Slovensko prednedávnom spustilo aplikáciu eKaranténa, ktorú môžu využiť Slováci vracajúci sa zo zahraničia na vybraných hraničných priechodoch a miesto štátnej karantény tak majú možnosť stráviť povinnú 2-týždňovú karanténu doma.

Po prvotných problémoch sa však situácia upokojila a aplikáciu začali využívať tisícky ľudí. Tí sa však sťažujú na problémy. Ministerstvo vnútra zverejnilo štatistiky využitia novej aplikácie eKaranténa, ktorú si od jej spustenia stiahlo viac ako 5 000 Slovákov.

Aplikácia je určená na monitorovanie domácej karantény pre repatriantov, ktorí ju môžu využiť na vybraných hraničných priechodoch. Pred príchodom sa pritom Slováci, ktorí chcú stráviť karanténu doma, musia registrovať na webe ekarantena.korona.gov.sk a vyplniť formulár.

Informácie v ňom už po odoslaní nie je možné meniť. Následne je potrebné stiahnuť a aktivovať aj samotnú aplikáciu. eKaranténa bola spočiatku dostupná len pre Android smartfóny, kde ju bolo pred schválením spoločnosťou Google potrebné inštalovať manuálne.

Krátko po spustení domácej karantény však Google aplikáciu schválil a zaradil do Obchodu Play. O pár dní na to sa pridal aj Apple a po dlhšom čakaní je aplikácia dostupná aj v AppStore pre iPhony. Jej spustenie pre iOS prišlo 29. mája. Napriek tomu, že je eKaranténa dostupná pre oba najpoužívanejšie operačné systémy v smartfónoch, nie je techniky dobre zvládnutá.

Zobraziť celú galériu (1)
Pixabay / Google Play (Úprava redakcie)

eKaranténa zožala veľkú kritiku a dostala hrozné hodnotenie. Lokalizácia je nespoľahlivá, overovanie identity nezrozumiteľné

Podľa skúseností a hodnotenia používateľov jej bolo udelených v Obchode Play len 1,7 z 5 hviezdičiek. Slováci sa sťažujú najmä na často nefunkčné overovanie, či nedostatočne vysvetlené inštrukcie pri overení identity počas fotografovania tváre.

Niektorí zaznamenávajú aj problémy s lokalizačnými službami, kedy aplikácia môže evidovať, že opustili karanténu. Podľa komentárov v obchode je pre úspešné overenie potrebné, aby používateľ sledoval modrú guličku na obrazovke. Aplikácia však o takomto postupe neinformuje.

Verzia pre iOS je v AppStore o pár dní kratšie, no jej hodnotenie je o čosi lepšie a doteraz jej používatelia udelili priemerne 3 z 5 hviezdičiek. Aj v tomto prípade však bolo zaznamenaných viacero problémov.

Podľa týchto recenzií je tak vidieť, že po technickej stránke nie je tento softvér pre smartfóny zvládnutý a mnohým môže používanie aplikácie spôsobovať problémy. eKaranténa je však jedinou možnosťou k tomu, aby mohol repatriant stráviť karanténu doma.

Doteraz ju využili tisícky ľudí

Napriek veľkej kritike však domácu karanténu s využitím aplikácie eKaranténa doteraz zvolili pri príchode domov tisícky ľudí. Podľa informácií Ministerstva vnútra si ju doteraz aktivovalo viac ako 5400 ľudí a len počas posledného víkendu ju v sobotu využilo až 1268 ľudí.

Využiť domácu karanténu na hraničných priechodoch je však možné len od 08:00 ráno do 18:00 podvečer kvôli technickej podpore. Slováci vracajúci sa domov budú v inom čase posielaní priamo do štátnej karantény.

www.startitup.sk

Pri návrate na Slovensko ju môžu využiť na viacerých hraničných priechodoch, ktorých zoznam bol rozšírený o nové lokality. Všetky z nich nájdeš v tomto zozname.

Repatriant je povinný používať aplikáciu a umožniť využívanie lokalizačných služieb, mať internetové pripojenie, overovať identitu a umožniť aktualizáciu aplikácie počas celej doby trvania karantény. Za jej porušenie sa považuje aj odinštalovanie aplikácie.

Previnilcom hrozí za porušenie eKarantény mastná pokuta

Polícia na svojom facebookovom účte nedávno informovala aj o udelení pokuty za porušenie domácej karantény. Slovák, ktorý opustil karanténu len po 2 dňoch od jej začiatku, dostal pokutu vo výške 1000 €. Ide o najvyššiu pokutu, ktorú môže polícia udeliť.

Podľa dostupných informácií sa chcel muž z Detvy dostať do Rakúska, no pri kontrole polícia zistila, že v tom čase sa mal nachádzať v domácej karanténe. Pripomíname, že za porušenie karantény hrozí previnilcom najvyššia pokuta vo výške až 1659 €, ktorú im môže udeliť Úrad verejného zdravotníctva.

Čo je potrebné splniť?

Cestovanie skrz hranice má presne stanovené kroky, ktoré ako repatriant musíš splniť ešte pre vstupom na Slovensko:

  • V prvom kroku musíš vyplniť formulár na stránke korona.gov.sk. Tu si dávaj pozor, keďže po odoslaní formulára už nemôžeš nič doplniť
  • Formulár ťa vyzve k stiahnutia aplikácie z oficiálneho zdroja (Obchod Play alebo AppStore)
  • Aplikáciu si overíš SMS kódom
  • Ešte pred príchodom na hranice si priprav potvrdenie a súhlas, ktoré je aj pri domácej karanténe povinné
  • Čas prekročenia hraníc musí byť medzi 8:00 a 18:00, keďže v inom čase nie je možné aktivovať aplikáciu eKaranténa
  • V prípade porušenia podmienok stanovených na oficiálnej stránke, ťa aplikácia upozorní skrz SMS
  • Aplikácia ťa po niekoľkých dňoch sama vyzve, aby si sa objednal na test na koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú