AMD žne s novými procesormi Epyc úspechy a čoskoro ich bude využívať vo svojom novom superpočítači aj americké námorníctvo. Divízia DSRC (Department of Defense High Performance Computing Modernization Program) si totiž objednala zostavu, ktorá sa vďaka ohromnému výkonu zaradí medzi najvýkonnejšie počítače sveta. Superpočítač dostane výkon až 12,8 petaflopov, ktorý zabezpečia procesory AMD Epyc s takmer 300 000 jadrami a viac ako 100 kariet Nvidia Volta V100, informuje TechSpot.

Toto nové zriadenie pre divíziu DSRC vybuduje spoločnosť Cray, ktorá využije platformu Shasta. Superpočítač sa bude nachádzať v Stennisovom vesmírnom stredisku v Mississippi a v rámci programu modernizácie techniky amerického námorníctva pôjde o prvé zariadenie, ktoré bude schopné poskytnúť výpočtovú rýchlosť viac ako 10 petaflopov.

Vďaka tomu sa môže dostať do zoznamu TOP 20 najvýkonnejších superpočítačov sveta, no jeho kompletizácia by mala byť dokončená v roku 2021, a tak je možné, že sa jeho umiestnenie ešte zmení, informuje Tom’s Hardware.

Ohromný superpočítač ponúkne stovky tisíc jadier a petabajty pamäte

Vo svojich útrobách však ponesie výbavu, ktorá zvládne aj tie najnáročnejšie operácie a úlohy. Superpočítač bude potom využívaný nielen pre námorníctvo, ale aj lietadlá a zvládne tiež monitorovať hurikány, predpovede počasia a poslúži aj oceánografom. Srdcom celého zariadenia budú procesory AMD Epyc, ktoré celkovo ponúknu 290 304 jadier. S nimi bude spolupracovať až 590 TB operačnej RAM pamäte a pribudne aj 112 grafických kariet Nvidia Volta V10. Sieťové pripojenie Cray Slingshot potom poskytne rýchlosť až 200 Gbps.

AMD

Nenechaj si ujsť
Toshiba má špeciálny algoritmus. Tvrdí, že je rýchlejší ako superpočítač

Okrem toho bude v tomto superpočítači aj obrovské SSD úložisko, ktoré bude zahŕňať 14 petabajtov NVME pamäte. Nejde však o jediný superpočítač, ktorý si americká armáda objednala.

Cray celkovo dostal kontrakt na 3 zariadenia a jedno z nich bude využívať americké letectvo. Pôjde opäť o superpočítač Cray na platforme Shasta, no ďalšie zariadenie pre vojenské výskumné laboratórium, armádny inžiniersky výskum a vývojové centrum bude postavené na platforme CS500, ktorá ponúka širokú konfiguráciu systému.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP