Hlbiny amazonského dažďového pralesa ukrývajú fascinujúci a zároveň aj desivý prírodný fenomén. V Peru tečie rieka, ktorá na niektorých miestach dosahuje teplotu vody až 86 stupňov Celzia. Dokáže zaživa uvariť všetko, čo do nej spadne. Rieka Shanay-timpishka, známa ako La bomba či Vriaca rieka je zahalená legendami, ale existuje pre ňu aj vedecké vysvetlenie. O legendárnej rieke informoval portál IFL Science.

Posvätné miesto pre šamanov

Medzi domorodými obyvateľmi Amazonky sa o rieke tradujú legendy. Mnohí však o jej existencii pochybovali. Amazonská oblasť totiž nemá aktívne sopky, ktoré by mohli vysvetliť takúto geotermálnu aktivitu. Najbližší kráter je vzdialený viac než 700 kilometrov.

Geotermálny vedec Andrés Ruzo o existencii záhadnej vriacej rieky vedel z príbehov starého otca. Podarilo sa mu spojiť s miestnym šamanom, ktorý rieku chránil. Prvý vedecký výskum sa tak uskutočnil v roku 2011.

Rieka Shanay-timpishka preteká lesom v dĺžke 6,24 kilometra a jej horúce vody vznikajú na mieste, kde prameň vyteká spod skaly pripomínajúcej hlavu hada. Podľa domorodej mytológie rieku „porodila“ obrovská hadia duchovná bytosť, ktorá tvorí horúce aj studené vody.

Teplota vody je extrémne nebezpečná nielen pre ľudí, ale aj pre miestnu faunu. Ruzo bol svedkom niekoľkých úmrtí zvierat. Na svojej prednáške na konferencii TED opísal desivé osudy zvierat, ktoré spadli do rieky. „Videl som, ako do rieky spadli všemožné zvieratá a čo ma šokovalo je, že proces je v podstate vždy rovnaký. Zviera spadne dovnútra a prvé, čo odíde, sú oči. Oči sa zjavne varia veľmi rýchlo. Menia sa na takú mliečno-bielu farbu,“ opísal vedec. Opísal aj to, ako sa zvieráta z posledných síl snažia vyplávať na povrch, avšak sa im vriaca voda dostane do úst.

Vedec však zistil, že rieka sa zahrieva geotermálnym procesom nezávisle od vulkanickej aktivity. Voda môže pochádzať z ľadovcov v Andách, odtiaľ preniká hlboko pod zemský povrch. Tam ju ohrieva geotermálna energia Zeme a nakoniec znovu vyviera v amazonskej džungli.

Jedinečná rieka je v ohrození

Prírodný fenomén, tak ako aj celý Amazonský dažďový prales, čelí tlaku nelegálnych drevorubačov a developerov. Vedec upozornil, že pre domorodých obyvateľov je rieka posvätným miestom, pre vedcov unikátnym geotermálnym fenoménom, avšak pre vládu a investorov len ďalším kusom nechránenej zeme, ktorú chcú využiť pre svoje záujmy. Poznamenal, že jeho cieľom je presvedčiť kompetentných, aby pochopili jedinečnosť a význam Vriacej rieky.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP