Investor výstavby baterkárne, spoločnosť GIB EnergyX Slovakia v tlačovej správe oznámila, že predložila Ministerstvu životného prostredia povinnú dokumentáciu (EIA) na posúdenie vplyvov gigatovárne na životné prostredie.

Spoločnosť uvádza, že dokumentácia EIA bola spracovaná podľa najprísnejších slovenských a európskych legislatívnych štandardov a reflektuje na všetky prevádzkové scenáre vrátane technologických úprav či budúceho rozšírenia výroby.

Vlastná elektrina, aj čistička vody

Podľa spoločnosti projekt počíta aj s environmentálnymi opatreniami, ako je zachytávanie rozpúšťadla tzv. NMP s účinnosťou nad 99,99 % či s recykláciou technologickej vody. Tá má byť pred vypustením do rieky Nitra vyčistená vo vlastnej čističke odpadových vôd a má prebiehať monitoring pred vypustením.

Podľa tlačovej správy spoločnosti má dôjsť aj k zníženiu dopravného zaťaženia vďaka železničnému napojeniu a plánovanému obchvatu mesta Šurany. Spoločnosť chce znižovať aj uhlíkovú stopu a súčasťou projektu je aj vlastná výroba elektriny z fotovoltaických panelov.

návrh baterkárne
Screenshot GIB Energy

„Od začiatku sme sa zaviazali k transparentnosti, dodržiavaniu prísnych environmentálnych štandardov a otvorenej komunikácii s verejnosťou. Tento dokument potvrdzuje náš zámer konať zodpovedne, byť otvorení voči obyvateľom a zároveň prijímať konkrétne opatrenia na minimalizáciu možných vplyvov na životné prostredie,“ vyjadril sa Pavol Krokoš, výkonný riaditeľ spoločnosti GIB EnergyX Slovakia.

„Projekt svojím rozsahom patrí medzi najväčšie priemyselné investície v strednej Európe za posledné roky. Na príprave dokumentácie sme úzko spolupracovali s tímom odborníkov, ktorí jej venovali stovky hodín práce s cieľom zabezpečiť maximálnu transparentnosť a vysokú kvalitu výstupov,“ dodal Krokoš.

Gigatováreň naráža na odpor

Ako informuje agentúra SITA, podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu je predložená dokumentácia „dosť chabá“, pričom chýbajú rozptylové štúdie či dopady na podzemné vody. Minister očakáva, že spoločnosť potrebné náležitosti riadne doplní.

Výstavba baterkárne však už od ohlásenia projektu naráža na odpor miestnych obyvateľov, ako aj ďalších organizácií. Miestni obyvatelia aj organizácie tvrdia, že došlo k pochybeniam a nekalým praktikám pri schvaľovaní projektu. Spoločnosť však tvrdí, že všetky procesy sú v súlade so zákonmi a prísnymi regulačnými predpismi. Baterkáreň by mala svoju komerčnú prevádzku spustiť v roku 2026.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP