Prednedávnom sme informovali o vyše 200 aplikáciách, ktoré Avast v príslušných obchodoch označil ako nebezpečné. Ars Technica teraz upozorňuje o ďalších deviatich kúskoch, ktoré prefíkaným spôsobom kradli prihlasovacie údaje Facebooku.

Ako sme už informovali v článku v súvislosti s Avastom, aj v tomto prípade podvodníci zvolili primitívne aplikácie, kopírujúce funkcionality známejších alternatív. Najsťahovanejšou aplikáciou z výberu je pritom aplikácia PIP Photo s 5,8 miliónmi stiahnutí slúžiaca na jednoduchú úpravu fotiek.

V závese je ďalší editor fotografií, Processing Photo, ktorý si stiahlo viac ako pol milióna používateľov. Už s podstatne nižším počtom stiahnutí je na zozname Rubbish Cleaner, Inwell Fitness, Horoscope Daily, App Lock Keep, Lockit Master, Horoscope Pi, a Lock Manager.

Na stránkach ruského antivírusu Dr.Web je popísaný aj celý proces, akým tieto na prvý pohľad nenápadné aplikácie kradli prihlasovacie údaje.

V prvom kroku si aplikácie vyžiadali bežný prístup k nastaveniam telefónu, čo nasledovalo spustenie tradičnej a najmä úplne legitímnej adresy https://www.facebook.com/login.php. Vtedy sa spustil JavaScript načítaný zo záškodníckeho servera do rovnakého WebView rozhrania ako faceboová stránka, ktorý bol priamo použitý na krádež prihlasovacích údajov.

Trójsky kôň ukradol dáta a uložil ich na externý server okamžite po tom, čo sa používateľ cez toto okno prihlásil do svojho účtu. Okrem údajov boli ukradnuté aj súbory cookies, ktoré sa rovnako rozoslali do nesprávnych rúk.

Zdroj dodáva, že po rozobraní kódu vírusu zistili, že takýto útok mohol byť použitý na ktorúkoľvek službu a nielen Facebook. Stačilo použiť úplne iný falošný prihlasovací formulár, podobne „uložený“ za legitímnou stránkou ako v prípade sociálnej siete.

Pri aktuálnom vyhľadaní v Obchode Play tam už tieto aplikácie nenájdeš, pričom hovorca Googlu potvrdil, že od služieb odsekol už aj samotných vývojárov za aplikáciami. Opäť sa pritom potvrdilo, že škodlivé aplikácie na prvý pohľad fungovali bezchybne.

Je totiž pravidlom, že útočníci svoj škodlivý softvér skrývajú za dobre fungujúcimi a často lacnými (alebo úplne zdarma) aplikáciami, aby už v prvom momente navodili pocit suverénnosti.

Vírusy, ako v tomto prípade rôzne obmeny trójskych koňov, sú tak často ukryté za nezvyčajnými úkonmi. V tomto prípade išlo o prihlasovacie okno sociálnej siete, ktoré ale s povahou fungovania samotných aplikácií v konečnom dôsledku nič spoločné nemalo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú