Británia dosiahla významný míľnik v oblasti obrany pred vzdušnými útokmi vďaka novému laserovému systému, ktorý počas testov dokázal zneškodniť 100 % prichádzajúcich rakiet. Táto technológia, ktorú ohlásilo britské ministerstvo obrany demonštrovala svoje schopnosti počas streleckého cvičenia vo Švédsku. Vývoj laserových zbraní pokračuje naprieč viacerými krajinami, ktoré ich postupne zaraďujú do svojich ozbrojených síl. Na tému upozornil portál MiamiHerald.

Laserová novinka

Britská armáda spolu s firmami Leonardo a Thales vyvinula laserovú zbraň s extrémne vysokou presnosťou s názvom DragonFire. Tento systém dokáže podľa dostupných informácií na vzdialenosť jeden kilometer zasiahnuť objekt o veľkosti eurovej mince.

UK Ministry of Defence/Defence Science and Technology Laboratory

Čína vyvinula radar proti hypersonickým strelám

Čína nedávno urobila  obrovský krok vpred v oblasti radarových systémov, ktoré sú schopné sledovať objekty, respektíve rakety pohybujúce sa rýchlosťou viac ako 6,5 km/s. Presnejšie je tento laserový radarový systém navrhnutý na sledovanie rakiet pohybujúcich sa rýchlosťou Mach 20 a to s bezprecedentnou presnosťou.

výskum vedený profesorom Zheng Xiaopingom z Tsinghua University detailne popisuje schopnosti tohto laserového radarového systému, ktorý v simuláciách preukázal, že dokáže sledovať rakety pohybujúce sa rýchlosťou 6,9 km/s a to s presnosťou na 28 centimetrov. Systém tiež dokáže na vzdialenosť 600 km odhadovať rýchlosť rakiet s presnosťou 99,7 %. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Čo však robí DragonFire takým výnimočným je spôsob akým funguje. Systém je zaraďanovaný do kategórie zbraní so smerovanou energiou, pričom koncentrovaný lúč na prienik a elimináciu hrozieb ako sú drony a rakety. Na rozdiel od tradičných systémov protivzdušnej obrany, ktoré používajú drahé rakety, laserové systémy ponúkajú relatívne lacnejšiu a takmer neobmedzenú kapacitu. Kým každý výstrel rakety môže stáť milióny dolárov, jeden výstrel laseru stojí len okolo 13 dolárov.

U.S. Air Force

Armáda plánuje laser DragonFire inštalovať na prieskumné lietadlá typu Shadow R2 a transportné lietadlá A400M. Súčasťou testov bola prítomnosť vysoko postavených dôstojníkov z viacerých krajín NATO, čo odráža záujem o tieto technológie aj medzi ďalšími spojencami. Izrael zároveň vyvíja svoj systém Iron Beam, ktorý bude dopĺňať jeho známy Iron Dome, pričom na tento projekt čerpá miliardovú podporu od USA.

Čo sa týka technológie Iron Dome, ide stále o špičkový systém protivzdušnej obrany funguje už od roku 2011 a jeho úlohou je chrániť obyvateľov a územie Izraela pred raketami ale aj inými možnými zbraňami, ako sú napríklad drony. Bezprecedentná je však najmä efektivita, s ktorou túto úlohu zvláda.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP