Ak ste majiteľom MacBooku, možno si vravíte, čo spravím, ak sa mu niečo stane? Odpoveď je jednoduchá. Stačí navštíviť FixServis, kde sa oňho postará tím profesionálov.
Vo FixServise opravujú aj MacBooky staršieho dátumu výroby, a teda aj také, ktorým už podporu neponúka ani samotný Apple. Takisto Vás oprava MacBooku vyjde lacnejšie, ako v autorizovanom servise.
Do FixServisu MacBooky najčastejšie prichádzajú kvôli:
- výmene batérie
- výmene klávesnice
- prečistenie notebooku
- výmene LCD
Výmena batérie
Môže sa zdať, že výmena batérie nie je dôležitá, kým vydrží aspoň chvíľu. No práve opak je pravdou. Keď pocítite skrátenú výdrž batérie, je čas batériu vymeniť. Ešte v nedávnej dobe sa v notebookoch používali akumulátory, ktoré boli vyskladané z monočlánkov 18 650. Okrem notebookov ich používajú napríklad elektronické cigarety, alebo aj elektromobily. Napríklad Tesla Model S obsahuje 5375 takýchto článkov. Takisto ich má v obľube každý domáci elektro-kutil.
Netreba teda zdôrazňovať kvalitu a odolnosť týchto lítium-iónových článkov. Na druhej strane, majú aj jednu nevýhodu. Jeden článok má priemer 18mm, výšku 650mm (odtiaľto názov 18 650), kapacitu má okolo 2500mAh a ak je naplno nabitý, má napätie 4,2V. To znamená, že moderný MacBook by takýchto článkov potreboval 15. Trendom dnešnej doby je však vyrobiť čo najtenší a najmenší notebook bez toho, aby sa to odzrkadlilo na jeho výkone.
A preto sa v poslednej dobe úplne upustilo od používania monočlánkov 18 650 v notebookoch. Apple si vytvoril svoje vlastné výkonné tenké a proprietárne batérie. Tieto sa parádne zmestia do ultratenkých tiel MacBookov a zároveň zaistia aj kapacitu pre dlhú výdrž na jedno nabitie. No aj tu je háčik. Ak sa lítium-iónový článok blíži ku koncu svojej životnosti, začne uvoľňovať plyn. Pevné a masívne články 18 650 si s trochou plynu hravo poradili a bez problémov ho udržali v sebe. Ale batérie od Apple majú veľmi tenké steny, preto sa batéria dokáže ,,nafúknuť”.
A práve tu nastáva problém. Nafúknutá batéria môže poškodiť aj samotný notebook. Ako prvý si to väčšinou odskáče touchpad, ktorý praskne. Potom môže nasledovať základná doska a v konečnom štádiu môže MacBook začať horieť. Ak chcete tejto situácii predísť, vymeňte dosluhujúcu batériu vo Vašom MacBooku čo najskôr.
Výmena klávesnice
Častým dôvodom pre návštevu FixServisu sa pre novšie modely MacBookov stáva nefunkčná klávesnica. Môže to znieť zvláštne, ale dôvod je obdobný, ako pri batériách. V dobách, kedy bolo bežné, že notebook mal hrúbku aj niekoľko centimetrov, nebol problém do takto hrubého zariadenia vtesnať aj klávesnicu s mechanickými spínačmi. Avšak s rastúcimi nárokmi užívateľov na jednoduchší prenos notebookov, sa zmenšovala aj hrúbka MacBookov.
Pri posledných modeloch sa inžinieri v Cupertine dostali do takých rozmerov, že sa jednoducho štandardná klávesnica do MacBooku nezmesti. Preto opäť prišli s neštandardným riešením, ktorým je ultratenká membránová klávesnica. Na tom by nebolo nič zvláštne, ale keďže tu už naozaj ide o každú desatinu mm, musela ,,schudnúť” aj samotná membrána. Vzhľadom k rozmeru veľmi efektívne riešenie, no jej výdrž, to je už iná pesnička. Ako všetci vieme, aj tým najčistotnejším z nás sa pod klávesnicu dostáva minimálne prach.
Membrána, o ktorej hovoríme je tak jemná, že ju dokáže pretrhnúť aj obyčajný nahromadený prach. Ak toto nastane, pre klávesnicu už niet záchrany a treba ju vymeniť celú. Preto odborníci z FixServisu odporúčajú pravidelne vyfúkať klávesnicu stlačeným vzduchom, ktorý prach spod nej vyženie.
Avšak ak sa pod klávesnicu dostane čokoľvek väčšie ako smietko prachu, prípadne ju náhodou oblejete, pre istotu netreba ani skúšať či funguje. V takom prípade treba MacBook priniesť do najbližšej pobočky FixServisu, prípadne online alebo cez infolinku +421 2/22133399 objednať zvoz kuriérom a profesionali na servis MacBookov vo FixServise Vám prečistia celý notebook, vrátane klávesnice, a to za zlomok ceny jej výmeny.
Prečistenie celého MacBooku od prachu
Ďalší z aspektov, ktoré ovplyvňuje veľkosť a hlavne hrúbku MacBooku, je schopnosť chladenia. Na MacBooky sa kladú obrovské nároky na výkon. No napratať uspokojujúce množstvo výkonu do tak malého tela nie je nič jednoduché. Vnútorné usporiadanie MacBooku viac pripomína hru Tetris, ako notebook. A inžinieri v Apple musia v Tetrise priam excelovať. V MacBooku je využitý každý jeden mm³.
O to menej miesta tu ostalo na ,,airflow” chladenia. Kým je MacBook nový, chladenie funguje ideálne. Ventilátory chladenia však spolu so vzduchom nasávajú aj prach, ktorý sa usadzuje na chladičoch a tie potom nestíhajú. Toto dá MacBook najavo ,,iba” mierne zvýšenou teplotou a hlučnosťou. Pre bežného užívateľa sa to nemusí javiť ako veľký problém, ale opak je pravdou. Práve zvýšená teplota môže spôsobiť poriadnu paseku. Takmer všetky komponenty vo vnútri MacBooku vytvárajú pri práci teplo. Najviac ho produkuje procesor (CPU) a grafická karta (GPU). Tieto komponenty sú chladené chladičom.
Medzi chladičom a CPU alebo GPU je tenká vrstva teplovodivej pasty, ktorá odvádza teplo z CPU a GPU rovno do hliníkového tela chladiča. Pasta má však svoje limity. Pri neustálom prehrievaní týchto komponentov vysychá a prestáva plniť svoju funkciu. Teplo sa neodvádza, CPU a GPU sa prehrievajú, výkon klesá, výdrž na jedno nabitie tiež a napokon sa môžu komponenty prehriať tak veľmi, až teplo ukončí životnosť niektorého z nich. Tomuto všetkému sa dá predísť včasnou návštevou FixServisu, kde Vám MacBook prečistia a v prípade potreby aj vymenia teplovodivú pastu.
Výmena LCD
Samozrejme, nie všetky poruchy sú zapríčinené neustálym zmenšovaním MacBookov. Sú tu aj také, za ktoré môže chvíľka nepozornosti alebo neopatrnosti. K tým najbežnejším, ktoré vo FixServise riešia, patrí výmena LCD. Prirodzene, aj toto vedia profesionáli na MacBooky vyriešiť.
Tak ako? Stále sa pýtate, kam s pokazeným MacBookom? Myslíme si, že odpoveď je jasná, predsa do FixServisu. Profesionáli vo FixServise Vám pomôžu nielen s týmito poruchami, ale aj mnohými ďalšími. Sú to odborníci na všetky produkty Apple, ale aj na mnohé iné.
Čítajte viac z kategórie: Zariadenia
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Bež, alebo zomri. Kultový akčný film so Schwarzeneggerom dostal po 40 rokoch nové spracovanie, takto vyzerá
Koniec kompromisov. Huawei spustil na hodinkách Slovákmi vymodlenú funkciu, tu je návod
Vyvinie rýchlosť 6 000 km/h. USA odhalilo miliardovú superzbraň, nepriateľov rozpráši v sekunde
Akčný hit Netflixu aj veľkolepé sci-fi. TOP 9 filmov a seriálov v júli na Netflixe a ďalších
Ide proti všetkému, čo nás učili. Záhadná tepelná anomália v oceáne vydesila vedcov
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Veľká zmena počasia sa blíži: Na Slovensko mieria prvé zrážky po týždňoch sucha, hlásia experti
Izraelsko-iránsky konflikt mení mapu sveta. Ako ho čítať a čo z neho plynie pre Slovensko (ANALÝZA)
Nemocnica pre Startitup opísala realitu krízy: Zatvárame ambulancie, prepúšťame
Od júla si prilepšia státisíce Slovákov. Zisti, či si medzi nimi aj ty. V hre sú milióny eur (PREHĽAD)
Matematička a fyzik z Košíc vytvorili revolučné riešenie: „Máme technológiu s globálnym potenciálom“
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Deje sa to len raz za 11 000 rokov. K Slnku sa blíži záhadná planéta a vedci musia konať rýchlo
- Najlepší film Marvelu posledných rokov je konečne online. Aj so slovenským dabingom
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
-
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Zničil rebríčky sledovanosti. Pokračovanie filmového fenoménu z Netflixu sa predstavuje v prvej ukážke
- Deje sa to len raz za 11 000 rokov. K Slnku sa blíži záhadná planéta a vedci musia konať rýchlo
-
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Nový čínsky motor prežil test, ktorý láme fyzikálne zákony. Využíva pohon ako z iného sveta
- O toto išlo Rusom celý čas. Obsadili jedno z najväčších ložísk dôležitej suroviny v Európe
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
Rusko chce ovládnuť čínsky trh s kľúčovou surovinou, Indii ponúka „oceľové srdce“
Na Slovensku môžeme závidieť. U našich susedov spustili vo vlakoch testovanie Starlinku
Veľká zmena v slovenskej energetike: ZSE a VSE sa spojili, vzniká nová éra
Pre Teslu to už nemôže byť horšie. Na kľúčových európskych trhoch sa prepadla až o 60 %
Trump má vážny problém. Iránski hackeri hrozia, že zverejnia 100 GB dát e-mailov „jeho ľudí“
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP