Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V tieni letných filmových hitov Mission: Impossible, Barbie či Oppenheimer zostala snímka Sound of Freedom. Malý nezávislý film zarobil v USA od svojej premiéry 4. júla už viac než 140 miliónov dolárov a stal sa tak jedným z najväčších tohtoročných prekvapení.

Jeho úspech sa začal okamžite šíriť sociálnymi sieťami naprieč celým svetom a film prioritne určený len pre americké kiná si fanúšikovia masívne pýtajú aj v ďalších krajinách.

Ruka v ruke so skvelými hodnoteniami a vysokými tržbami sa však postupne začali vynárať aj viaceré pochybnosti a kontroverzie spojené s pozadím filmu, jeho podporovateľoch či dokonca hlavnou hereckou hviezdou.

Snímka, ktorá stála len 15 miliónov dolárov už stihla za pár týždňov v USA vyvolať kultúrnu vojnu a vyplaviť obrovské bahná bizarných konšpirácií, ktoré začínajú čoraz viac presakovať aj mimo americký kontinent, vrátane Slovenska.

Novodobý  Schindler?

Príbeh Sound of Freedom je založený na živote bývalého agenta americkej tajnej služby Tima Ballarda, ktorý v roku 2013 založil neziskovú organizáciu Operation Underground Railroad (OUR). Tá sa doteraz zameriava na boj proti obchodu s ľuďmi a sexuálnemu otroctvu, predovšetkým detí.

Jeho príbeh sa do určitej miery stal námetom pre film režiséra Alejandra Monteverdeho, ktorý do role bývalého federálneho agenta obsadil Jima Caviezela (Umučenie Krista).

TMDB

Film sleduje Ballardovu operáciu v kolumbijskej džungli, kde sa aj za cenu svojho života snaží zachrániť deti z rúk obchodníkov s ľuďmi, ktorí ich mali ďalej predávať za účelom sexu.

Takmer každý príbeh podľa skutočných udalostí je do určitej miery prikrášlený a Sound of Freedom nie je výnimkou. Sám Ballard priznal, že nebol tým typom hrdinu, ktorý by sa predieral úkrytmi pašerákov v nehostinnej džungli.

Autenticitu skutočných udalostí sa však snímka snaží potvrdiť záverečným zostrihom klipov z reálnych operácií, ktoré jeho skupina OUR v Kolumbii skutočne vykonávala.

TMDB

Podľa textu z filmu zachránil jeho tím viac ako 120 ľudí vrátane detí a bolo zatknutých viac ako tucet obchodníkov. Hlavná hviezda filmu James Caviezel v jednom rozhovore dokonca prirovnal Sound of Freedom k Schindlerovmu zoznamu.

K propagácii filmu prispeli kontroverzné hoaxy aj Majk Spirit
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú