Nová bezpečnostná chyba objavená v aplikácii pre videohovory FaceTime umožňuje odpočúvať či dokonca sledovať volaného používateľa bez jeho vedomia. Apple sľubuje nápravu, ale ide o vážnu situáciu.

FaceTime je aplikácia na systémoch iOS a macOS, ktorá umožňuje volanie a videohovory s ostatnými používateľmi Apple zariadení. Portál 9to5Mac teraz informoval, že softvér obsahuje vážnu bezpečnostnú chybu, ktorá je ohrozením súkromia a bezpečnosti používateľov. Ide o situáciu, kedy volajúci môže odpočúvať volaného účastníka bez toho, aby ten hovor cez FaceTime vôbec zdvihol. Neskôr dokonca vyšlo najavo, že ešte pred spojením hovoru je možné sledovať volaného aj cez kameru jeho zariadenia.

Apple

Chyba je pritom výrazná a na jej využitie nie sú nutné žiadne pokročilé znalosti ani vybavenie. Zraniteľnosť sa dotýka priamo skupinových hovorov. Vzniká vtedy, keď používateľ zavolá určitý kontakt zo svojho zoznamu. Pri spájaní hovoru FaceTime umožňuje potiahnutím po obrazovke hore pridať do komunikácie ďalšieho člena. Pokiaľ volajúci zvolí samého seba, na smartfóne pôvodne volaného sa nepochopiteľne spustí mikrofón bez nutnosti toho, aby hovor vôbec zodvihol.

Ešte vážnejšia je skutočnosť, že pokiaľ volaný účastník pri hore uvedenej situácii priamo nezdvihne hovor, ale ho stíši stlačením tlačidla hlasitosti alebo napájania, tak sa na jeho zariadení aktivuje kamera a používateľ, ktorý mu telefonuje, vidí čo sníma. Systém v oboch prípadoch považuje hovor za prepojený a počuť či vidieť by sa mali obe strany.

Chyba vo FaceTime je ale aj v takom prípade vážnym ohrozením nielen súkromia, ale potenciálne aj bezpečnosti používateľov. Keďže sa dotýka skupinových hovorov, v ohrození by mali byť iPhony s iOS verziou 12 a novším. Výnimkou nie je ani Slovensko. Niektorým používateľom sa podarilo chybu replikovať aj na Mac zariadeniach.

Apple začal konať

Apple sa hneď po odhalení zraniteľnosti odmietol vyjadriť, neskôr však poskytol pre agentúru Reuters informáciu, že chybu sa snaží opraviť a aktualizácia aplikácia príde „neskôr tento týždeň“. To by, samozrejme, nechalo množstvo používateľov na istý čas stále ohrozených. Apple následne ešte pristúpil k ďalšiemu kroku a vypol možnosť skupinových hovorov vo FaceTime. Momentálny stav sa zobrazuje aj na stránke podpory spoločnosti.

Hovory cez aplikáciu len medzi dvoma účastníkmi by teda nemali byť ohrozením, kým však Apple chybu kompletne neopraví, používatelia môžu zvoliť deaktivovanie FaceTime na svojom zariadení. Samozrejme, problém je celoplošný, a tak aj slovenskí používatelia by sa mali mať na pozore. Prikladáme aj stanovisko, ktoré poskytol výskumník bezpečnostnej spoločnosti Kaspersky Lab Victor Chebyshev:

„Z toho, čo bolo doteraz zverejnené v médiách, sa zdá, že pre útočníka by bolo ťažké zneužiť túto chybu na tajné sledovanie svojho cieľa, pretože potenciálna obeť by dostala upozornenie na prichádzajúci hovor. Jediný rizikový scenár môže nastať v prípade, ak obeť používa tichý režim. Špión by tak mohol tajne počúvať súkromné rozhovory. Vo všeobecne platí, že softvér v dnešnej dobe obsahuje toľko riadkov kódu, že je takmer nemožné zaručiť, že bude 100% bezchybný.

Dodávatelia softvéru sa spoliehajú na komunitu ľudí, ktorí sa venujú počítačovej bezpečnosti, že im pomôžu hľadať a opravovať takéto chyby skôr, ako ich útočníci zneužijú. Apple si zaslúži uznanie za rýchlu reakciu na oznámenú chybu. Spoločnosť tiež dočasne vypla funkciu skupinového chatu FaceTime, aby tak chránila používateľov pred možným zneužitím osobných údajov a narušením ich súkromia. Používateľom odporúčame vypnúť funkciu FaceTime, až kým chybu Apple neopraví.“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú