Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pri kúpe nového zariadenia sa zákazníci príliš nezaujímajú o to, aká náročná je jeho oprava v prípade poruchy. Smartfóny či notebooky dnes opravujú predovšetkým špecializované servisy. Vo Francúzsku však musí Apple podľa zákona zákazníka informovať o tom, aké náročne je opraviť jeho iPhone alebo MacBooky. Pri produktoch začal zobrazovať skóre opraviteľnosti, informuje The Verge.

Francúzsko vydalo nový zákon platný od začiatku tohto roka, ktorý má pomôcť so znížením elektronického odpadu a prispieť k predĺženiu výmenného cyklu zariadení. Nova legislatíva v krajine prichádza v náväznosti na snahu EÚ presadiť „právo na opravu“.

Únia chce právo na opravu. Elektroniku by sme mali využívať dlhšie

Európsky parlament v Bruseli schválil koncom novembra okrem zákazu používania „kazítok“ výrobkov aj správu, v ktorej požaduje, aby mali všetci spotrebitelia v EÚ takzvané „právo na opravu“. Podľa údajov zo série prieskumov Eurobarometra uprednostňuje až 77 % občanov EÚ opravu výrobku či prístroja pred jeho výmenou.

79 % ľudí si tiež myslí, že výrobcovia elektroniky by mali byť zo zákona povinný uľahčiť opravu týchto zariadení alebo výmenu ich jednotlivých častí. Dnes je však situácia značne komplikovaná a pre výmenu napríklad obyčajnej batérie v smartfóne musí zákazník navštíviť špecializovaný servis a zaplatiť desiatky eur za opravu.

Nenechaj si ujsť
Právo na opravu je bližšie k realite. EÚ chce prinútiť výrobcov elektroniky, aby predávali aj náhradné diely

Miesto opráv tak používatelia opotrebovanú elektroniku nahrádzajú novou. Pri takých smatfónoch sa však výmenný cyklus v globále za posledných 7 rokov výrazne predĺžil a podľa štatistík z priemerného používania počas 25,6 mesiaca v roku 2013 sa vlani predĺžil až na 33,6 mesiacov. Ľudia tak nahrádzajú svoje smartfóny priemerne až po takmer 3 rokoch používania.

Predĺžiť fungovanie elektronických zariadení, ako práve smartfónov, tabletov, notebookov a ďalšej čiernej elektroniky, môže pomôcť práve EÚ. Zákazník však mnohokrát ani len netuší, ako svoje zariadenie opraviť a aký náročný by tento úkol mohol byť. Ďalej je tu aj postup pri oprave či dostupnosť náhradných súčiastok. To všetko je pre obyčajného používateľa dnes akési „tabu“.

Vo Francúzsku si s tým poradili skôr. Zaviedli vlastný zákon

Francúzsko však chce byť v tomto smere iné a podľa novej legislatívy musí byť zákazník pri nákupe nového zariadenia oboznámený so zložitosťou opravy, dostupnosťou náhradných dielov a manuálov. To všetko je zahrnuté v novom bodovacom systéme, ktorý už pri iPhonoch a MacBookoch vo francúzskom Apple Store uvádza aj samotný Apple.

Bodové hodnotenie opravy sa však líši v závislosti od konkrétnych modelov smartfónov a notebookov, niektoré sú podľa tohto skóre jednoduchšie opraviteľné, iné sú na opravu náročnejšie.

Napríklad nový iPhone 12 Pro Max má podľa Apple skóre opraviteľnosti 6 bodov z 10. Rovnaké hodnotenie dostali aj ďalšie modely zo série iPhone 12. Starší iPhone 11 a 11 Pro však obišiel s hodnotením 4,6/10 bodov a iPhone 11 Pro Max so skóre 4,5/10.

Najvyššie hodnotenie z dostupných modelov vo Francúzsku získal iPhone 7/ 7 Plus so 6,7; resp. 6,6 bodmi z 10 a iPhone 8/ 8 Plus so 6,6 bodmi. 13″ MacBook Pro s procesorom M1 z minulého roka dostal hodnotenie 5,6/10, no taký MacBook Air (model A1466 z roku 2015) dostal až 7 bodov z 10.

Nenechaj si ujsť
Smrtiaci precedens pre Apple, Lightning konektor skončí. EÚ začne presadzovať nový zákon o univerzálnom nabíjacom konektore

Nový zákon vo Francúzsku tak má pomôcť k tomu, aby bolo viac zariadení opravených než vyhodených. Vlani bolo v krajine opravených len 40 % všetkých elektrických zariadení, ktoré sa pokazili. Tento podiel chce tamojšia vláda zvýšiť na 60 % v priebehu najbližších 5 rokov a donútiť tak výrobcov urobiť zmeny, ktoré pomôžu k dlhšej výdrži a jednoduchšej oprave produktov.

Podobný zákon by však vďaka iniciatíve EÚ mohol neskôr platiť vo všetkých európskych krajinách. Výrobcovia, ktorí vo Francúzsku podmienky nespĺňajú, majú čas na nápravu do budúceho roka, odkedy im budú za porušenie nového zákona udeľované prvé pokuty.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú