Kinotrháky vychádzajúce z komiksových originálov vydavateľstva DC častokrát doplácajú na vlastné ambície, nekonzistentnosť a bezhlavú snahu priživiť sa na úspechu konkurenčného Marvel Cinematic Universe.

Nie je tak ojedinelým javom, že „ťahúni“ DC univerza na plátnach kín pohoria nielen u kritikov, ale aj samotných divákov. Občas sa ale snaživým tvorcom podarí husársky kúsok a mdlé komiksové DC „trháky“ zatienia klenoty oscarového strihu a vzniknú rarity ako Joker či najnovší Batman.

Šanca, že by čerstvý prírastok do „rodiny“ Black Adam prekročil prah filmovej siene slávy, bol síce skôr snom skalných fanúšikov, stále ale mohol pokračovať aspoň v trende nadpriemernej kinozábavy, ktorou bola prvá Wonder Woman či Aquaman.

Antihrdina s tvárou Dwaynea Johnsona ale poriadne prekvapil a nielen, že nedosahuje úroveň ani len priemerných kinoadaptácií známeho brandu, ale s pokojom na duší sa dá povedať, že Black Adam doslova „líže“ kvalitatívne dno filmového DC univerza.

Black Adam
TMDB

Vitajte v Kahndaqu

Black Adam, ktorý je v komiksoch známy aj pod civilnejším Teth Adam, sa konečne dočkal svojej kinopremiéry v novom veľkofilme zo sveta DC. Marvelovské hity na plátnách kín tentokrát vystriedal svet konkurenčného vydavateľstva, ktoré prišlo s neokukaným antihrdinom so zlatým bleskom na hrudi.

Komiksová postava vychádza z mytológie už známeho Shazama, no namiesto sympatického a naivného chalaniska, ktorý sa stane zhodou náhod polobohom, prehistorická mágia prepožičia superschopnosti zahorknutému a po pomste bažiacemu otrokovi s tvárou a muskulatúrou Dwaynea Johnsona.

Dej novinky DC kinohitu sa odohráva vo fiktívnom štáte Kahndaq nachádzajúcom sa na pomery moderných komiksových adaptácií v netradičnom prostredí Blízkeho východu. Zasadenie je tak jedným z najväčších plusov snímky. Obmena lokality generickej železobetónovej džungle v tradičnom západnom kabáte za zaprášené ulice exotickej metropoly bola, paradoxne, viac než osviežujúca.

Black Adam
TMDB

Kahndaq je ovládaný organizáciou Intergang, ktorá ostrým zrakom „veľkého brata“ dozerá na ulice a chod štátu a zároveň sa nad ním vznáša tieň totalitnej päste a poloautomatických pušiek. Práve vzbura je jednou z hlavných dejových liniek filmu.

Hlavná hrdinka Adriana sa na čele lokálnej bunky revolucionárov rozhodne zo starovekého chrámu „požičať“ legendárny artefakt v podobe koruny z pochybného materiálu a ešte pochybnejšou minulosťou. Veľká chrámová lúpež sa ale príliš nepodarí, revolucionárom zo susedstva totiž skríži plány Intergang, a tak sa hrdinom okrem lupu podarí „vzkriesiť“ aj božského šampióna Kahndaqu so svalovou výbavou Dwaynea Johnsona.

Spočiatku zmätený poloboh tak robí, to čo vie najlepšie, a to je ultimátna deštrukcia svojho okolia. Postupne si ale nachádza cestičku nielen k hlavným hrdinom, ale aj k ďalšiemu trailerovému lákadlu snímky, a to členom superhrdinského tímu Justic Society. Superpartičku vedie Hawkman herecky obsadený Aldisom Hodgeom, známym najmä z kvalitnej špinavej seriálovej detektívky Mesto na vrchu.

V radoch akejsi alternatívnej verzie známej Ligy spravodlivosti sa tak objaví aj ostrieľaný herec Pierce Brosnan, ktorý stvárnil Doctora Fatea, Cyclone zahraná Maxime Hunkel či superhrdina doslova nadrozmernej veľkosti Atom Smasher.

Black Adam
TMDB

Black Adam prekvapil politickou linkou a kritikou Ameriky

Nesúrodá partička tak vyštartuje na nepravdepodobnú misiu práve do Kahndaqu, v ktorom už vyčíňa mierne zmätený poloboh s predhistóriou siahajúcou až do obdobia 5 000 rokov pred Kristom. Justice Society ale nie je jediným supertŕňom v Dwaynovej nepriestreľnej päte. Okrem supertímu si musí poradiť aj so záporákom klasického dvojrozmerného formátu a s tradične vyprázdnenou charakterovou výbavou.

Nielen zasadenie do Kahndaqu, ale aj samotný leitmotív revolúcie a atmosféra spoločenskej vzbury sú asi najsvetlejším dramaturgickým bodom snímky. MCU síce v druhých Avengeroch už „zablúdilo“ do fiktívnej Sokovie vo východoeurópskom štýle, no Kahndaq priťahuje pozornosť hektickou atmosférou exotického veľkomesta, dystopickou špinavosťou a akousi až spravodajskou patinou.

Black Adam
TMDB

Snímka sa snaží šliapať na päty aktuálnym témam a Kahndaq tak nie je len samoúčelným modelom mesta, priestorom a ringom pre superhrdinov a superzločincov. Darí sa mu poukazovať na reálnu problematiku ako sú napríklad nepokoje počas Arabskej jari či imperialistickú politiku „svetového policajta“ spoza veľkej mláky. Práve Justice Society je v Kahndaqu nevítaným hosťom, zhmotnením metafory všadeprítomného amerického orla, ktorý sa síce snaží konať dobro, no na miestach, kde nie je vítaný práve s otvorenou náručou.

DC pohorelo v základoch: Ani obraz, ani zvuk

Dodať snímke politicko-spoločenský rozmer je síce chvályhodný zámer, no zároveň je absolútne šokujúce, že film nefunguje v základných  princípoch filmárčiny. Pod režisérsku taktovku si Black Adama vzal autor béčkového survival hororu Shallows či trilerov na jedno použitie  v hlavnej úlohe s Liamom Neesonom Jaume Collet-Serra.

Obzvlášť neprirodzene pôsobí samotný vizuál snímky, režisér totiž zvolil ultrasýtu paletu farebnosti, ktorá podkopáva nohy prehľadnosti scén či záberovania. V kocke sa tak niektoré zábery menia na neprehľadný guláš tmavosýtych obrazov a na druhej strane zase rušia prepálené „biele“ miesta. Elementárne prešľapy pokračujú aj pri samotnej dramaturgii strihu či zvuku, keď napríklad jeden záber nezapadá do ďalšieho.

Black Adam
TMDB

Zobuď sa DC a nekopíruj MCU

DC už roky doslova kope a kričí ako neposlušné dieťa, ktorému niekto zobral obľúbenú hračku, ale v tomto prípade hračku nahradil záujem divákov a kritikov. DC totiž už nejaký čas dokazuje, že by sa rado priblížilo úspechu Marvel Cinematic Universe.

Narozdiel od kinoprodukcie DC, ale Marvel na svojom univerze pracoval dekády doslova mravenčou prácou a DC chce mať hotový konzistentný vesmír na striebornej tácke šmahom kúzelného prútiku. Táto snaha sa negatívne preliala aj do samotného Black Adama a chcenie zaujať trčí na každom rohu a v každom zábere.

Nový DC počin sa podujal okrem predstavenia ambicióznej postavy v podobe Teth Adama vyrukovať aj s novým supertímom v podaní Justice Society. Podobný princíp vyskúšal aj marvelovský Eternals, ktorý sa snažil v jednom balíku odprezentovať polobožský tím superhrdinov, silný kozmický príbeh a popritom ešte z plátna vytlačiť dve-tri emócie.

Eternals si tak popálil prsty na ambicióznosti vlastného projektu a Black Adam chyby známej marvelovky zopakoval takmer s chirurgickou presnosťou. Black Adam tak prišiel s rukou plnou silných kariet a ingrediencií, no namiesto pozvoľného „varenia“ charakterov a dejových liniek vyvrhol pred diváka nedovarený až surový polotovar.

Black Adam
TMDB

Dwayne sa snaží a vyniká najmä v civilných pasážach

Kopírovanie MCU tak už nie je len domnienkou fanúšikov a kritikov, ale ide o fakt, ktorý sa DC už ani nesnaží nejakým spôsobom skrývať. Zatiaľ čo v Avengers: Endgame prichádza očakávané finále v podobe zúčtovania sa s Thanosom, obetovania jednej z hlavných postáv či epického súboja, Black Adam sa snaží o podobný wowefekt, no so smutným výsledkom.

Hrdinovia Justice Society sú pre diváka novinkou, a tak si ich nestihol obľúbiť, precítiť ich príbehové linky či empaticky vnímať ich vzlety a pády. Tvorcovia, ale s postavami narábajú, ako by si ich „predpripravili“ minimálne v celej sérii filmov.

Emócie tak vyznievajú falošne, osudovosť ako paródia a vtipy šuštia zbabraným scenárom. DC tak pôsobí ako žiak, ktorý v škole odpisuje počas písomky od spolužiaka, ktorým je MCU, no v určitom smere skrátka pokašle aj to.

Svetlom na konci tunela sa zdá byť spočiatku práve flegmatické a minimalistické herectvo Dwaynea Johnsona. Ten tak paradoxne nevyniká ani tak v akčných sekvenciách, ako skôr v civilných pasážach, počas ktorých spoznáva staronový svet Kahndaqu.

Práve tieto momenty pôsobia nenútene, uveriteľne a priamo odkazujú na estetiku snímky Shazam. Tá totiž skórovala práve vďaka autentickosti hlavných hrdinov a určitej úsmevnej nešikovnosti ústredného protagonistu.

Black Adam
TMDB

Akčné scény ťa postavia z kinosedačky…od zlosti

Kapitolou samou o sebe sú akčné scény filmu, ktoré absentujú choreografiu či cit pre detail a pre fanúšika žánru budú ohromným sklamaním. Je až pozoruhodné, že Black Adam v časoch, keď sa Hollywood navracia k praktickým efektom či zmysluplne naštudovanej choreografii, v tejto polohe doslova vyhorel ako fakľa.

John Wick talentovaného kaskadéra Chada Stahelského stavil už pred rokmi na kontaktné súboje a pokračovanie Kapitána Ameriku: Winter Soldier sa na poli komiksových adaptácií zase osvedčilo svižnou kinetickou súbojovou kamerou.

Black Adam tak tradíciu moderného akčného filmu absolútne ignoruje a pokračuje v šľapajách CGI chaosu, ktoré vychodili DC „hity“ ako katastrofická Liga Spravodlivosti Jossa Whedona či zúfalá druhá Wonder Woman.

Black Adam
TMDB

Režisér tak namiesto prehľadnej akcie vŕši na seba jeden spomalený záber za druhým, a to bez toho, aby si ich nejakým spôsobom s citom premyslel či dokonca zasadil do kompozície. Naskladané obrázky spolu nefungujú a akčné sekvencie len podčiarkujú staré filmové múdro: Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté.

Dwayne Johnson tak prepožičal tvár pre rozšírené filmové univerzum DC antihrdinovi, ktorý mal byť protipólom ikonickému Supermanovi. Mal otvoriť neprebádané témy ako túžba po moci, rozpínanie mocností či dokonca zabrúsiť v komiksových adaptáciách do takmer neprebádaných vôd geopolitickej reflexie.

Ako sa ale zdá, DC je nepoučiteľné a opäť raz opakuje tú istú chybu stále dokola Aj naďalej sa totiž snaží kopírovať „zlatý“ recept MCU, a to bezhlavo, bez pridanej hodnoty a skrátka s hlúpou vypočítavosťou. Niekto v štúdiu Warner Bros. totiž zabudol na dôležitý fakt, a to, že fanúšikovia môžu byť síce kadejakí, ale vcelku dobre vedia vycítiť, keď filmári niečo nerobia od srdca.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú