Tím odborníkov v oblasti astrofyziky a astronómie prišiel s teóriou, ako by bolo možné zhotoviť ešte ostrejšie obrázky čiernej diery. Ako informuje portál IFLscience, kľúčovým prvkom je zamerať sa na snímanie fotónových kruhov.
Astronómovia obsluhujúci najväčší teleskop na Zemi s názvom Event Horizon Telescope v apríli minulého roka poskytli vôbec prvú fotografiu čiernej diery. Event Horizon sa skladá z ôsmych samostatných teleskopov, ktoré sú rozmiestnené po celej Zemi, ten však napriek tomu dokázal zhotoviť obrázok čiernej diery vo veľmi nízkej kvalite.
Vedci však teraz prišli s možným riešením, ako kvalitu fotografie čiernej diery podstatne zvýšiť. Súčasná fotografia čiernej diery poskytuje iba náhľad do úplnej komplexnosti, ktorá by sa mala objaviť na akomkoľvek obrázku čiernej diery, informoval Michael Johnson, lektor v Centre pre astrofyziku.

Fotografia z apríla minulého roka zachytáva fotónový prstenec okolo čiernej diery. Gravitácia čiernej diery je tak vysoká, že umožňuje fotónom svetla obiehať okolo čiernej diery, čo vytvára viditeľné prstence svetla, informuje Futurism.
„Obrázok čiernej diery obsahuje vnorenú sériu prstencov, pričom každý z nich má približne rovnaký priemer. Každý nasledujúci prstenec sa však stáva pre pozorovateľa ostrejší, pretože jeho fotóny obiehajú čiernu dieru viackrát“, informoval Johnson.
Vnorené štruktúry prstencov sú však pre bežné teleskopy neviditeľné, no pre interferometre sú ale tieto signály veľmi jasné a silné, takže ich dokážu ľahko zaznamenať. Zatiaľ čo prvý obrázok čiernej diery vznikol spojením fotografií z niekoľkých ďalekohľadov rozmiestnených po celej Zemi, na snímanie vnútorných prstencov úplne stačí dvojica ďalekohľadov, ktoré sú však od seba dostatočne vzdialené.

Tento problém sa dá vyriešiť pomerne jednoduchým spôsobom – vyslaním ďalekohľadu na obežnú dráhu Zeme. Nedávno tím astronómov z Holandska navrhol vyslanie dvoch až troch teleskopov na obežnú dráhu, ktoré by podľa ich výpočtov mohli poskytnúť až 5-krát ostrejší obraz čiernej diery voči tomu, aký poskytla posledná fotografia.
Aktuálna situácia s rozšírenou pandémiou koronavírusu však pozastavila vývoj aj v tomto odvetví vedy. Kedy sa teda dočkáme prvých reálnych krokov k dosiahnutiu lepších fotografií čiernej diery, je teda otázne.
Teraz čítajú

Ľudské bunky rástli v opičích embryách a ľudsko-opičia chiméra žila rekordný počet dní, vedci varujú pred etickým problémom

AKTUALIZOVANÉ História prepísaná, helikoptéra na Marse úspešne vzlietla, máme už aj video

Elon Musk prisľúbil výrazný pokrok v pokrytí Starlink internetu. Do pár mesiacov ho využiješ z akejkoľvek adresy aj vozidla

Pozerali sme sa zlým smerom. Planéta Deväť sa nachádza úplne niekde inde

ZAUJÍMAVÉ UFO je najzáhadnejší fenomén súčasnosti: Čo tají vláda USA, ktoré historky boli pravdivé a ktoré len klamstvo?
Články, ktoré hýbu svetom

Z e-shopov späť do obchodov. Predajcovia elektroniky po mesiacoch otvárajú, takéto sú podmienky

Dogecoin je minulosť. Teraz už môžeš investovať aj do kryptomeny so známym Pokémonom

Autopilot Tesly opäť zabíjal. V aute, ktoré nikto nešoféroval, zahynuli dvaja ľudia

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny
