Vyberanie drahého smartfónu je ďaleko jednoduchšie ako hľadanie lacnej, no nadčasovej alternatívy. Ešte náročnejšie je to však v momente, kedy sa rozhodneš pre čo najlacnejšie zariadenie, ktoré by malo spĺňať všetky funkcie odpozerané od drahších súrodencov.

Pri telefónoch akurát prekračujúcich názvoslovie „hlúpy telefón“ sa vieme pohybovať len vo vodách Androidu. Najjednoduchšie kúsky sa pritom dajú zohnať už pod 150 €, a to je presne hranica a naša jediná podmienka, ktorú budeme v nasledujúcich riadkoch plniť. Samozrejme začnime ustanovením, čo by mal aj ten najjednoduchší Android spĺňať.

Vyššie popísanú špecifikáciu však budeme neustále prekračovať, keďže výrobcovia smartfónov majú vo zvyku s cieľom znižovania ceny uprednostniť jednu funkcionalitu pred ostatnými.

Našťastie, už aj takéto zariadenia plnohodnotne presedlali na USB-C napájanie a zvyknú si ešte ponechávať aj tradičný 3,5 mm jack.

Finálna päťka, ktorá naozaj stojí za to

Po filtrovaní, prehľadávaní a bádaní v spomienkach sme došli k zoznamu piatich zariadení, ktoré robia skrz znižovanie výslednej cenovky najmenej kompromisov.

Ako môžeš vidieť, výber pozostáva primárne zo smartfónov s pôvodom v Číne. Práve tie sa v minulosti zadosťučinili na tom, že aj v ďaleko lacnejších zariadeniach nachádzame prepych a funkcie kedysi vyhradené len pre vlajkové lode.

Xiaomi Redmi Note 9

Procesor: MediaTek Helio G85
RAM: 4 GB alebo 6 GB
Interné úložisko: 64 GB alebo 128 GB
Displej: 6,53 palcov, 1080 x 2340 pixelov
Batéria: 5020 mAh
NFC: Áno

Redmi je dcérska spoločnosť Xiaomi, ktorá ostala na ceste vyšliapanej čínskym gigantom – ponúka finančne nenáročné zariadenia pre technologicky menej náročných konzumentov. Model Note 9 je stelesnením práve tejto myšlienky so všetkým, čo k nej patrí.

Na našom trhu je dostupný najmä model so 4 operačnou RAM pamäťou, pričom už v tejto konfigurácii ponúka 128 GB interné úložisko, čo je v takejto cenovej relácií nadštandardom. Bonusom je nádherné telo s úzkymi rámikmi vpredu a FHD+ rozlíšením displeja, 18 W nabíjanie a jedna z príjemnejších nadstavieb Androidu.

Motorola Moto G10

Fotoaparát: 48 MPx (ultraširokouhlý objektív / makro objektív, snímač hĺbky ostrosti)
Batéria: 5000 mAh
Procesor: Qualcomm Snapdragon 460
RAM: 4 GB
Interné úložisko: 64 GB alebo 128 GB
Displej: 6,5 palcov, 1600 x 720 pixelov
OS: Android 11
NFC
: Áno

Novinka Motorola Moto G10 si berie hneď niekoľko premenných definujúcich rok 2021. Nechýbajú vymoženosti v podobe NFC a zvýšená odolnosť voči prachu či vode. Prémiovo pôsobí aj štvorica fotoaparátov so 48 MPx hlavným snímačom na zadnej strane, ktoré najmä v bezchybných svetelných podmienkach dokážu vyčariť snímky hodné niekoľkoročných vlajkových lodiach. K dispozícii je ale aj makro obejtív, ultraširokouhlý objektív a snímač na meranie hĺbky ostrosti.

Šetrilo sa však na displeji, ktorý je len HD+ a materiáloch pôsobiacich o čosi lacnejšie. Vzhľadom na to, že ide o relatívnu novinku, nechýba stále sa zlepšujúca nižšia kategória Snapdragonov či prítomnosť Androidu 11 už priamo z krabice.

Operačný systém je navyše prakticky čistý, čo je vždy plusom. V konečnom dôsledku Moto G10 funguje svižne a a vo svojom prostredí dáva používateľovi maximálny možný zážitok po stránke kvality softvéru.

Xiaomi Poco M3

Procesor: Qualcomm Snapdragon 662
RAM: 4 GB alebo 6 GB
Interné úložisko: 64 GB alebo 128 GB
Displej: 6,53 palcov, 1080 x 2340 pixelov
Batéria: 6000 mAh
NFC: Nie

Smartfóny Poco sú kategória sama o seba a vyzerá to tak, že každou novou iteráciou prichádzajú so stále lepším pomerom ceny a funkcií. Príkladom je už rýdza stredná trieda Snapdragonu, ktorá Poco M3 stavia do pozície jedného z najlepších herných zariadení v tejto cenovej relácii.

V nádhernom tele sa skrýva 6000 mAh batéria a FHD+ displej, vďaka čomu používatelia aj na konci dňa nebudú musieť akútne siahať po nabíjačke. Žiaľ, aj tentokrát Xiaomi ušetrilo niekoľko drobných na fotoaparátoch, ktoré aj v obmedzenom rozpočte dokázali viac ohromiť u konkurencie.

Prítomný je aj variant 6/128 GB, no ten už prekračuje náš rozpočet. Poteší aj o niečo rýchlejšie 18 W káblové nabíjanie a extrémne spoľahlivý senzor otlačkov prstov na boku či tradičná MIUI 12 nadstavba Androidu 10.

OnePlus Nord N100

Procesor: Qualcomm Snapdragon 460
RAM: 4 GB
Interné úložisko: 64 GB
Displej: 6,52 palcov, 720 x 1600 pixelov
Batéria: 5000 mAh
NFC: Nie

OnePlus v posledných rokoch odbočil od myšlienky vydávania jediného exkluzívneho zariadenia ročne. Prvým krokom bolo zariadenie strednej vyššej triedy Nord, ktoré po niekoľkých mesiacoch doplnil zatiaľ najjednoduchší a teda aj najlacnejší model, Nord N100.

Ten si berie to najlepšie z prémiovejších súrodencov a bohužiaľ to najhoršie z telefónov v cenovo identickej rovine. Nord N100 totižto ponúka rýchlejší 90 Hz panel, ktorý ale neohromí len HD+ rozlíšením. Málokoho presvedčí aj slabšia trojica zadných fotoaparátov s 13 MPx hlavným objektívom.

Horšie pôsobí aj použitý plast na pozadí, ktorý ale kompenzuje minimalistická diera pre prednú kameru. Hlavnou prednosťou N100 je ale operačný systém Android s nadstavbou OxygenOS, ktorá je pre mnohých fanúšikov tou najlepšou voľbou na trhu. Systém je plynulý a svižný aj vďaka použitému Snapdragonu.

Realme 7

Procesor: Mediatek Helio G95
RAM: 6 GB alebo 8 GB
Interné úložisko: 64 GB alebo 128 GB
Displej: 6,5 palcov, 1080 x 2400 pixelov
Batéria: 5000 mAh
NFC: Áno

Realme je vynikajúcou alternatívou pre všetkých, ktorí rozmýšľajú nad lacným Androidom hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade telefón pôsobí v ruke naozaj prémiovo aj napriek použitiu plastov.

Už pod cenovkou 150 € ponúka u vybraných slovenských predajcov 6 GB variant s 128 GB úložiskom, 30 W rýchle nabíjanie a 90 Hz displej, čo sú rozhodne atribúty, ktoré by sa pred niekoľkými rokmi nedostali ani do strednej triedy. Zariadenie však prichádza s o niečo preplnenejším prostredím, kde sa poriadkumilovnejší konzumenti nevyhnú potrebe prvotného odstraňovania prebytočných aplikácií.

Zhrnuté a podčiarknuté, lacné telefóny sú každým rokom atraktívnejšie. Obrovským plusom však je, že mnohí výrobcovia sa orientujú na funkcie apelujúce väčšine používateľov, pričom šetria najmä na sekundárnych vlastnostiach.

Všetko je o kompromisoch

Zváž prítomnosť kľúčových funkcií. Môže sa to zdať ako tvrdenie pritiahnuté za vlasy, no chýbajúce NFC môže v aktuálnom svete znepríjemniť život aj tým najjednoduchším používateľom.

Pri zohľadňovaní cenovky sa neriaď prémiovosťou materiálov, respektíve celkovým vyhotovením, no orientovali sa skôr striktne papierovou špecifikáciou, keďže nie je pravidlom, že 150 eurový telefón vymeníš už nasledujúci rok. Dôležité sú rovnako aj fotoaparáty, na ktoré sa dá uplatniť jednoduché pravidlo – čím viac objektívov, tým lepšie.

Motorola síce poľavila v oblosti displeja, no v jadre ponúka známejší čip Snapdragon 460, ktorý je už spravidla z dlhodobého hľadiska lepšou alternatívou. V hrubej sile síce nad ostatnými víťazí Poco M3, no bežného konzumenta (nehráča) môže odradiť horšia kvalita fotografií či chýbajúce NFC.

Jednoduchým tipom je aj vyberanie telefónu s čo najnižším interným úložiskom. Často tieto lacnejšie modely prichádzajú s rozšíriteľnou pamäťou a predsa microSD karta je lacnejšia, ako dvojnásobok internej pamäte. Nemusíš sa báť, k extrémnemu spomaleniu chodu systému nedôjde, keďže väčšina z takýchto telefónov sa aj tak drží pri druhej generácií UFS úložísk.

Kapitolou samou o sebe je zobrazovacia technológia. Často sa vyhýbame tvrdeniu, že na tak malých displejoch je FHD rozlíšenie dostačujúce, no pri tak lacných telefónoch to je naozaj tak. Používatelia, ktorí hľadajú čo najlacnejší Android totiž len zriedka budú schopní vidieť rozdiel medzi HD a FHD na 6-palcových paneloch. Iná zobrazovacia technológia ako IPS nie je v týchto prípadoch ani predmetom záujmu.

Štandardom je už aj USB-C a len málokedy inžinieri vynechajú 3,5 mm jack. Pokiaľ by sme nejakou náhodou ale v roku 2021 narazili na telefón s Micro USB portom, určite by sme sa mu vyhli.

Operačný systém alfou a omegou

Finálnou pascou na konzumenta môže byť zbytočne preplácaný Android, čo sa stáva častejšie, ako by bolo konzumentovi milé. Aj keď sa často o tom nehovorí, optimalizácia je v mnohých prípadoch dôležitejšia ako akákoľvek špecifikácia. V tomto smere už tradične kraľuje OnePlus s OxygenOS, ale aj nepoškvrnený Android, v našom výbere exkluzívny u Motoroly.

Vybrať svižné, do budúcna perspektívne a lacné zariadenie nie je ľahké, no je to jednoduchšie, ako tomu bolo pred dekádou. Každým rokom sa hranica únosnosti znižuje aj vďaka dcérskym spoločnostiam technologických gigantov, ktoré prinášajú prémiovosť do najlacnejších kategórií.

Musíme sa však zmieriť s viacerými kompromismi a už pred kúpou zhodnotiť, ktoré funkcionality sú nám prednejšie. Ak ale vo výbere vyššie hľadáme jediného všestranného jednorožca, ktorý zvládne všetko spoľahlivo a nadpriemerne, zvolili by sme variant s čo najjednoduchším a najaktuálnejším Androidom. Práve tu je toho najmenej, čo sa dá po softvérovej stránke pokaziť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom