Smartfóny patria medzi najlákavejšie vstupné brány útočníkov k osobným údajom používateľov. Myšlienka fungovania smartfónu všade, kde je majiteľ, tak už sama o sebe dvíha otázku bezpečnostného rizika, ktoré sa v prípade Androidov vďaka otvorenosti systému ešte väčšmi navyšuje.

Zatiaľ čo riešenie už prelomenej ochrany súkromia nie je najjednoduchším procesom, prevencia pred sledovaním je primitívnejšia ako by sa mohlo zdať. Stačí sledovať 5 dôležitých zásad, vďaka ktorým sa na Android smartfóne dokážeš ubrániť pred možným sledovaním a následným únikom citlivých údajov.

Vyberaj, ktoré aplikácie môžu pristupovať k mikrofónu, kamere alebo GPS

Android je v dnešnej dobe už sám o sebe vynikajúco zabezpečeným systémom. V porovnaní s iOS je však stále náchylnejší k útokom, keďže vďaka roztriešteností nadstavieb a zariadení majú útočníci väčší škálu softvérových komponentov, obsahujúcich početnejšie softvérové diery.

Nastav, ku ktorému hardvéru môžu aplikácie pristupovať

Kapitolou samou o sebe sú tak samotné aplikácie, ktoré v prípade implementácie funkcionalít využívajúcich mikrofón, GPS polohu alebo kameru musia používateľa žiadať o povolenie prístupu k týmto perifériám.

Preto sa odporúča pri prvotnom zapínaní aplikácie sa zamyslieť, či daný softvér vôbec využije v tvoj prospech údaje k polohe, a či potrebuje mať prístup ku kamere, mikrofónu alebo aj kontaktom.

Rovnako sa tak uisti, že v prípade aplikácií manažujúcich financie máš zakázané prekrývanie ostatnými aplikáciami, ak to podporujú. Pri informačne citlivých aplikáciách sa ti určite dostane vymoženosti jej zaheslovania, kedy v mnohých prípadoch môžeš používať dokonca biometriu.

Všetko, čo by mohol útočník kompromitovať voči tebe, určite zahesluj zložitým a najmä jedinečným heslom. V poslednom kroku tak prejdi menu so všetkými nainštalovanými aplikáciami, kde môžeš nájsť aplikáciu, ktorej povahu nespoznávaš.

Neplatí pravidlo, že o všetkých aplikáciách, ktoré máš v zariadení, si musel v čase ich inštalácie vedieť. Softvér so spyware povahou má tendenciu byť navrhnutý práve tak, aby si jeho prítomnosť všimli koncoví používatelia čím neskôr.

Tvojou úlohou je tak prejsť menu s nainštalovanými aplikáciami a nájsť podozrivo vyznievajúce súčasti menu, ktoré majú tendenciu svojim pomenovaním vyčnievať z radu.

Zatiaľ čo bežné aplikácie sú pomenované pomerne jednoducho a zrozumiteľne, škodlivý softvér môže obsahovať viaceré bezvýznamové spojenia, predelené interpunkčnými znamienkami. Preto ako medzi nainštalovanými aplikáciami nájdeš napríklad výraz Trojan-Spy:Android/Tramp.A, okamžite ho odinštaluj.

Vyhýbaj sa sťahovaniu aplikácií z neoverených zdrojov

Obrovskou výhodou Androidu je jeho schopnosť inštalovania .apk súborov mimo Obchod Play. Či už je tvojim cieľom inštalácia staršej verzie alebo aplikácia nie je v našom regióne dostupná, určite si pri jej sťahovaní over zdroj.

Bádaním internetu môžeš naraziť na viaceré nedôveryhodné domény, ktorých obsah síce na prvý pohľad splní potreby, no v krajných prípadoch za cenu nechceného spywaru.

Preto ak máš potrebu inštalovať verzie aplikácií z iného zdroja ako z Obchodu Play, rozhodne si nezabudni pred listovaním katalógu daného portálu zistiť o ňom aspoň minimálne informácie.

Pre takýchto používateľov môžeme odporučiť rokmi overené zdroje ako APKPure alebo APKMirror. Vynikajúcou alternatívou Obchodu Play je aj aplikácia Aurora Store.

Zároveň sa vyhýbaj portálom, ktoré ťa k sťahovaniu súboru prevedú cez početné stránky, sú zaplnené reklamou alebo neustále otvárajú nové okná na pozadí s nesúvisiacim obsahom. Vo väčšine prípadov sa tak jedná o portály, ktorých podstata fungovania nepramení z poskytovania aplikácií pre operačný systém Android, ale ako zberné stredisko rôznych, neustále sa presmerujúcich adries.

Ich poznávacími znakmi môže byť chýbajúci bezpečnostný certifikát, hneď niekoľko políčok označených ako „Download“ alebo „Stiahnuť“ a neustála potreba otvárania reklám pri zvolení ktorejkoľvek interaktívnej časti stránky.

Pokiaľ nemusíš, nepripájaj sa na verejne otvorenú Wi-Fi sieť

Verejnosti otvorené Wi-Fi siete sú čím ďalej tým rozšírenejšie. V krajných prípadoch však ich poskytovatelia nemusia dbať na dostatočné zabezpečenie pred útokmi, čo v kombinácií s možnosťou pripojenia hocikoho bez akýchkoľvek vstupných údajov môže vytvoriť priestor pre potenciálne riziko hackerského útoku.

Pri otvorených Wi-Fi sietí tak platia dve nepísané pravidlá používania. Prvým z nich je vyhýbanie sa ich využívaniu v prípade aplikácií, ktoré potrebujú prístup k internetu a zároveň pracujú s osobnými, finančnými alebo inak citlivými údajmi. V tejto situácií tak za každých okolností odporúčame využívanie vlastných mobilných dát.

Druhým nepísaným pravidlom je využívanie VPN klientov. Útočník tak vôbec nemusí daného používateľa na otvorenej sieti nájsť, keďže sa v prostredí internetu nachádza na úplne odlišnom mieste.

Trh aplikáciami so zabezpečeným prehliadaním internetu je momentálne presýtený. Ak by sme však mali vybrať jedného kandidáta z obrovskej kopy, je to NordVPN, ktorý svojou priamočiarosťou ovládania a férovo nastaveným financovaním je pre mnohých voľbou číslo jedna. V technologickej komunite sú však obľúbenými alternatívami služby TunnelBear, ExpressVPN alebo CyberGhost.

Zmena digitálnej polohy dokáže pomôcť aj v prípade prehliadania internetu doma. Okrem konzumácie u nás nedostupného obsahu si tak chránený pred špehovaním či inak škodlivým vírusom, keďže tvoja pozícia vo virtuálnom priestore ostáva zahalená.

Využívaj niektorú z anti-spyware ochrán

Podobne ako v nedávnych tipoch pre Windows, aj Android disponuje širokou základňou dedikovaných softvérov pomáhajúcich konzumentovi chrániť sa pred možnými nástrahami. Presne pre tieto potreby z času na čas využívame aplikáciu Anti Spy & Spyware Scanner.

Anti Spy & Spyware Scanner je vynikajúcim a najmä jednoduchým pomocníkom, odhaľujúcim bezpečnostné medzery

Funkcionalita služby sa hodí najmä na kontrolu infikovaných súborov alebo zariadenia ako celku napríklad po dlhodobom návrate domov, kedy bol telefón niekoľko dní odkázaný na neznámu a zároveň verejne dostupnú Wi-Fi sieť.

Podobné aplikácie rovnako môžu potvrdiť, respektíve vyvrátiť, či je jeden z príznakov popísaných v úvode článku spojený s problémom hardvéru či softvéru, alebo ide vážne o prebratie kontroly nad zariadením treťou stranou.

Obchod Google

Anti Spy & Spyware Scanner po jednoduchom niekoľkominútovom skenovaní určí zárodok problematiky, ktorá môže tkvieť napríklad v špecifickej aplikácií alebo je hlbšie skrytá v zásadnom komponente operačného systému.

Ber však na vedomie, že tieto aplikácie len málokedy dokážu vyriešiť problém. Ich hlavnou prednosťou je identifikácia problému, ktorého riešenie už ostáva na samotnom používateľovi.

V krajných prípadoch používaj antivírus aj v mobile

Pokiaľ potrebuješ komplexnejšie riešenie bezpečnosti na mobilnom zariadení ako v prípade anti-spyware ochrany, určite zváž antivírus aj pre Android. Ponuka je takmer rovnako členitá ako na ostatných operačných systémoch, kedy sa jednotlivé aplikácie líšia najmä dizajnom a knižnicou nástrojov, ktorými ťa bude pred útokmi chrániť.

V mnohých prípadoch však antivírus na Androide pôsobí ako zbytočnosť, ktorá pri zariadeniach nižšej triedy, respektíve starších zariadeniach sem-tam docieli aj spomalenie. Preto by sme inštaláciu a využívanie antivírusového softvéru podľa vlastnej voľby odporúčali v prípade dlhodobého odkázania na otvorenú Wi-Fi sieť, respektíve sieť, ktorej stopercentne neveríš.

Používanie antivírusu je tak kontraproduktívne aj v prípade, že využívaš VPN. Ak si niektorú zo služieb ponúkajúcich bezpečné prehliadanie internetu predplácaš, antivírus je z hľadiska ochrany údajov a sledovania len nadbytočnou záťažou operačného systému.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom