Keď inžinieri a dizajnéri pred viac ako 10 rokmi v Kalifornii vyvíjali prvý iPhone, uvedomovali si, že nad ním môže mať používateľ aj väčšiu kontrolu. Marketingové oddelenie im v tom však zabránilo. Dizajnér systém iOS odhalil pravdu o spôsobe, akým chcel Apple donútiť svojich zákazníkov neustále pozerať na jeho iPhone, ktorý zmenil svet smartfónov.

Prototypy prvého iPhonu mal Apple reálne vyvinuté už dávno pred premiérou. Ako prví si ich mohli vyskúšať práve interní pracovníci. Tí si ich brávali domov a nejaký čas okúsili možnosti prvého smartfónu s iOS, ktorý sa chystal zmenil svet. Počas používania však Imran Chaudhri, dizajnér tohto systému a bývalý zamestnanec Applu, odhalil, akým agresívnym spôsobom tento smartfón vyžaduje pozornosť používateľa. Neustále upozornenia ale bolo možné obmedziť, no to sa nepáčilo ani Stevovi Jobsovi, ani marketingovému oddeleniu spoločnosti.

Kontroverzné rozhodnutie Applu na dlhé roky zmenilo používanie iPhonov

Spôsob, akým by sa používateľ viac odpútal od neustáleho pozerania do obrazovky iPhonu bol jasný. Imran Chaudhri preto chcel do iOS umiestniť funkciu „Nerušiť“, ktorá by obmedzila prichádzajúce notifikácie. Jeho návrh pre radikálnejšiu kontrolu nad iPhonom však vtedy marketingové oddelenie zamietlo. Toto rozhodnutie odôvodnilo tým, že by už tento smartfón nebol „cool“. Rovnaký prístup k obmedzeniu upozornení zastával aj Steve Jobs a sťažnosti dizajnérov systému iOS odsunul stranou.

Nenechaj si ujsť
iOS 12 dostane funkciu, ktorá prekvapila aj Tima Cooka. Zlepší digitálny život ľudí

Funkcia DND (Do Not Disturb) prišla do iPhonov až omnoho neskôr po tom, čo sa zistilo ako veľmi sú mladí používatelia na svojich smartfónoch závislí. Apple však s touto zmenou vyrukoval s desaťročným oneskorením a priniesol ju ako náplasť na nelichotivé titulky článkov v médiách. Spoločnosť ale rozhodne nechce svojich fanúšikov oddeliť od jej iPhonov. V budúcnosti sa však ovládanie a kontrola týchto smartfónov môžu zásadne zmeniť.

História nám jasne ukazuje vývoj, akým si prešli telefóny a neskôr aj ich chytré ekvivalenty. Tlačidlá nahradila dotyková plocha, ktorá začala využívať ovládanie gestami. S našimi smartfónmi už dnes dokonca dokážeme komunikovať len pomocou hlasu. Tieto zariadenia nám rozumejú čoraz viac a využívame ich na každodennej báze. Závislosť na smartfónoch nemôžeme poprieť ani dnes, no mnohé spoločnosti nám nenápadne ponúkajú stále nové spôsoby, akými nás chcú udržať pred ich obrazovkami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú