Operačný systém iOS 11 prinesie mnoho väčších, ale aj menších vylepšení. Medzi tie väčšie sa určite radí nová aplikácia Súbory, prepracovaný Dock, vylepšený multitasking či framework ARkit pre virtuálnu a rozšírenú realitu. 

Tí pozornejší testeri si ale všimli ešte jednu novinku, o ktorej sa vo veľkom nehovorí. Na mysli máme nový formát súborov fotografií. Konvenčné JPEG chce Apple nahradiť novým počinom, ktorý sa nazýva HEIF (High Efficiency Image File Format). Pripravenú má však náhradu aj pre video kodek H.264, a to HEVC (High Efficiency Video Coding). Teraz sa ale pozrieme na štandard pre fotografie, teda HEIF.

Vyššia kvalita, nižšia veľkosť

Nenechaj si ujsť
Nová aplikácia od IKEA ti umožní nadizajnovať byt a usporiadať nábytok ešte pred kúpou. Vďaka rozšírenej realite

Najväčšou výhodou formátu HEIF je, že dokáže fotografie uchovať minimálne v rovnakej kvalite ako JPEG (alebo aj lepšej), no pri dvakrát menšej veľkosti súborov. Okrem toho ale podporuje aj animácie, 16-bitovú farebnú hĺbku či metadáta HDR. Nevýhodou je zatiaľ iba slabá podpora. Formát budú podporovať napríklad zariadenia s iOS 11 a macOS, no akonáhle sa používateľ pokúsi fotky preniesť do počítača s Windowsom, skonvertujú sa na tradičné JPEG.

Ako sa HEIF správa v skutočnosti?

Portál PhoneArena sa kvalitu fotografií vo formáte HEIF a JPEG rozhodol porovnať. Vytvoril preto desiatky fotografií, vďaka ktorým sa len potvrdilo, že HEIF je naozaj oveľa efektívnejší. Ako môžeš vidieť v našom výbere, fotografie sú si kvalitou naozaj veľmi podobné, no ich originálna veľkosť sa dramaticky líši. Zatiaľ čo JPEG fotografie mali pred našimi úpravami aj okolo 2.5 MB, HEIF mali často iba niečo cez 1 MB.

HEIF (vľavo) vs JPEG (vpravo)

heifjpeg

300% zoom

heifjpeg

HEIF (vľavo) vs JPEG (vpravo)

jpegheif

300 % zoom

heifjpeg

HEIF (vľavo) vs JPEG (vpravo)

heifjpeg

300 % zoom

heifjpeg

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom