Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


V poslednom čase môžeme sledovať nový dizajnový trend, vďaka ktorému sa rámiky vôkol displejov smartfónov zmenšujú na minimum. Nepochybne najväčším spúšťačom tohto pokroku bol Xiaomi Mi MIX, ktorý prekvapil celý technologický svet vynikajúcim pomerom veľkosti obrazovky k veľkosti samotného zariadenia.

Ak sa ale o smartfóny zaujímaš už dlhšiu dobu, určite ti neuniklo, že ešte pred predstavením MIX-u uzrelo svetlo sveta viacero skvelých modelov, ktoré sa taktiež mohli pýšiť vynikajúcim pomerom týchto dvoch veľkostí. Prvé z nich pritom boli oficiálne odhalené už takmer 4 roky dozadu, avšak skutočná revolúcia nastáva až v dnešných dňoch. Za všetko hovoria správy o pripravovaných vlajkových modeloch Samsungu a Applu. Tie majú na svojej prednej strane ponúknuť displej s extrémne malými rámikmi, pričom sa dokonca hovorí aj o tom, že iPhone 8 nebude mať rámiky žiadne. Nechajme však na chvíľku dohady tak a zamerajme sa na to, ako sme sa dopracovali k tomuto významnému pokroku.

LG G2

zdroj fotografie: YouTube

Jednoznačne najpamätnejší smartfón s úzkymi rámikmi predstavila spoločnosť LG ešte v auguste roku 2013. Tento model bol vlajkovou loďou výrobcu, pričom na svojej prednej strane ponúkal 5,2-palcový FullHD IPS displej. V dobe predstavenia sa jednalo o zariadenie s najlepšie využitou prednou stranou na svete, nakoľko až 75,9 % z nej prekrýval spomínaný zobrazovač. Ikonická LG G2-ka nezaostávala na svoju dobu ani v ostatných parametroch, pričom bola vybavená procesorom Snapdragon 800, ktorý dopĺňali 2 GB pamäte RAM a 16 / 32 GB interné úložisko. Taktiež sa dostalo na 13 MPx zadný fotoaparát, 3000 mAh batériu a skvelú predajnú cenu.

Samsung Galaxy Note 3

zdroj fotografie: TheGadgeteer

Len mesiac na to bola odhalená tretia generácia jedinečného phabletu modelovej rady Samsung Galaxy Note. Tento smartfón sa tešil veľkej obľube hlavne kvôli svojej poriadne rozmernej obrazovke, ktorá ešte v roku 2013 veľmi zaužívaná nebola. V poradí tretí tabletofón od Samsungu tak dostal 5,7-palcový Super AMOLED displej s FullHD rozlíšením, ktorý zaberal 74,8 % prednej plochy. Galaxy Note 3-ka bola v európskej verzii poháňaná procesorom Exynos 5420, ktorému robili spoločnosť tiež 3 GB RAM pamäte a 16 / 32 / 64 GB rozšíriteľné interné úložisko. Niekdajšia vlajková loď sa tiež mohla chváliť 13 MPx fotoaparátom, 3200 mAh batériou a netradičným microUSB konektorom vo verzii 3.0. Čerešničkou na torte bola podpora stylusu SPen.




Sharp Aquos Crystal

zdroj fotografie: YouTube

O necelý rok neskôr prišiel poriadny šok, o ktorý sa postarala japonská spoločnosť Sharp. Tá je po celom svete známa najmä výrobou zobrazovacích panelov, no vo svojom portfóliu skrýva aj zopár podarených smartfónov. Presne taký bol aj model Aquos Crystal, ktorý možno nazývať aj ako úplne prvý bezrámikový inteligentný telefón. Jeho 5-palcový displej sa rozprestieral na 78,5 % prednej plochy, za čo si jeho výrobca vyslúžil nemalé uznanie. Tento model však napriek tomu veľkú slávu nezožal a kvôli nevýraznej výbave strednej triedy následne upadol v zabudnutie. Neskôr sme sa dočkali aj jeho druhej generácie, ktorá taktiež žiadnu revolúciu nespustila.

Huawei Ascend Mate 7

zdroj fotografie: DigitalTrends

Netrvalo dlho a dočkali sme sa ďalšieho nesmierne zaujímavého smartfónu, ktorý sa taktiež mohol chváliť vynikajúcim pomerom veľkosti displeja k veľkosti jeho tela. O jeho výrobu sa starala spoločnosť Huawei, pričom išlo o model Ascend Mate 7. V jeho výbave nechýbal 8-jadrový procesor Kirin 925, ktorému vypomáhal akcelerátor Mali-T628 MP4. Po pamäťovej stránke bolo k dispozícii viacero verzií, a tak si záujemca mohol vybrať z 2 / 3 GB operačnej RAM pamäte a 16 / 32 GB interného úložiska. Zadnú stranu tohto modelu zdobil 13 MPx hlavný fotoaparát, zatiaľ čo tú prednú 5 MPx selfie snímač. Pod ním bol situovaný 6-palcový FullHD IPS displej, ktorý vypĺňal až 77,6 % prednej strany.

Oppo R7 Plus

zdroj fotografie: GadgetGuy

Podobne dobre bol na tom aj tabletofón R7 Plus od spoločnosti Oppo, ktorý ponúkol rovnakú uhlopriečku displeja ako vyššie zmienená Mate 7-ka. Tento AMOLED zobrazovač zaberal 76,6 % prednej strany, na ktorej sa tiež vynímala 8 MPx selfie kamera. Aj tu sa dostalo na 13 MPx hlavný fotoaparát a viacero pamäťových verzií. Na svižný multitasking tak boli použité 3 / 4 GB RAM, zatiaľ čo sa dáta ukladali na 32 / 64 GB internú pamäť. Do R7-čky bol integrovaný 8-jadrový procesor strednej triedy s označením Qualcomm Snapdragon 615. Tento smartfón okrem iného obsahoval skener odtlačkov prstov, ale aj veľkú 4100 mAh batériu.




Xiaomi Mi MIX

Neskôr nastal menší útlm a viac ako rok sme sa nedočkali žiadneho v tomto smere zaujímavého prístroja. Všetko však vynahradil revolučný phablet Xiaomi Mi MIX, ktorý bol predstavený v októbri minulého roka spolu s modelom Xiaomi Mi Note 2. Všetka pozornosť však bola venovaná len a len bezrámikovému MIX-u so 6,4-palcovým IPS displejom. Ten sa môže pochváliť rozlíšením 2040 x 1080 pixelov a taktiež tým, že zaberá až 83,6 % z celej prednej plochy (výrobca udáva 91,3%). Tento stále pomerne mladý model zaujme aj svojou výnimočnou keramickou konštrukciou, piezoelektrickým reproduktorom či ohromným výkonom zabezpečovaným procesorom Snapdragon 821 a 4 /6 GB RAM pamäťou.

zdroj fotografie: Xiaomi

V našich končinách veľmi populárny výrobca trafil predstavením tohto modelu priamo do čierneho a jediným jeho zásadným nedostatkom je jeho nedostatočná dostupnosť. Rozhodne však môžeme tvrdiť, že tento smartfón započal dizajnovú revolúciu, ktorá v týchto dňoch eskaluje. Najlepšie to dokazujú nedávno predstavené zariadenia ako napríklad ZUK Edge alebo LG G6. Vďaka tejto čínskej spoločnosti sa tak máme v dohľadnej dobe rozhodne na čo tešiť, pretože si určite žiaden z popredných výrobcov nenechá ujsť rozbehnutý vlak s bezrámikovými zariadeniami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú