Slovenská asociácia pre elektromobilitu v tlačovej správe upozorňuje na dôležitý vývoj v oblasti automobilovej výroby a aj keď tento sektor naďalej zápasí s problémami, Nemecko má preň pár dobrých správ týkajúcich sa najmä elektromobilov. Budúci rok pritom prinesie pre automobilky ďalšie zásadné výzvy, ktorých nesplnenie ich bude stáť obrovské financie, potenciálne miliardy eur.

Nemecko má aj dobré správy

Na začiatok je nutné povedať, že predaje áut v Európe klesli v porovnaní s predpandemickým obdobím až o dva milióny ročne, čo je porovnateľné so zatvorením šiestich veľkých automobilových tovární. Viaceré krajiny kvôli tomu nevyužívajú svoje výrobné kapacity naplno, pričom v Nemecku a Francúzsku je využitá len asi polovica kapacity. Slovensko je na tom o poznanie lepšie, keďže naša krajina využíva až 76 % svojich kapacít.

Ešte horšie je na tom ale napríklad také Taliansko, ktoré využíva svoje výrobné kapacity len na 38 %, pričom na tento pokles má vplyv viacero problematických faktorov. Zásadne napríklad narástli ceny vozidiel. Napríklad v Nemecku bol tento nárast až takmer 40 % pri malých autách a o vyše 55 % pri mikrovozidlách. Faktorov je však viac, ako predlžovanie životnosti áut či nasýtenosť trhu.

Tesla

Elektromobilita zažíva naďalej rast a v septembri predstavovali čisto elektrické autá v Európe až 20 % všetkých nových vozidiel. Vo viacerých krajinách došlo k prekonaniu predajov benzínových áut a napríklad v Nórsku sa autá so spaľovacími motormi už takmer nepredávajú. Bohužiaľ Slovensko v tomto smere naďalej zastáva, keďže u nás elektromobily tvoria len 2,2 % nových áut.

Dobrou správou, ktorá môže zásadne pomôcť práve Slovensku, je postupné znižovanie cien elektrických áut. Volkswagen ID.3 zlacnel od roku 2022 z 44 000 eur na 29 000 eur a v budúcom roku sa očakáva príchod viacerých lacnejších modelov s cenovkou od 20 000 do 30 000 eur. V Nemecku bolo navyše v septembri vyrobených 140 000 elektromobilov, čo podľa expertov indikuje oživenie trhu.

Ich ekologickosť nemožno poprieť

Je pravda, že výroba elektrického auta je ekologicky náročnejšia, než výroba auta si spaľovacím motorom. Ušetrené emisie pri prevádzke však pomerne rýchlo tieto emisie z výroby vyvážia – na Slovensku už po 13 000 km vďaka dobrému energetickému mixu, ktorý je tvorený najmä čistou jadrovou energiou. V porovnaní s autami so spaľovacími motormi produkujú batériové elektromobily o 66 % až 74 % menej emisií.

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP