Výrobcovia Android smartfónov navrhujú svoje modely tak, aby ich mohli používatelia využívať skutočne naplno. V nastaveniach aj ty nájdeš nespočetné množstvo možností, ktoré ti dokážu pomôcť pri bežnom používaní. 

Operačný systém Android je vo svete smartfónov najpoužívanejšou platformou, ktorá je známa vďaka širokým možnostiam úprav. Spôsob spracovania sa však líši v závislosti od výrobcov, ktorí si tento systém dokážu prispôsobiť podľa svojich požiadaviek, a preto môžu byť rôzne nastavenia umiestnené v iných záložkách. V každom zariadení je množstvo funkcií, s ktorými sa stane jeho používanie ešte pohodlnejšie a jednoduchšie. Preskúmaj s nami svoj Android a zisti, čo všetko si v ňom môžeš nastaviť.

Vizuálne nastavenia

zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech

Prevod text na reč

zdroj fotografie: Screenshot / FonTech

S touto možnosťou môžeš nechať tvoj smartfón, aby prečítal obsah obrazovky, no všetko závisí od nastavení. V nich si môžeš zvoliť jazyk, rýchlosť reči, výšku hlasu či nainštalovať hlasové dáta.

Skratka zjednodušeného ovládania

zdroj fotografie: Screenshot / FonTech

Ak je táto funkcia zapnutá, môžeš ju aj ty aktivovať dvomi spôsobmi. V prvom prípade stačí, ak dlho podržíš tlačidlo napájania dokým nezacítiš vibráciu alebo sa neozve zvukový signál. Druhý spôsob aktivácie spočíva v priložení dvoch prstov na obrazovku, kým nezačuješ zvuk. Pomocou tejto skratky je možné na uzamknutej obrazovke povoliť zjednodušenie ovládania, ak tvoj smartfón používa viac ľudí.

Veľkosť písma 

zdroj fotografie: Screenshot / FonTech

V nastaveniach si, samozrejme, môžeš upraviť aj veľkosť písma na obrazovke. V prípade, že sa ti aktuálne písmo zdá príliš veľké alebo malé, môžeš si vybrať rôzne iné veľkosti, ktoré budú vyhovovať tvojim požiadavkám.

Text s vysokým kontrastom

zdroj fotografie: Screenshot / FonTech

Pri mnohých smartfónoch sa táto funkcia uvádza iba ako experimentálna, no vďaka nej bude text na obrazovke oproti pozadiu omnoho výraznejší.

Gestá zväčšenia

zdroj fotografie: Screenshot / FonTech

Ak potrebuješ zväčšiť obsah obrazovky, v nastaveniach je pre túto potrebu umiestnená táto špeciálna funkcia. Po aktivácii budeš môcť trojitým poklepaním po displeji zväčšiť všetok obsah. Po priblížení môžeš obraz posúvať pomocou dvoch prstov. Pre dočasné priblíženie stačí trikrát poklepať po obrazovke a následne dlhšie na tomto mieste podržať prst. Keď ho z obrazovky zdvihneš, obrazovka sa vráti do pôvodného stavu.

Úprava farieb obrazovky

zdroj fotografie: Screenshot / FonTech

V tejto časti si môžeš upraviť zobrazenie farieb či ich dokonca invertovať. Na výber máš niekoľko možností, ktoré výrazne ovplyvnia to, ako budeš vnímať farby obrazovky.

Titulky

zdroj fotografie: Screenshot

Pre popis obsahu na obrazovke môžeš v ďalších nastaveniach aktivovať funkciu „Titulky“, kde môžeš nastaviť nielen ich štýl, ale aj veľkosť písma či jazyk, v ktorom sa budú zobrazovať.

Zvukové nastavenia

zdroj fotografie: Pixabay

zdroj fotografie: Screenshot / FonTech

S týmito možnosťami je možné dodatočne upraviť zvuk, ktorý sa tiež dá ale úplne vypnúť. Pre kvalitnejšie audio môžeš upraviť kvalitu reprodukcie či nastavovať balans slúchadiel, ktoré môžu reprodukovať aj monofónny zvuk. Všetko tak záleží len na tvojich preferenciách.

Svižnosť a interakcia

zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Android obsahuje tajné menu, cez ktoré si môžeš upraviť rozšírené funkcie systému. Takto ho odomkneš!

Dotykový asistent (nie pre všetky smartfóny)

zdroj fotografie: Screenshot / FonTech

S touto možnosťou sa okraji obrazovky zobrazí malé koliesko, ktoré v sebe obsahuje všetky najpoužívanejšie funkcie, nedávno používané aplikácie, no všetko si môžeš upraviť podľa seba.

Rýchle zapnutie obrazovky

zdroj fotografie: Screenshot / FonTech

Svoju obrazovku môžeš rozsvietiť nielen tlačidlom napájania, poklepaním, ale aj pohybom ruky ponad senzor priblíženia. Viac ti však prezradia Nastavenia tvojho smartfónu.

Oneskorenie dotyku a podržania

zdroj fotografie: Screenshot / FonTech

Pri ovládaní smartfónu využívaš aj dlhý dotyk a podržanie na displeji, no to, ako rýchlo sa ti zobrazí obsah v týchto prípadoch, závisí od času, ktorý môžeš nastaviť na zopár milisekúnd, ale pokojne aj na 1,5 sekundovú odozvu.

Ovládanie náhodného použitia

zdroj fotografie: Screenshot / FonTech

S touto možnosťou na určitý čas zablokuješ odozvu displeja na dotyk, ale tiež to, kedy sa má obrazovka automaticky vypnúť. Taktiež môžeš zabrániť blokovaniu tlačidiel hlasitosti či napájania.

Ďalšie dodatočné nastavenia interakcie

zdroj fotografie: Screenshot

V tejto časti si môžeš svoj smartfón do detailu prispôsobiť a vybrať napríklad ruku, v ktorej ho najčastejšie používaš, zvoliť veľkosť a rýchlosť kurzora či aktivovať ovládanie jednou rukou. Posledná možnosť gestom zmenší veľkosť obrazovky, aby si sa mohol v systéme pohodlne pohybovať.

Ďalšie funkcie

zdroj fotografie: Pixabay

Pripomenutie notifikácií

zdroj fotografie: Screenshot / FonTech

Používatelia si často nevšímajú prichádzajúce notifikácie, a tak je možné nastaviť si zvukové či vibračné upozornenie pre prichádzajúce upozornenia. Upraviť sa dá aj interval pripomenutia a druhy aplikácií, ktoré túto možnosť môžu využívať.

Prijímanie a ukončenie hovoru

zdroj fotografie: Screenshot / FonTech

Zdvihnutie či odmietnutie hovoru nemusí byť len nudným potiahnutím po obrazovke. Prijať hovor môžeš tiež domovským tlačidlom a zložiť ho stlačením tlačidla napájania.

Stíšenie upozornení klepnutím

zdroj fotografie: Screenshot / FonTech

S touto možnosťou môžeš jednoducho stíšiť budík, prichádzajúce upozornenia a prijať či zložiť hovor iba jednoduchým ťuknutím po obrazovke.

Samozrejme, všetky vyššie spomenuté vlastnosti nie sú dostupné vo všetkých smartfónoch a v konečnom dôsledku závisia najmä od grafickej nadstavby výrobcu či od verzie Androidu. Ak máš aj ty nejaké špeciálne tipy, ktoré si nenašiel v článku, pokojne ich pošli do komentárov, aby si pomohol aj ostatným.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom