Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vesmírne misie vyzerali v začiatkoch tohto milénia odlišne ako dnes, no posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice mala vždy k dispozícii najmodernejšie technológie. Časť použitých zariadení sa však na Zem nedostala a ostala na palube uchovaná do dnešných dní, kým ich neobjavil Alexander Gerst. Člen posádky na ISS odhalil kus počítačovej histórie, ktorou boli staré diskety z predošlých misií s dátami pôvodných astronautov.

Doby, kedy sa na ukladanie súborov používali diskety, sú už dávno preč. Toto prenosné médium sa tak stalo kúskom histórie, na ktorý si dnes už len nostalgicky spomíname. Po rokoch ich nahradili CD a DVD nosiče, no aj tie už pomaly zapadajú prachom. Diskety však boli kedysi obľúbeným prostriedkom na ukladanie dát pri výskumoch či vesmírnych misiách.

Medzinárodná vesmírna stanica skrývala kus histórie

Krátko po tom, čo ISS oslávila svoje 20. výročie, odhalila prekvapenie, ktoré by nikto nečakal. Po rokoch od ukončenia prvých misií sa na palube totiž stále nachádzali pôvodné diskety, ktoré boli uzamknuté v skrinke. Niektoré z nich sú označené logom NASA a iné zasa obsahujú dáta predošlých členov posádky Expedition 1 z roku 2000, Sergeja Krikaleva a Williama Shepherda. Jedna z diskiet dokonca obsahuje programy Norton Utilities pre starý Windows 95/98.

Nenechaj si ujsť
Sony konečne prezradilo kompletný list 20 originálnych hier, ktoré prídu s reinkarnovanou Playstation 1

Alexander Gerst, nálezca diskiet, sa so svojim úlovkom pochválil aj na Twitteri, kde si s ním na staré časy počítačovej techniky zaspomínali tisícky ľudí. Tieto pamäťové médiá sú tak dôkazom vývoja technológií, ktoré nás dokázali v priebehu niekoľkých desaťročí odtrhnúť od pomalých diskiet, aby nám priniesli omnoho rýchlejšie pamäťové úložiská s väčšou kapacitou. Aj tie však budú časom nahradené ešte modernejšími ekvivalentmi a raz na ne budeme spomínať ako teraz na tieto nájdené diskety z ISS.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú