Astronaut NASA z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) Don Pettit nedávno zverejnil na sociálnej sieti X fascinujúce video. Zábery ukazujú drobné blikajúce svetielka nad horizontom Zeme, ktoré akoby tancovali vo vesmírnej prázdnote. Pettit ich romanticky nazval „kozmické svetlušky“. Svetielka však nie sú tajomné prírodné úkazy,  ale odraz slnečného svetla od satelitov Starlink spoločnosti SpaceX. O téme informoval portál Gizmodo. Zábery z ISS síce vyvolávajú pocit úžasu a zároveň poukazuje na problém svetelného smogu vo vesmíre.

Od roku 2019 SpaceX vypúšťa satelity Starlink, aby aj obyvatelia v odľahlých a nedostatočne pokrytých oblastiach mali prístup na internet. Momentálne sa na nízkej obežnej dráhe Zeme nachádza viac než 6 700 a ich počet sa stále rozširuje. Spoločnosť má v pláne vypustiť až 42 000 týchto satelitov. Americký Federálny úrad pre letectvo zatiaľ povolil „len“ 12 000.

Starlinky spôsobujú problémy

Starlinky ale spôsobujú ťažkosti astronómom pri pozorovaní. Satelity odrážajú slnečné svetlo, čo vedie k rušivým jasným čiaram na snímkach z observatórií. Šumy narúšajú vedecké dáta a sťažujú pozorovanie. Situácia sa môže ešte zhoršiť, keďže okrem SpaceX sa chystajú ďalšie megakonštelácie. Čína má v pláne spustiť projekt zvaný „Tisíc plachiet“, ktorý bude zahŕňať viac ako 13 000 vypustených satelitov.

NASA

Nedávna štúdia odhalila, že nová generácia satelitov Starlink je vybavená technológiou priameho spojenia so sieťami mobilných operátorov (DTC). Pre astronómov to predstavuje ešte väčšie problémy, pretože sú päťkrát jasnejšie než predchádzajúce modely. Satelity lietajú vo výške iba 350 kilometrov nad Zemou, čo znamená, že sú viditeľnejšie a viac rušia astronomické pozorovania. Satelity v nízkej obežnej dráhe obiehajú Zem každých 90 minút, čo zvyšuje ich prítomnosť na nočnej oblohe. Okrem toho sa v teleskopoch zdajú byť „rozmazané“ či širšie, čo ešte viac znečisťuje pozorovania.

Spoločnosť sa snaží tieto negatívne dopady zmierniť a testuje rôzne opatrenia, ako sú úpravy orientácie solárnych panelov či pridanie „slnečných clôn“. Zatiaľ tieto opatrenia sa nepraktizujú a sú len v testovacej fáze.

Ak chceš pozorovať Starlink aj ty, použi na to tento odkaz, ktorý ti ukáže, kedy to bude možné. Prípadne môžeš použiť aj túto mapu, ktorá v reálnom čase sleduje všetky satelity Starlinku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP