Používali ste svoj telefón pri bazéne alebo na pláži a spadol vám do vody? Žiadny strach. S veľkou pravdepodobnosťou sa ho podarí zachrániť a bude naďalej fungovať ako predtým. Avšak, musíte dodržať niekoľko základných pravidiel a krokov. Odborník z FixServis nám vysvetlil, ako postupovať a na ktoré časté chyby si dávať pozor.

Aj keď je váš telefón vodeodolný, pád do vody ho môže poškodiť. Obzvlášť, pokiaľ vám spadol do slanej morskej vody. Ak sa chcete vyhnúť riziku vážneho poškodenia, držte sa nasledovných jednoduchých krokov.

Telefón čo najskôr vypnite

Smartfón sa pri páde do vody nepoškodí v dôsledku samotného pôsobenia tekutiny, ale kvôli skratom, ktoré vzniknú vo vnútorných komponentoch. Aby ste týmto skratom predišli, telefón čo najskôr úplne vypnite. Ak je to možné, vyberte batériu. Zabránite tak prúdeniu elektriny v plošných spojoch a jednotlivých súčiastkach, čím eliminujete riziko výbojov. Otvorte tiež slot na SIM kartu a vyberte ju.

Praktický tip: Ak máte na vašom telefóne ochranný kryt, dajte ho dolu. Zabraňoval by totiž účinnému schnutiu.

Opláchnutie pod tečúcou vodou

Ak vám telefón spadol do čistej sladkej vody, tento krok môžete preskočiť. Avšak, pokiaľ bol vystavený slanej vode, prípadne tekutine s obsahom mydla alebo iných chemikálií, po vypnutí ho opláchnite pod miernym prúdom tečúcej vody.

Pokiaľ by ste ho neopláchli a len nechali vyschnúť, chemikálie by ostali v útrobách a mohli by napáchať veľké škody. Napríklad, soľ z morskej vody zapríčiní rýchlejšie korodovanie vnútorných súčiastok, v dôsledku čoho telefón skôr či neskôr prestane fungovať.

Utrite povrch zariadenia

Telefón položte na papierový obrúsok alebo utierku z mikrovlákien a jemne vysušte jeho povrch.

Pozor: Pri utieraní si dávajte pozor na to, aby ste nestlačili žiadne gombíky na zariadení. Ak v plošných spojoch ešte ostal elektrický náboj, mohli by ste spôsobiť skrat. Vyhýbajte sa tiež traseniu s telefónom alebo naklápaniu do rôznych strán. Veľmi si tým nepomôžete, práve naopak – voda sa môže zbytočne dostať aj do komponentov, v ktorých predtým nebola.

Nechajte telefón schnúť aspoň 48 hodín

Telefón položte na bezpečné miesto a nechajte ho prirodzene vyschnúť. Schnutie sa nesnažte urýchliť tým, že ho dáte na priame slnečné svetlo alebo použijete fén. Vysoké teploty môžu poškodiť niektoré komponenty.

Ryža - smartfón
FixServis

Trik s ryžou rozhodne neskúšajte

Na internete sa môžete stretnúť s tipom, že mokrý telefón treba dať do nádoby s ryžou, ktorá absorbuje vlhkosť a zabezpečí rýchlejšie schnutie. Tento trik však v skutočnosti dokáže spôsobiť viac škody ako úžitku. Ryža totiž obsahuje škrob, ktorý sa ľahko dostane do nabíjacieho konektoru, mikrofónu či iných komponentov a urýchli hrdzavenie.

Rada odborníka: Ak chcete urýchliť schnutie telefónu, môžete ho umiestniť do nádoby s vrecúškami silikagélu. Tie účinne pohltia vlhkosť, no pritom nespôsobia poškodenie súčiastok.

Čo ďalej?   

Prineste telefón do najbližšieho servisu, kde vám telefón otvoria a profesionálne vyčistia. Neodporúčame telefón zapínať.

Ako zachrániť utopené slúchadlá?

Ak vám do vody spadli bezdrôtové slúchadlá, postup je veľmi podobný. Vysušte ich povrch papierovým obrúskom alebo mikrovláknovou utierkou a následne ich nechajte vyschnúť aspoň 24 hodín. Potom ich môžete skúsiť nabiť.

Ostal váš telefón po páde do vody nefunkčný? Pravdepodobne bude nutné vymeniť niektoré diely. Široký výber náhradných komponentov nájdete v e-shope FixServis. Ak je náhodou smartfón poškodený natoľko, že jeho oprava bude nerentabilná, navštívte FixBazár, kde zoženiete kvalitné refurbished zariadenia za skvelé ceny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú