Doteraz sme si mysleli, že plasty v zdravotníctve sú pevné, stabilné a bezpečné pred baktériami. Nový výskum poukazuje na to, že baktérie na plastových zdravotníckych pomôckach nielen prežívajú, ale dokonca sa nimi živia. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Podľa vedcov z Brunel University London dokáže nemocničná baktéria Pseudomonas aeruginosa rozkladať polykaprolaktón (PCL), teda plast, ktorý sa bežne využíva v mnohých medicínskych pomôckach, napríklad v náplastiach, na vstrebateľných stehoch, stentoch  či chirurgických sieťkach.

Plast využíva ako zdroj uhlíka

Baktéria je známa svojou odolnosťou voči antibiotikám. Výskumníci identifikovali enzým Pap1, ktorý baktéria produkuje. Vďaka tomu v laboratórnych podmienkach dokázala baktéria rozložiť až 70 % plastovej vzorky za jeden týždeň. Ešte zarážajúcejšie je, že baktéria plast nielen poškodzuje, ale ho aj využíva ako jediný zdroj uhlíka, čo jej umožňuje prežiť aj v náročnom nemocničnom prostredí.

superbaktérie požierajú plast
Cell Reports (2025)/DOI: 10.1016/j.celrep.2025.115650

Navyše pri rozklade plastu vznikajú látky, ktoré podporujú vznik biofilmov – hrubých vrstiev baktérií, ktoré sa prichytávajú na povrchy a je mimoriadne ťažké ich zničiť bežnými antibiotikami. Biofilmy sú veľkým problémom najmä v prípade implantovaných zdravotníckych pomôcok, kde môže infekcia pretrvávať dlhodobo a spôsobovať závažné komplikácie.

„Schopnosť baktérie konzumovať plast jej pravdepodobne pomáha prežiť na povrchoch v nemocniciach a môže viesť k vzniku infekčných ohnísk. Mali by sme sa začať zameriavať na plasty, ktoré sú pre mikróby ťažšie stráviteľné, a prípadne testovať patogény na prítomnosť týchto enzýmov, najmä pri nevysvetlených dlhodobých ohniskách,“ uviedol Ronan McCarthy, hlavný autor štúdie.

Podľa vedcov je akýkoľvek plast je náchylný na degradáciu baktériami

Výskumníci v štúdii, ktorá bola publikovaná v Cell Reports sa síce sústredili na polykaprolaktón, upozorňujú, že podobné enzýmy môžu napádať aj ďalšie bežne používané druhy plastov, ako napríklad polyuretán alebo polyetyléntereftalát (PET), ktoré sú taktiež bežnou súčasťou zdravotníckych potrieb ako katétre či zubné implantáty.

Objav, že baktérie vedia rozkladať plasty, otvára nové otázky, prečo sa niektoré nemocničné infekcie tak ťažko odstraňujú a prečo sa opakovane objavujú na rovnakých miestach. „Plast je dnes všade v zdravotníctve a ukazuje sa, že niektoré patogény sa naň adaptovali. Musíme pochopiť, aký to má vplyv na bezpečnosť pacientov,“ dodal McCarthy.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP