Vedci nedávno urobili významný objav v Atlantickom oceáne, ktorý mení naše chápanie globálnych oceánskych procesov. Objavili totiž nový vodný masív nazvaný „Atlantická rovníková voda“, ktorý sa rozprestiera od juhovýchodného cípu Brazílie až po Guinejský záliv

Všetky detaily boli publikované v žurnále Geophysical Research Letters a rozširujú naše vedomosti o rovníkových vodných masívoch, ktoré sme doposiaľ registrovali len v Tichom a Indickom oceáne. Na tému upozornil portál PopularMechanics.

Konečne ju objavili

Ako už názov napovedá, ku vzniku atlantickej rovníkovej vody dochádza pozdĺž rovníka v oblasti, kde sa miešajú oceánske prúdy zo severu a juhu. Ako upozorňuje spoluautor štúdie Viktor Zhurbas, rovníkové vodné masívy boli známe v Tichom a Indickom oceáne, ale chýbali v Atlantickom a to i napriek tomu, že tieto oceány majú množstvo spoločných charakteristík, píše portál Space.

Tiluria/Pixabay

Je známe, že voda v oceáne nie je homogénna ale tvorí akúsi mozaiku rôznych vodných masívov, z ktorých každý má jedinečné fyzikálne vlastnosti, ako sú hustota, teplota a salinita. Tieto vlastnosti sú výsledkom ich špecifickej geografickej polohy a špecifikácie ich formovania.

Na rozlíšenie týchto vodných masívov vedci študujúci oceány používajú teplotno-slanostné (T-S) profily. V roku 1942 práve tieto profily pomohli objaviť rovníkové vody v Tichom a Indickom oceáne, ale obdobný vzorec v Atlantiku nebol až doposiaľ identifikovaný.

Objaviť sa ho podarilo až nedávno vďaka programu Argo, čo je medzinárodná sieť robotických plavákov, ktoré merajú rôzne podmienky v oceáne. Táto rozsiahla analýza odhalila predtým nikdy nevidenú T-S krivku, čo naznačilo prítomnosť rovníkovej vody aj v Atlantickom oceáne.

Tento objav nám umožňuje lepšie pochopiť procesy miešania v oceánoch, ktoré sú kľúčové pre globálny transport tepla, kyslíka a živín.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú