Oči celého technologického sveta sú dnes upriamené do slnkom zaliatej Kalifornie, kde spoločnosť Apple organizuje najväčšiu konferenciu vo svojej histórii. Bez akýchkoľvek pochybností mal byť jej najväčším lákadlom revolučný iPhone X, no zahanbiť sa nenechali ani ďalšie dva smartfóny, a to iPhone 8 a iPhone 8 Plus.

Zaslúžia si tvoju pozornosť

Táto dvojica modelov kráča priamo v šľapajách svojich predchodcov, z ktorých po dizajnovej stránke aj priamo vychádza. Novinky sú však narozdiel od minuloročných modelov zhotovené nielen z hliníka, ale aj z tvrdeného skla, ktoré po novom prekrýva celú zadnú stranu oboch zariadení. Podľa Apple je to najodolnejšie sklo použité v smartfónoch.

Tento materiál je síce o poznanie krehkejší od hliníka, no na druhú stranu aspoň nebráni bezdrôtovému nabíjaniu podľa štandardu Qi, ktoré iPhone 8 a iPhone 8 Plus konečne podporujú. Medzi jedny z ďalších spoločných vlastností patrí vodeodolnosť (IP67), podpora 3D Touch technológie, ako aj tradičné rámiky vôkol displeja, ktoré nesú staré známe domovské tlačidlo Touch ID.

iPhone 8

Menší z tejto prehliadanej dvojice ponúka na svojej prednej strane 4,7-palcový displej. Tento zobrazovač je typu IPS, pričom si priamo nad ním našiel svoje miesto 7 MPx selfie snímač s clonou f/2.2. Nezabudlo sa ani na hovorový reproduktor, ktorý pri prehrávaní hudby spolupracuje s hlavným. Ten je umiestnený na spodnej zo 4 obvodových hrán, na ktorej sa skrýva tiež napájací Lightning konektor. Ostatné už tradične nesú tlačidlá a slot pre nanoSIM kartu. Zadná sklená strana zaujme najmä hlavným 12 MPx fotoaparátom.

Ten nevyužíva dvojicu snímačov a bude si tak musieť vystačiť len s jedným, no úplne novým snímačom. Vďaka optickej stabilizácii, fázovému zaostrovaniu a clone f/1.8 bude ale rozhodne podávať nadpriemerné výsledky. Tesne pod vrstvou tvrdeného skla je implementovaná batéria, ktorá by mala ponúknuť vyššiu kapacitu, ako tomu bolo pri minuloročnej generácii.

Po hardvérovej stránke sa dostalo na nový 6-jadrový procesor Apple A11, ktorý je najvýkonnejším mobilným procesorom sveta. Okrem toho ide o doposiaľ najpokročilejší čipset z hľadiska rozšírenej reality, aký bol kedy vytvorený. Nechýbajú ani dve pamäťové verzie, ktoré pojmú 64 alebo 256 GB dát. Novinkou je tiež vlastný grafický akcelerátor amerického giganta.

iPhone 8 Plus

Naopak väčšia z týchto lákavých noviniek zaujme 5,5-palcovým displejom. Opäť ide o IPS panel, na ktorý sme pri smartfónoch od Apple zvyknutí. Po hliníkovo-sklenej konštrukcii sú rovnakým spôsobom ako pri iPhone 8 rozmiestnené ovládacie prvky a jediné odlišnosti tak z vonkajšej strany badať vo váhe, rozmeroch a vyhotovení zadného foťáku.

iPhone 8 Plus totiž využíva už z minulej generácie osvedčený duálny fotoaparát, avšak s novým snímačom, ktorý vylepšuje už tak skvelé detaily. Ten kombinuje jeden klasický snímač a teleobjektív, vďaka ktorému je možné vytvárať snímky s dvojnásobným optickým zväčšením bez akéhokoľvek zníženia kvality. Fotky vytvorené pomocou tohto smartfónu môžu mať najviac 12 MPx a pomôže pri nich OIS, fázové zaostrovanie či clona f/1.8 pre klasické a f/2.8 pre tie priblížené.

Čerešničkou na torte je natáčanie v 4K až pri 60 fps a v slow-motion vo FullHD pri 240 fps. Po stránke špecifikácií dopĺňa výbavu čipset Apple A11, ktorý sa spolieha na 3 GB pamäte RAM. Taktiež sa dostalo na väčšiu batériu a dve pamäťové konfigurácie – 64 a 256 úložiskom.

Dostupnosť a cena

Hardvérové rozdiely medzi týmito dvomi smartfónmi sa celkom určite postarajú o nejaký ten rozdiel v benchmarkových výsledkoch. Pravdou však je, že sa tieto hardvérové rozdiely pri reálnom používaní s najväčšou pravdepodobnosťou neprejavia.

Oba modely totiž dostanú skvelo optimalizovaný systém iOS 11, ktorý si na veľkosť operačnej pamäte veľmi nepotrpí. iPhone 8 a iPhone 8 Plus sa začnú predávať spoločne, a to 22. septembra vo farbách Space Grey, Silver, Gold. Ceny budú nasledovné:

Apple iPhone 8 (64 GB) – 699 dolárov / 799 € Apple iPhone 8 Plus (64 GB) – 799 dolárov / 909 €
Apple iPhone 8 (256 GB) – 849 dolárov / 969 € Apple iPhone 8 Plus (256 GB) – 949 dolárov / 1079 €

 

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom