Čierne diery sú nesmierne zaujímavým vesmírnym úkazom, nakoľko sú obklopené čarom neznáma a ani len netušíme, čo sa v nich ukrýva. Ich gravitácia je taká silná, že pohlcujú dokonca aj svetlo. Vedcom z University of Cambridge sa však podarilo skúmať aspoň veľmi blízke okolie horizontu udalostí, čo by mohlo pomôcť k ďalšiemu skúmaniu toho, akým spôsobom rastú galaxie.

Nie je to tak dávno, čo svet obletela správa o tom, že vôbec po prvýkrát v histórii sa podarilo vytvoriť fotografiu čiernej diery. Nové sledovanie a meranie čiernej diery sa však zameralo na niečo iné, konkrétne na röntgenové žiarenie, ktoré vyžarovali objekty pohlcované čiernou dierou. Zameriavali sa hlavne na správanie sa hmoty v okamihu priblíženia a následného pohltenia čiernou dierou – píše portál National Geographic.

Fotografia čiernej diery: EHT

Informácie o fungovaní galaxií

Ako objekt smeruje k čiernej diere, tak sa zahrieva a vyžaruje charakteristické röntgenové žiarenie, ktoré sa odráža pri interakcii s plynmi v okolí. Aj v ďaka tomuto javu mohli vedci skúmať čiernu dieru v galaxii IRAS 13224–3809, ktorá patrí z tohto hľadiska medzi najzaujímavejšie. Využili k tomu kozmickú loď XMM-Newton, ktorá patrí Európskej vesmírnej agentúre a ktorá obieha okolo Zeme.

Spoločnými silami sa im podarilo zostaviť mapu röntgenovej koróny supermasívnej čiernej diery a jej akrečného disku. Podarilo sa zistiť, že samotná koróna sa rýchlo mení, a to v priebehu niekoľkých dní. Ako sa menila veľkosť koróny, menili sa aj geometrické vlastnosti RTG žiarenia. Niektoré lúče sa do vesmíru odrazili okamžite, iné zas narazili na narastajúcu korónu, a tak dochádzalo k oneskoreniu – „ozvene“. Sledovaním zmien sa podarilo s vysokou presnosťou určiť hmotnosť čiernej diery a jej rotáciu.

Ilustrácia čiernej diery s korónou a zdrojom RTG žiarenia. NASA/JPL-Caltech

Autori tejto štúdie vykonali experiment až 16-krát a podarilo sa dokázať, že skúmaná čierna diera obsahuje toľko hmoty, ako dva milióny Sĺnk a rotuje tak rýchlo, ako je to len možné bez toho, aby boli porušené fyzikálne zákony.

Podľa vedcov sú tieto merania kľúčom k tomu, aby sme pochopili gravitáciu v celom vesmíre. Predpokladajú, že podobné pokusy a merania sa dajú urobiť aj v prípade ďalších čiernych dier. Výsledkom by mohlo byť pochopenie toho, ako sa jednotlivé galaxie rozrastajú, vznikajú a zanikajú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom