Novým objavom medzinárodného tímu astronómov z univerzít po celom svete je supernova SN2016aps, ktorá je jasnejšia a väčšia než ktorákoľvek iná. Mohla byť spôsobená dvoma obrovskými hviezdami, ktoré sa pred výbuchom zlúčili, píše CNET.

Spôsobila ju kolízia dvoch hviezd

Ako informovala americká CNN, medzinárodný tím astronómov vedený vedcami z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics zaznamenal supernovu, ktorá je väčšia a viac než dvakrát jasnejšia než ktorákoľvek iná hviezdna explózia. Supernovu s názvom SN2016aps mohli podľa vedcov spôsobiť dve hviezdy, ktoré sa pred výbuchom zlúčili do jednej.

Vedci zachytili túto supernovu už v roku 2016 pomocou údajov z teleskopov systému Pan-STARRS, a jej veľkosť zmeral podľa celkového množstva energie výbuchu a žiarenia (pozorovateľného svetla), ktoré emituje.

„Pri typickej supernove tvorí žiarenie menej ako jedno percento z celkovej energie. V SN2016aps sme však zistili, že jej žiarenie bolo päťnásobkom explozívnej energie bežnej supernovy. To je najviac svetla, čo sme kedy videli žiariť zo supernovy.“, uviedol astronóm z Univerzity v Birminghame, Matt Nicholl. 

Pri sledovaní tejto explózie po dobu 2 rokov vedci zistili, že je 50 až 100-krát hmotnejšia než naše Slnko, pričom pri bežnej supernove je ide iba o 8 až 15-násobný rozdiel. Astronómovia sa ju rozhodli sledovať, pretože sa zdalo, že existuje uprostred ničoho.

Ukázalo sa však, že supernova vyzerala ako bez susedov kvôli tomu, že presahovala svoju vlastnú hostiteľskú galaxiu. Vďaka svojej neuveriteľnej veľkosti a jasu by mohla byť SN2016aps modelom veľmi vzácneho javu, ktorý vedci nazývajú „pulzačná párovo nestabilná supernova“ a vyskytuje sa v hviezdach s hmotou 100 až 130-krát väčšou než Slnko.

Prečítaj si tiež
NASA uverejnila novú, doteraz najdetailnejšiu fotografiu Pilierov stvorenia. Vyzerá úžasne

Objavovanie udalostí, ako je táto, nám podľa harvardského profesora Eda Bergera pomáha porozumieť tomu, čo tieto hviezdy robia v posledných okamihoch svojho života. Veľmi nápomocné budú aj nadchádzajúce teleskopy novej generácie, ktoré by sa mohli použiť práve na zacielenie podobných udalostí.

„Teraz, keď vieme, že k takýmto explóziám vo vesmíre naozaj dochádza, bude môcť nový teleskop Jamesa Webba vidieť podobné udalosti tak dobre, že sa môžeme pozerať aj na smrť prvých hviezd vo vesmíre.“, uviedol Berger. 

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú