Pred piatimi rokmi sa vo Wu-chane objavili prvé prípady ochorenia, ktoré svet neskôr poznal ako covid-19. Aj dnes, po rokoch výskumu a vyšetrovaní, nie je jasné, či vírus SARS-CoV-2 vznikol prirodzene, alebo sa dostal medzi ľudí únikom z laboratória. Zatiaľ čo niektorí vedci poukazujú na tržnicu vo Wu-chane ako miesto prenosu vírusu z netopierov alebo iných zvierat, iní vyjadrujú obavy zo štúdií, ktoré prebiehali vo wuchanskom Virologickom inštitúte. Na tému upozornila Česká televízia na svojom webe.

Tržnica vo Wu-chane ako ohnisko nákazy

Prvé prípady covidu-19 boli identifikované v decembri 2019 v jedenásťmiliónovom Wu-chane. Epidemiológovia sa zhodujú, že vírus pravdepodobne prešiel na človeka na miestnej tržnici, kde sa predávali živé zvieratá a čerstvé morské plody. Analýza genetických materiálov z miesta priamo prepojila vírus SARS-CoV-2 s DNA zvierat, ako sú psy mývalovité či ovíjače maskované, ktoré mohli slúžiť ako medzidruh pri prenose vírusu z netopierov na človeka.

vakcína covid-19
Unsplash/Pixabay

Vírus podobný SARS-CoV-2 bol už v minulosti odhalený u netopierov, ktorí vďaka svojmu imunitnému systému fungujú ako ideálne semenište vírusov. Netopiere žijú v kolóniách, kde sa choroby šíria veľmi rýchlo, no ich telá si na ne vyvinuli extrémnu odolnosť. Tento mechanizmus však môže mať katastrofálne následky, ak sa vírus dostane k iným druhom, vrátane človeka.

Štúdie tiež potvrdili, že na tržnici vo Wu-chane boli prítomné dve odlišné línie vírusu SARS-CoV-2. Tento fakt podľa vedcov naznačuje prirodzený pôvod vírusu, keďže viaceré zvieratá mohli byť nakazené rôznymi verziami vírusu ešte pred jeho prenesením na človeka.

Nezodpovedané otázky

Na druhej strane sa objavujú podozrenia, že vírus mohol uniknúť z wuchanského Virologického inštitútu, kde sa roky skúmali koronavírusy. Toto laboratórium určené na výskum najnebezpečnejších patogénov bolo vôbec prvé svojho druhu v Číne. Kritici upozorňujú na obavy z tzv. „gain of function“ – techniky, pri ktorej sa vírusy umelo upravujú na štúdium ich účinkov. Aj keď dôkazy o vzniku SARS-CoV-2 touto cestou chýbajú, fakt, že laboratórium sa nachádza v tesnej blízkosti miesta vzniku pandémie, zvyšuje podozrenia.

Ilustračný obrázok/Freepik

Molekulárny biológ Richard Ebright a ďalší vedci opakovane poukazovali na nedostatočnú transparentnosť čínskeho výskumu a na riziko laboratórnych únikov. Molekulárna bioložka Alina Chanová dodáva, že „laboratórne nehody sa stávajú oveľa častejšie, než si myslíme“. Napriek tomu však nie je jednoznačný dôkaz, že SARS-CoV-2 vznikol v laboratóriu, alebo že by bol zámerne upravený na vyššiu infekčnosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú