Apple po predstavení aplikácií pre rodičovský dohľad a sledovanie aktivít na smartfóne začal s obmedzovaním aplikácii podobného charakteru v App Store od vývojárov tretích strán. Teraz vysvetľuje prečo. 

Portál The Verge prišiel s informáciou, že Apple v poslednom čase čelí novej kritike. Po predstavení svojej vlastnej implementácie aplikácie pre rodičovský dohľad a tiež aplikácie Screen Time pre sledovanie aktivít na smartfóne, začal s obmedzovaním vývojárov tretích strán podobných aplikácií. Podľa portálu The New York Times už gigant stihol odstrániť alebo obmedziť 11 zo 17 najsťahovanejších aplikácii v App Store podobného charakteru.

Žeby sa chcel gigant z Cupertina zbaviť konkurencie?

Vlastná implementácia aplikácie Screen Time pritom podľa recenzií používateľov a kritikov obsahuje mnohé nedostatky, ktoré sú vyriešené práve v spomínaných aplikáciách tretích strán. Napríklad rodičovská kontrola využíva menej spôsobov ochrany dieťaťa pred nevhodným obsahom, obsahuje menej spôsobov plánovania rozvrhu času a umožňuje sa deťom dostať k nastaveniam filtrácie webu.

Ďalším významným nedostatkom oproti konkurenčným riešeniam je komunikácia naprieč iOS a Android zariadeniami. Zatiaľ čo konkurencia funguje na oboch platformách, riešenie od Applu sťažuje rodičom kontrolu svojich ratolestí na zariadeniach s Androidom. V správe od The New York Times sa tiež uvádza, že Apple poskytol vývojárom obmedzených aplikácií tretích strán len nejasné inštrukcie na zmenu.

Apple sa však bráni!

To, čo sa teda zdá zo strany Applu ako pomalé odstraňovanie konkurencie, je vraj len obava z bezpečnosti. Apple vydal oficiálne vyhlásenie, v ktorom vysvetľuje svoje konanie. Vývojári tretích strán údajne využívajú vo svojich aplikáciách takzvanú funkciu Mobile Device Management (MDM). Za pomoci tejto funkcie je umožnené tretím stranám pristupovať k smartfónom a ich citlivým dátam.

Podľa spoločnosti s logom nahryznutého jabĺčka tak môžu túto funkciu využiť hackeri pre prístup k dátam ako sú e-mailové účty, poloha zariadenia, história prehliadania či povolenia fotoaparátu. Gigant si ďalej myslí, že dokonca ani rodičia by nemali mať k dispozícii túto invazívnu metódu plného prístupu k zariadeniu.

Svoje konanie tak odôvodňuje bezpečnosťou. To však nezabránilo viacerým vývojárom ako Kidslox, Qustodio či Kaspersky Lab podať antitrustovú žalobu. Ako sa celá vec vyrieši ukáže teda len čas.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú