Skupina astronómov nedávno obrátila dva teleskopy na rovnakú časť oblohy, pričom pozorovali oblasť, z ktorej má pochádzať náš potenciálne najsľubnejší „dôkaz“ o existencii mimozemskej civilizácie. Tým nie je nič iné, ako svetoznámy, no záhadami opriadaný WOW! signál. Na tému upozornil portál IFLScience.

Čakali sme 45 rokov

Ako upresňuje portál Space, pozorovaná oblasť sa nachádza 1800 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Strelec. Navyše, v tejto oblasti sa nachádza hviezda takmer identická so Slnkom, takže očakávania boli dlhú dobu skutočne obrovské.

Big Ear Radio Observatory; North American AstroPhysical Observatory (NAAPO).

V novom výskume publikovanom v periodiku Research Notes Of The American Astronomical Society teda vedci, v snahe zachytiť technologický podpis mimozemskej civilizácie, obrátili Green Bank Telescope a Allen Telescope Array na spomínanú hviezdu s názvom 2MASS 19281982-2640123.

Bohužiaľ, aj keď išlo o najsľubnejšiu hviezdu v tejto oblasti, z ktorej pred 45 rokmi pravdepodobne prišiel signál Wow!, nové pozorovania žiadne známky technosignatúr neobjavili. Samozrejme, vedci okrem 2MASS 19281982-2640123  preskúmali aj ďalšie hviezdy v tejto oblasti, úspech sa však nedostavil.

Ani stopa po technologických podpisoch

„Po vizuálnej kontrole našich kandidátov sme nenašli žiadne stopy signálu WOW!,“ uvádzajú vedci vo svojej štúdii. Jedným dychom však dodávajú, že nádej nestratili, pretože sa tu nachádza ešte niekoľko sľubných kandidátov, ktorých by radi preskúmali v budúcnosti.

Zostáva značný počet zdrojov, ktoré sú buď podobné Slnku a/alebo spĺňajú kritéria pre obývateľnú zónu. V budúcnosti by sa pozorovania v súvislosti so signálom WOW! mohli zamerať práve na tieto oblasti,“ dodávajú.

Celková doba, počas ktorej oba teleskopy súčasne pozorovali túto oblasť, predstavuje 9 minút a 40 sekúnd, čo podľa vedcov je úspech, ktorý by v budúcnosti mohol viesť k väčšej a perspektívnejšej spolupráci medzi týmito dvomi observatóriami. Oba teleskopy svoje pozorovanie uskutočnili ešte 21. mája, pričom zariadenie v Green Bank vykonalo dve 30-minútové pozorovania a Allen Teleskope Array vykonalo šesť 5-minútových pozorovaní.

Ak sa ti táto doba zdá náhodou príliš krátka, je potrebné si uvedomiť, že ide o vôbec prvý cielený pokus opätovne vypátrať signál WOW!. Zároveň ide aj o vôbec prvú spoluprácu medzi dvomi teleskopmi, ktorú financovala inštitúcia SETI alebo Search for Extra-Terrestrial Intelligence, ktorá sa na pátranie po živote vo vesmíre špecializuje.

Prísľub do budúcnosti

Hoci vypátrať ďalší WOW! signál či technologický podpis sa výskumníkom nepodarilo, spolupráca predstavuje prísľub do budúcnosti, ktorý by mohol viesť k zlepšeniu pátrania po živote mimo našu slnečnú sústavu. Vedci by totiž v budúcnosti do tejto spolupráce radi zapojili aj údaje zo sondy Gaia a neobmedzovali sa iba na oblasť tohto signálu, ale aj oblasti, kde sa vyskytuje veľké množstvo hviezd podobných Slnku.

EK Draconis. National Astronomical Observatory of Japan

Big Ear a WOW! signál

Ak si ešte náhodou o signály WOW! nepočul, vedz, že ten bol zaznamenaný 15. augusta 1977 prostredníctvom rádioteleskopu Big Ear. Išlo o neobvykle silný signál, ktorý prichádzal z oblasti mimo slnečnej sústavy, pričom už od čias jeho detekcie si nielen astronómovia, ale celá vedecká obec láme hlavu nad tým, odkiaľ sa tento signál vzal.

WOW! signál je považovaný za prerušovaný, úzkopásmový rádiový signál, zaznamenaný v rámci projektu SETI. Samotný signál, ktorého doba sledovania činila 72 sekúnd (predpokladá sa, že trval dlhšie avšak Big Ear dokázal zaznamenať iba 72 sekúnd) bol natoľko silný a jedinečný, že jeden z jeho objaviteľov Dr. Jerry R. Ehman pripísal na papier k signálu slovo „WOW!“ – práve vďaka tejto poznámke vznikol aj jeho názov.

Ak sa zaujímaš aj o to, prečo astronómovia sledovali práve hviezdu 2MASS 19281982-2640123 a jej blízke okolie, tak jednoducho preto, lebo vedci v inej štúdii určili túto oblasť ako najpravdepodobnejšie miesto výskytu zdroja WOW! signálu. Viac informácií o tejto štúdii ale aj o WOW! signály nájdeš v samostatnom článku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP