Čierne diery sú nesmierne zaujímavým vesmírnym úkazom, nakoľko sú obklopené čarom neznáma a ani len netušíme, čo sa v nich ukrýva. Ich gravitácia je taká silná, že pohlcujú dokonca aj svetlo. Vedcom z University of Cambridge sa však podarilo skúmať aspoň veľmi blízke okolie horizontu udalostí, čo by mohlo pomôcť k ďalšiemu skúmaniu toho, akým spôsobom rastú galaxie.
Nie je to tak dávno, čo svet obletela správa o tom, že vôbec po prvýkrát v histórii sa podarilo vytvoriť fotografiu čiernej diery. Nové sledovanie a meranie čiernej diery sa však zameralo na niečo iné, konkrétne na röntgenové žiarenie, ktoré vyžarovali objekty pohlcované čiernou dierou. Zameriavali sa hlavne na správanie sa hmoty v okamihu priblíženia a následného pohltenia čiernou dierou – píše portál National Geographic.

Informácie o fungovaní galaxií
Ako objekt smeruje k čiernej diere, tak sa zahrieva a vyžaruje charakteristické röntgenové žiarenie, ktoré sa odráža pri interakcii s plynmi v okolí. Aj v ďaka tomuto javu mohli vedci skúmať čiernu dieru v galaxii IRAS 13224–3809, ktorá patrí z tohto hľadiska medzi najzaujímavejšie. Využili k tomu kozmickú loď XMM-Newton, ktorá patrí Európskej vesmírnej agentúre a ktorá obieha okolo Zeme.
Spoločnými silami sa im podarilo zostaviť mapu röntgenovej koróny supermasívnej čiernej diery a jej akrečného disku. Podarilo sa zistiť, že samotná koróna sa rýchlo mení, a to v priebehu niekoľkých dní. Ako sa menila veľkosť koróny, menili sa aj geometrické vlastnosti RTG žiarenia. Niektoré lúče sa do vesmíru odrazili okamžite, iné zas narazili na narastajúcu korónu, a tak dochádzalo k oneskoreniu – „ozvene“. Sledovaním zmien sa podarilo s vysokou presnosťou určiť hmotnosť čiernej diery a jej rotáciu.

Autori tejto štúdie vykonali experiment až 16-krát a podarilo sa dokázať, že skúmaná čierna diera obsahuje toľko hmoty, ako dva milióny Sĺnk a rotuje tak rýchlo, ako je to len možné bez toho, aby boli porušené fyzikálne zákony.
Podľa vedcov sú tieto merania kľúčom k tomu, aby sme pochopili gravitáciu v celom vesmíre. Predpokladajú, že podobné pokusy a merania sa dajú urobiť aj v prípade ďalších čiernych dier. Výsledkom by mohlo byť pochopenie toho, ako sa jednotlivé galaxie rozrastajú, vznikajú a zanikajú.
Teraz čítajú

Pozerali sme sa zlým smerom. Planéta Deväť sa nachádza úplne niekde inde

ZAUJÍMAVÉ UFO je najzáhadnejší fenomén súčasnosti: Čo tají vláda USA, ktoré historky boli pravdivé a ktoré len klamstvo?

AKTUALIZOVANÉ Helikoptéra na Marse je opravená, poznáme aj nový dátum prvého letu

Sonda NASA dosiahne nový rekord. 7,5 miliárd km ďaleko prvýkrát v histórii odfotila ešte vzdialenejší Voyager 1

Musk porazil Bezosa. SpaceX má oficiálne vo vačku miliardový kontrakt a dostane astronautov na Mesiac
Články, ktoré hýbu svetom

ZAUJÍMAVÉ Prešli sme prvé kilometre s prelomovým Enyaqom iV. Zo Škody za vyše 60 000 € sme extrémne nadšení

Spotify posiela na trh svoj prvý hardvérový produkt. Zatiaľ ho dostanú ľudia zadarmo

PRIESKUM: Koronakrízu pocítilo až 89 % malých a stredých firiem. Časť z nich musela úplne zavrieť

Inšpiratívna Slovenka popri materskej rozbehla úspešný biznis, dnes značka Simply Grey expanduje do USA či Austrálie
