Ľudstvo stojí na prahu zmeny, ktorá je pre našu budúcnosť nevyhnutná. Jedným z krokov k čistej budúcnosti bez emisií sú aj syntetické palivá, ktoré budeme môcť čoskoro vyrobiť aj za pomoci umelých listov.

Na jeden z aktuálnych výskumov v oblasti syntetických plynov a palív upozornil portál Science Alert. Vedcom z Univerzity v Cambridge sa totižto podarilo vytvoriť umelý list, ktorý za pomoci procesu podobnému fotosyntéze dokáže vyprodukovať čistý syntetický plyn. Svoj objav už stihli vedci publikovať v prestížnom vedeckom žurnále Nature Materials.

Doposiaľ sa nám nepodarilo vyrobiť čistý syntetický plyn

V posledných rokoch sa vedci snažia dosiahnuť pokrok vo vytvorení trvalo udržateľnej energie, a hoci sa im to zatiaľ úspešne darí, ostáva pred nimi ešte mnoho práce. Jedným z malých krokov k dosiahnutiu tohto cieľa môže byť aj trvalo udržateľná výroba takzvaného „syntetického plynu“, ktorý je v podstate zmesou vodíka a oxidu uhoľnatého.

V posledných rokoch sa syntetický plyn používa na výrobu syntetických palív, liečiv, plastov či hnojív. Vyrábať ho je možné viacerými spôsobmi a hoci ide z hľadiska emisií o čistejšiu formu, stále pri jeho výrobe zostávajú zvyšky produktov z materiálov na báze uhlia alebo ropy. Konečný produkt tak stále nie je uhlíkovo neutrálny.

Zmeniť to môže objav umelých listov

Vedci ale prišli na spôsob, akým sa je možné za pomoci umelého listu dostať k doposiaľ najčistejšej forme syntetického plynu. Umelý list využíva proces, ktorý napodobňuje fotosyntézu kombináciou slnečného svetla, vody a oxidu uhličitého s katalyzátorom kobaltu zvaným perovskit. Výsledkom tohto procesu je vodík a oxid uhoľnatý, ktoré je možné neskôr použiť na výrobu syntetického plynu.

Účinnosť umelého listu je nateraz nízka, ale ďalším výskumom je možné proces zefektívniť a vylepšiť. Vedci tvrdia, že ich objav zahŕňa jedinečnú kombináciu materiálov a katalyzátorov, ktorá stavia ich proces výroby syntetického plynu ďaleko pred podobné konkurenčné systémy. Dôležitý je tiež fakt, že ich systém funguje aj za oblačného počasia, čo neobmedzuje použiteľnosť systému len na teplé a neustále slnečné krajiny.

Pre budúcnosť je tento objav dôležitý

Aktuálne zdroje čistej obnoviteľnej energie, ako sú veterné či fotovoltaické elektrárne, sa z hľadiska účinnosti neustále zlepšujú. Požiadavky ľudstva sa však neustále zvyšujú a idú ďalej, ako je len elektrická energia. Problémom je stále automobilová, lodná či letecká preprava, ktorá si vyžaduje čistejšie palivá.

Zobraziť celú galériu (1)
Pre čistú budúcnosť bez emisií musíme nájsť spôsob, ako redukovať emisie automobilovej, lodnej či leteckej prepravy. Umelý list nám môže v tomto smere pomôcť. Zdroj: IMO Collection/flikr.com

Vedci preto svoj objav v tomto smere prezentujú ako jedinečný a pre budúcnosť dôležitý. Nemusí totižto slúžiť len ako medzistupeň k výrobe čistého syntetického plynu, ale aj uhlíkovo neutrálnemu syntetickému palivu.

Ich výskum sa preto okrem vylepšenia účinnosti umelého listu zameriava aj na spôsob skvapalnenia syntetického plynu do podoby účinných a čistých pohonných hmôt.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom