Napriek tomu, že ľudstvo sa za posledné storočie technologicky posunulo doslova míľovými krokmi a ani vesmírne misie už nepatria v dnešnom svete medzi „udalosti desaťročia“, existuje stále neuveriteľné množstvo ľudí, ktorí sú presvedčení o tom, že Zem je plochá. Už 30. decembra 1930 to však touto fotografiou vyvrátil americký podplukovník Albert William Stevens, píše portál Space

Pokiaľ si si myslel, že spolky „plochozemcov“ medzi dnešnými konšpirátormi, ktorí sa zameriavajú najmä na prebiehajúcu pandémiu koronavírusu pomaly vymizli, vyvedieme ťa z omylu.

Napríklad oficiálna stránka skupiny „Flat Earth Society“ (Spoločenstvo plochej Zeme), má na Facebooku takmer 230-tisíc sledovateľov a existuje tiež množstvo skupín plných ľudí, ktorí tieto teórie podporujú.

Prvý vizuálny dôkaz vznikol už pred 90 rokmi

Už 30. decembra 1930, teda presne pred 90 rokmi, však vznikla prvá fotografia, ktorá plochú podobu planéty Zem vyvracia. Jej autorom je podplukovník Albert William Stevens, ktorý patril medzi letecký zbor americkej armády.

Stevensovi sa mimochodom v roku 1932 podarilo nasnímať aj prvé fotografie mesačného tieňa počas zatmenia Slnka a krátko na to v roku 1935 prekonal svetový rekord, kedy spolu s kapitánom Orvilom Andersonom vyleteli balónom do výšky viac než 22 kilometrov. Tento rekord pritom ostal neprekonaný až do roku 1956. 

Vyššie uvedenú spomínanú fotografiu však nasnímal počas letu nad Južnou Dakotou, pričom použil film citlivý na infračervené žiarenie, vďaka ktorému dokázal zachytiť aj objekty zakryté oparom. Napríklad hory na fotografii boli vzdialené takmer 500 kilometrov a voľným okom by ich teda videl len ťažko.

Fotografia sa tak stala prvým vizuálnym dôkazom toho, že naša planéta je v skutočnosti guľatá. Ani bežný človek totiž nemusí byť vedcom na to, aby videl jasné zakrivenie našej planéty, ktoré dnes dokazujú už milióny kvalitných fotografií z vesmírnych satelitov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP