Od svojho vzniku z roku 2009 kryptomeny prešli dlhú cestu a ich význam neustále rastie. Ak si niekedy premýšľal, kam smeruje tento dynamický svet, nasledujúce štyri roky prinesú množstvo zmien, príležitostí, ale aj rizík, ktoré by si mal poznať. Od volatility trhu cez regulácie až po technologické inovácie – to všetko ovplyvní nielen hodnotu kryptomien, ale aj to, ako ich budeš môcť používať.

Minulý týždeň sme boli svedkami historického momentu, kedy Bitcoin prekonal hranicu 122-tisíc dolárov. Ôsmy deň po dosiahnutí svojho maxima sa Bitcoin stále drží na úrovni 100 000 dolárov. Ale aký bude jeho vývoj a kedy je ten správny čas na nákup? Kedy by si mal zvažovať odchod z trhu? Otázok je mnoho a preto sa redakcia FonTech.sk obrátila k skúseným expertom a spoločne s analytikmi finančných trhov Marekom Nemkym z ProRate a Tomášom Vrankom z XTB ti prinášame hlbší pohľad na kryptomeny, ako aj to, čo ešte len príde a otrasie svetom.

Čo sa v rozhovore dozvieš?

  • Kedy je ten správny čas investovať?
  • Aké kľúčové signály tomu napovedajú?
  • Ktoré kryptomeny by si mal určite sledovať?
  • Kedy je lepšie kupovať, podržať alebo predať?
  • Ako môžeš minimalizovať riziká spojené s investovaním do kryptomien?
  • Aké technológie ovplyvnia najviac vývoj kryptomien?
  • Čo by analytici odporučili začiatočníkom, ktorí stále váhajú?

Bitcoin prekonal hranicu 122 000 dolárov, čím prekonal všetky predchádzajúce rekordy. Kde je podľa vás jeho strop?

Pri niektorých aktívach typu Bitcoin alebo zlato, ktoré negenerujú žiaden cashflow sa nejaká finálna cena podľa mňa určiť nedá. Zástancovia vás budú presviedčať, že jedného dňa dosiahne cenu milióna USD, odporcovia zase že spadne na nulu a vy v tento moment nemáte ako zistiť, kto z nich má pravdu. Pri akciách je to o niečo jednoduchšie, tam viete valuáciu aspoň orientačne odhadnúť podľa toho, koľko firma zarába a na základe toho jej prisúdiť nejaké násobky a cenu odhadnúť.

Ja sa skôr na cenu pozerám v tomto prípade trochu inak. Vo svete vidíme, ako ľudia prestávajú veriť súčasnému finančnému systému. Starnutie populácie, rastúce deficity a zadlžovanie, stále relatívne vysoká inflácia, to sú všetko veci, ktoré ľuďom vadia a snažia sa z tohto systému trochu vymaniť a hľadať alternatívu. Tou je veľakrát pre práve Bitcoin a myslím si, že tento trend bude pokračovať aj ďalej a Bitcoin má ešte teda priestor pre rast. Ďalším faktorom je to, že vznikajú stále nové nástroje vďaka ktorým viete Bitcoin jednoducho nakupovať, napríklad ETF fondy. To ich dostáva medzi mainstream a už nejde o aktívum, ktoré by držali iba nadšenci.

Z historického hľadiska sme po prudkých nárastoch často videli korekcie o desiatky percent a už teraz má hodnotu „len“ 100 000 dolárov.  Kam takýto vývoj smeruje?

Áno, trhy sa pohybujú v nejakých cykloch, v súčasnosti sa ale pohybujeme stále okolo úrovne 117 000 dolárov. To samozrejme nemení nič na tom, že nejaká korekcia prísť môže. Bitcoin ale reaguje posledné roky vo veľkom na to na čo akcie, teda na nejaké ekonomické vyhliadky, dáta o inflácii, nezamestnanosti a podobne. Myslím si, že v dohľadnej dobe bude aj pre Bitcoin primárnym faktorom to, aké dáta budú prichádzať z USA.

Prekonanie magickej hranice 100 000 dolárov je v súčasnosti poháňané americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Čím to je podnietené podľa vás?

Kampaň Donalda Trumpa bola do veľkej miery zameraná taktiež na kryptomeny, čím si investori od jeho zvolenia sľubujú ich výraznejšiu popularitu, novú reguláciu, vyššie objemy obchodov a pravdepodobne to mohlo prilákať taktiež aj niektorých investorov, ktorí o kryptomenách ani nepočuli. Bol to teda aj taký marketingový efekt na kryptomeny.

S jeho zvolením však môžu prísť aj reálne politiky, predsa len prezident má pod sebou exekutívu, s ktorou sa spája aj úrad SEC, teda práve ten, ktorí stojí za reguláciou finančných trhov ale aj kryptomien.

Bolo to pritom SEC s Garym Genslerom na čele, ktoré dlhý čas blokovalo rôzne finančné produkty naviazané na kryptomeny, ako napríklad kryptomenové ETFka, ktoré nakoniec z dôvodu rozhodnutia federálneho súdu mohli byť v USA poskytované. Taktiež SEC stálo za podaním žalôb na rôzne kryptomenové burzy, ktoré boli skôr z dôvodu, že neexistuje regulácia na kryptomeny a tak zákon iba háda, čo to tá kryptomena je.

Donald Trump, bitcoin
libraryofcongress/unsplash/traxer/unsplash

Niekedy sa to správa ako komodita, niekedy ako cenný papier a práve to bolo problémom pri žalovaní jednotlivých kryptomenových búrz. Po novom však pravdepodobne do čela tohto úradu vstúpi niekto iný a Trump sa jasne vyjadril, že nový riaditeľ bude stáť za tým, aby sa Spojené štáty posúvali do budúcnosti a neblokovali ju.

V akom bode by ste osobne už prestali bitcoin dokupovať? Máte stanovenú cenovú hranicu, pri ktorej by ste zvažovali výstup z trhu?

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Zobraziť všetky mesačné predplatné
Arrow down

Čítajte viac z kategórie:

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP