológie veria, že môže ísť o efektívnu alternatívu k dnešným fúznym reaktorom.

Priestor na podvody

Kým niektoré firmy a vedci sa snažia intenzívne pracovať na vývoji fúznych technológií, iné ťažia z jej popularity podvodmi. Taký je aj prípad gibraltárskej firmy ENG8, ktorá tvrdila, že dokáže produkovať čistú energiu len pomocou vodíka a že ich technológia je sebestačná, čo znamená, že by bežala prakticky navždy bez potreby externého napájania.

Tvrdenia firmy však začali čoskoro kritizovať experti, podľa ktorých je spoločnosť podvodná a jej vedecké tvrdenia sú nepravdivé. Rovnako tak padli obvinenia, že zdrojuje výskum, ktorý je úmyselne interpretovaný nesprávnym a zavádzajúcim spôsobom.

Obrovská šanca

Ak má táto technológia nádej na úspech, môže ho dosiahnuť práve v rukách spoločnosti Pacific Fusion, ktorá nedávno oznámila získanie investícií vo výške až 900 miliónov amerických dolárov. Tieto peniaze nemá firma okamžite k dispozícii a miesto toho jej budú postupne sprístupňované dosahovaním vopred vytýčených míľnikov.

Drony spoločnosti Undefined Technology na iónový pohon

Vo vývoji je na celom svete v skutočnosti hneď niekoľko fúznych reaktorov, z ktorých viaceré sú skutočne obrovské. Najväčším z nich je momentálne európsky ITER, ktorý však nedávno narazil na ďalšie meškanie. Celkovo sa tak projekt omešká až o 15 rokov, pričom do konca je ešte ďaleko a nie je vylúčené, že sa dočkáme aj ďalších nepríjemných odkladov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú