Apple začal predávať na svojich stránkach dvojmetrový Thunderbolt 3 kábel, ktorý bol doteraz dostupný len ako príslušenstvo k Pro Display XDR. Na prítomnosť Thunderbolt 3 káblu v obchode Apple a jeho kontroverznú cenovku upozornil web MacRumors.

Podľa popisu na stránke ide o dvojmetrový zapletený kábel podporujúci prenosovú rýchlosť pomocou technológie Thunderbolt 3 až 40 Gb/s a pri USB 3.1 druhej generácie zabezpečuje prenosovú rýchlosť 10 Gb/s.

Prenášanie obrazu zabezpečuje technológia DisplayPort video výstupu HBR3 pri maximálnom podporovanom nabíjacom výkone 100 W. Kábel funguje ako vynikajúci spoločník pri prepájaní ako prenosných zariadení Apple, tak aj rôznych dokovacích staníc tretích strán, pevných diskov alebo ako prepájací kábel s Pro Display XDR.

Apple

 

Jeho cenovka sa na oficiálnej stránke drží na úrovni 129 dolárov, čo je rozhodne viac ako konkurencia, keďže navlas rovnako špecifikovaný kábel s rovnakou dĺžkou od spoločnosti Belkin sa dá u nás pohodlne kúpiť už od 80 €.

Dlhú dobu sa odporúčalo používateľom využívanie kratších Thunderbolt 3 káblov, ktoré na vzdialenosť jedného metra dokázali prenášať dáta bez straty na výkone. Tie sú aj pochopiteľne lacnejšie, keďže nedisponujú aktívnou elektronikou využívanou práve pri dlhších kábloch.

Prečítaj si tiež
Apple sa vzpiera výrobcom čipov. Predstavil vlastný procesor a MacOS prerobil najradikálnejšie od svojho vzniku

Práve technológia aktívnej elektroniky zabudovanej v dlhších kábloch navyšuje ich cenovku o niekoľko desiatok eur. Niet ale pochýb, že Apple aj v tomto prípade prirátal svoju ikonickú prémiovú prirážku, keďže ako môžeme vidieť pri konkurencii, cenovka vôbec nemusí tak rapídne presahovať hranicu troch cifier.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom