Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia objavili pozoruhodnú exoplanétu vzdialenú 31 svetelných rokov, ktorá môže byť potenciálne obývateľná. Táto exoplanéta, ktorej hmotnosť je veľmi podobná hmotnosti Zemi, bola objavená v blízkosti červeného trpaslíka Wolf 1069 a predstavuje sľubného kandidáta na hľadanie známok života, respektíve biologických podpisov. Na tému upozornil Inštitút Maxa Plancka na svojom webe.

Exoplanéta v obývateľnej zóne je podobná Zemi

Ako píše portál ScienceAlert, predmetná exoplanéta s názvom Wolf 1069 b je považovaná za extrémne vzácny svet o veľkosti podobnej našej planéte, ktorý obieha v „ideálnej“ vzdialenosti od svojej hviezdy. To znamená, že Wolf 1069 b sa nachádza v tzv. obývateľnej zóne, takže teplota na jej povrchu by nemala byť príliš vysoká na to, aby sa voda vyparila, ale ani studená na to, aby zamrzla. Inak povedané, mohla by sa na nej nachádza voda v kvapalnom skupenstve.

Simulovaný teplotný rozsah na povrchu planéty Wolf 1069 b. Kossakowski et al. (2023) / MPIA

Práve poloha planéty, respektíve jej umiestnenie v obývateľnej zóne je pre astronómov prvým krokom pri zužovaní toho, či svet má potenciál mať podmienky vhodné pre život, ako ho poznáme. Samozrejme, je pravdepodobné, že niekde vo vesmíre sa nachádzajú aj iné, doposiaľ neznáme formy života.

Avšak vzhľadom na to, že všetky dosiaľ nám známe formy života používajú uhlík ako základné stavebné jednotky, vodu ako rozpúšťadlo a DNA a/alebo RNA na ovládanie či rozmnožovanie, hľadáme planéty, ktoré majú podmienky vhodné práve pre život ako ho poznáme na Zemi.

Novoobjavená planéta sa nielenže nachádza v obývateľnej zóne, ale navyše má hmotnosť podobnú našej domovskej planéte. Wolf 1069 b totiž dosahuje hmotnosť 1,36-násobku hmotnosti Zeme, pričom jeden obeh okolo svojho červeného trpaslíka urobí za 15,6 dňa. Od svojej hviezdy je podľa astronómom vzdialená jednu pätnástinu vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom.

Keďže exoplanéta Wolf 1069 b svojou veľkosťou presahuje veľkosť Zeme iba nepatrne (je 1,08-násobne väčšia), je veľkosťou takmer indentická s našou domovskou planétou, píše portál Space.

Kandidát pre hľadanie života vo vesmíre

Hoci planéta leží podstatne bližšie ku svojej hviezde ako Zem, jej povrch môže byť stále obývateľný. Je to preto, že červené trpaslíky sú omnoho menšie hviezdy ako Slnko, vďaka čomu Wolf 1069 b prijíma v porovnaní so Zemou len zhruba 65 % hviezdneho žiarenia.

Ilustrácia znázorňujúca obežné dráhy troch rôznych systémov. MPIA graphics department/J. Neidel

Uvedené tiež zlepšuje vyhliadky na jej obývateľnosť. Vedci sa totiž domnievajú, že teploty na povrchu tejto planéty by mohli dosahovať -95 až 13 °C. Faktom tiež je, že planéta je slapovo uzamknutá, čo znamená, že jedna strana je vždy otočená k hviezde (na jednej strane je stále deň, na druhej stále noc). Priemerná teplota na privrátenej strane by mala byť zhruba -23 °C.

V prípade, že má planéta atmosféru (je to vysoko pravdepodobné) teplota by mohla dosahovať príjemných 13 °C. Za týchto okolností by voda zostala tekutá a mohli by prevládať podmienky priaznivé pre život. I keď planéta nemá cyklus dňa a noci ako Zem, výskumníci veria, že denná strana môže byť stále obývateľná.

Samotný objav sa uskutočnil prostredníctvom prístroja CARMENES nasadeného na teleskope Calar Alto v Španielsku. CARMENES môže pozorovať astronomické objekty pomocou dvoch samostatných spektrografov vo vizuálnom aj blízkom infračervenom spektre. Prístroj objavil Wolf 1069 b pomocou metódy detekcie exoplanét známej ako meranie radiálnej rýchlosti.

Princíp tejto metódy spočíva v skúmaní materskej hviezdy pomocou spektrálnych čiar. Exoplanéta vlastne neobieha okolo hviezdy, ale obieha okolo spoločného ťažiska. Pri uvedenej metóde sa sleduje rýchlosť hviezdy voči ťažisku, ktorá sa pravidelne mení, uviedol Mgr. Ľubomír Hambálek, PhD. v rozhovore pre portál Fontech.sk.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú