Observatória po celom svete zaznamenali bezprecedentnú emisiu gama žiarenia. Tento kolosálny výbuch bol dokonca natoľko silný, že astronómovia si spočiatku mysleli, že sa odohral oveľa bližšie k Zemi, než tomu bolo v skutočnosti.

Na tému upozornili portály ScienceAlert Vice.

Rekordný záblesk gama žiarenia

Záblesky gama žiarenia, ktoré sú známe pod skratkou GRB (Gamma Ray Burst), patria doposiaľ medzi tie najenergetickejšie a najextrémnejšie udalostí vo vesmíre. Najnovší záblesk gama žiarenia s označením GRB221009A, ale prekonáva všetko, čo sme doposiaľ videli.

DESY, Science Communication Lab

GRB221009A sa totiž pri niektorých vlnových dĺžkach javí jasnejšie, než akákoľvek doposiaľ pozorovaná udalosť tohto druhu.

Za zmienku stojí i fakt, že k nej došlo vo vzdialenosti 2,4 miliardy rokov, čo z tohto záblesku robí jednu z najbližšie pozorovaných GRB vôbec.

Tu však rekordy GRB221009A pôvodne známeho ako Swift J1913.1+1946 nekončia. Podľa astronómov je predmetné GRB s energiou siahajúcou k 18 TeV vôbec tým najenergetickejším zábleskom, aký sme kedy objavili.

Čo vieme o GRB?

Astronóm z University of Leicester Phil Evans pre portál Vice dokonca uviedol, že na röntgenových vlnových dĺžkach je GRB221009A zhruba 1000-krát jasnejší ako typické GRB, a niekoľko stokrát jasnejší, ako tie najjasnejšie záblesky, ktoré sme predtým pozorovali. V gama spektre je zďaleka najjasnejší. Intrinzický jas tejto udalosti je dokonca 1022, väčší ako má Slnko.

DESY, Science Communication Lab

Gama žiarenie je najenergetickejšia forma svetla vo vesmíre produkovaná rádioaktívnym rozpadom atómových jadier. Pri zábleskoch gama žiarenia sa v priebehu pár sekúnd uvoľní toľko energie, koľko Slnko vyprodukuje za 10 miliárd rokov.

K zábleskom gama žiarenia dochádza v rôznych kútoch vesmíru, zväčša ich však detegujeme vo vzdialenostiach niekoľko miliárd svetelných rokov. V závislosti od dĺžky ich trvania rozlišujeme medzi krátkodobými (trvajú v priemere len niekoľko sekúnd) a dlhodobými gama vzplanutiami (v priemere trvajú niekoľko minút až hodinu).

Hoci presný pôvod zábleskov gama žiarenia nie je vôbec istý, podľa dlhodobo akceptovanej teórie GRB vznikajú, keď masívna hviezda dospeje do svojej poslednej životnej fázy a „zrúti sa“ do čiernej diery.

GRB môžu tiež vznikať aj pri zrážkach dvoch neutrónových hviezd. Jeden z takýchto zábleskov sa dokonca považuje za dôkaz, že z rotujúcich čiernych dier je možné extrahovať energiu. Viac o tejto problematike nájdeš v samostatnom článku.

Vedci majú plné ruky práce

Vzhľadom na to, že GRB221009A sa odohral iba nedávno, vedci zatiaľ nezískali mnoho detailných informácií. Zatiaľ teda nie je jasné, čo presne GRB221009A predstavuje. Isté však je, že toto GRB k nám prišlo zo vzdialenej prachom naplnenej galaxie a je extrémne silné.

Vlastne sa jedná o prvé GRB v rozsahu nad 10 TeV. Zistenia však čakajú na ďalšie overenie. Kritickým budú najbližšie dni a týždne, kedy budú mať vedci plné ruky práce s analýzou tohto javu.

Nič také sme ešte nevideli

Hoci samotná explózia trvala len približne 5 minút, po záblesku prichádza tzv. „dosvit“ (afterglow) gama žiarenia, ktorý zväčša priebehu pár dní „vybledne“. Dosvit bol v tomto prípade podľa Evensa dokonca natoľko silný, že automaticky spustil teleskop BAT (Burst Alert Telescope), čo sa nikdy predtým nestalo.

Rolu však jednoznačne zohráva aj fakt, že GRB221009A sa na pomery gama zábleskov odohral neďaleko Zeme. Vedci tak majú jedinečnú príležitosť tento kolosálny záblesk gama žiarenia pozorovať z „prvej rady“. Dúfajú tiež, že sa im podarí zhromaždiť mnoho údajov, ktoré by mohli viesť k rozuzleniu toho, čo presne stojí a ako presne dochádza k týmto jedinečným vesmírnym javom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP